Rok na stavbě u Lukáše a Markéty

Autor: Tereza Malinová (redakce) (52 příspěvků)
11. 12. 2023
26 komentářů
Rok na stavbě u Lukáše a Markéty
Redakční článek

Příspěvky od Lukáše, který staví s Markétou patrový dům, si můžete na našem webu pročítat již přes rok. V tomto článku naleznete shrnutí toho, jak jim šla stavba pěkně od ruky a co vše během letošního roku stihli.

Vylévání desky jako vánoční dárek

Vylít desku stihl Lukáš těsně před Vánocemi. Přípravu zvládnul se svým otcem. Když bylo šalování hotovo objednal jsem beton vyšší třídy C16/20 30m3 a čerpadlo na beton. Desku 180 m2 jsme vybetonovali ve 4 lidech za dopoledne, měli jsem půjčenou i vibrační lištu, která vše dokonale uhladila a vyhladila.

Deska zrála 3 měsíce a v březnu, když se udělalo hezky a teplo, jsem se vrhnul na izolaci pod nosné zdi. Nakoupil jsem penetraci a sehnal přes bazar asfaltové pasy hydroizolace Glasek 40 Special Mineral. Narazil jsem na člověka, kterému zbylo ze stavby pár rolí, což se mi hodilo.

Zdění na pěnu zvládne každý

Po hydroizolaci desky přišlo na řadu zdění. Palety jsem roztahal po desce pomocí půjčeného paleťáku z práce. První řada pro obytný prostor je z cihel širokých 38 cm. Druhá řada se přesadila o 12 cm ven už z Heluz padesátek, tam přijde nalepit zpětný spoj pro izolaci a následně polystyren jako soklík. Zdít na pěnu by mohl každý, opravdu se toho nebojte. Důležité je povrch dokonale očistit, přejet mokrou štětkou, to proto, aby se pěna lépe chytla a nanést ve dvou řadách pěnu a položit cihlu.

Místa, kde budou příčky, tedy nenosné zdi, a do těch míst jsem dával ob řadu nerezovou pásku. Překlady jsme pomocí lešení tahali na horu „růčo“, nejdelší měl 3,5 metrů.

Rok na stavbě u Lukáše a Markéty
Reklama

Betonové schodiště s podestou

Schodiště jsme zvolili do U s podestou, na které bude také jeden schod. Je důležité vědět, co na schody budete dávat kvůli výškám jednotlivých schodů. Za mě to byla dlažba.

Schody dělal řemeslník. Když měl rozkresleno, tak začal šalovat celé schodiště prkny, vše dokonale podepřel, na spodní šalování vložil roxory D8 a kari sítě D6, které zapustil do drážky ve zdi, kterou předem vysekal a kari sítě D6. nechal jsem také koukat ze stropu roxory, které se spojili s roxory, které tam vložil on. Samozřejmě vše vypodložil, aby železo neleželo na prknech.

Miako strop a zdění 2. NP

Původně jsem měl mít strop ze Spiroll panelů, ale v průběhu stavby, kvůli špatné dostupnosti pro jeřáb, jsem změnil projekt a kontaktoval techniky v Heluzu a ty mi vyhotovili plán pro pokládku Miako stropu. Nákladní auto s rukou, které přivezlo nosníky, mi rovnou položilo nejdelší a nejtěžší nosníky na strop. Zbytek nosníků, které jsme ve dvou uzvedli, jsme položili sami.

Po vytvrdnutí stropu jsem natahal ručně cihly do patra. Ano ručně, protože kolega s ještěrkou nedosáhl na strop. První řadu 2. NP jsem si založil sám. Vyměřil, vyrovnal rohy a podle provázku zakládal do malty. Na padesátkách jsem věnec udělal z věncovek z obou dvou stran a k vnější věncovce nalepil desítku polystyren EPS.

Rok na stavbě u Lukáše a Markéty
Reklama

Střecha hotová za měsíc

Střecha od začátku skládání krovu po poslední položenou tašku nám trvala měsíc a půl. Když byly všechny trámy připraveny, tak jsem prvně položili pozednice na přesné místo a připevnili pomocí L profilů. Další den velká brigáda, začali jsem dle výkresové dokumentace sestavovat krov - sloupky, vaznice, krokve a kleštiny.

Zdění příček

Pro zdění příček jsem použil 14 cm široké cihly/příčkovky od Heluzu. Protože jsem měl izolaci nalepenou jen pod nosnými zdmi, natavil jsem izolaci na místa, kde budou příčky a nakreslil na ně umístění příček. První řadu jsem založil do maltového lože, kde jsem si prvně založil rohy a krajové cihly do přesné polohy a výšky, mezi nimi natáhl provázek a dodělal zbytek, výšku jsem rovnal jak podle provázku, tak přesněji dle laseru.

Rok na stavbě u Lukáše a Markéty
Reklama

Okna od místní firmy

Pro okna jsme se rozhodli u místní firmy. Okna od nich měla většina lidí, kteří stavěli v blízké době jako my. V den D přijeli tři chlápci, pro okna měli zvlášť rám a křídla oken. Postupovali tak, že jeden připevnil rám, turbošrouby do cihel, zespoda vypodložil, druhý nasadil křídla a kolem rámu prostor vypěnil, třetí naistaloval kliku a nalepil parotěsnou pásku zevnitř i z venku.

Aktuálně má Lukáš prostavěno 1 700 000 Kč. Všechny jeho články najdete zde.

Děkujeme Lukášovi za všechny jeho inspirativní články a přejeme úspěšný nový rok 2024!

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Tereza Malinová (redakce) (52 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

KubaCert 6. 6. 2024 13:29:52

V první řadě je třeba aby měl člověk dobře vyhotovenou projektovou dokumentaci. A když ji má tak pak je i výpočet materiálu jednoduchý i pro obyčejného člověka, jelikož Heluz nabízí na své stránce kalkulačku pro výpočet spotřeby cihel a ostatního materiálu. Stavání svépomocí ještě nebylo jednodušší.

RomanK7. 6. 2024 18:55:42

Přesně! A je super ze se vlastně do toho počítají i strpy, překlady či komíny. Ale já využil také plán pokládky stropu i statika. Jak je to fakt super že se i při stavbě svépomocí můžeš a máš na koho obrátit.

japova5525. 6. 2024 12:42:14

Takže také jste použili takový systém výstavby? Jaký je vlastně rozdíl mezi těmi zateplenými a nezateplenými cihlami? Jak jasné takhle hned vím, ale myslím že kdy je nejlepší použít jaký typ cihly.

hutta419. 3. 2024 8:12:29

Já osobně jsem nepoužil pěnu, ale maltu SIDI od Heluzu a také to šlo naprosto snadno s tím válečkem :)

janok21. 3. 2024 8:45:58

A tu si musíš nějak zadělat ty sám nebo už ji koupíš hotovou?

jaro1mir22. 3. 2024 9:18:29

Pokud vím, tak ta malta už je hotová, namíchaná, ty s ní nemáš žádné starosti.
Už ji jen rovnou nanášíš s tím zmíněným válečkem, který je také zahrnut v objednávce. :-)

houpo25. 3. 2024 9:37:02

Přesně tak, není nic jednoduššího :) A také ti i všechno vysvětlí, takže na tom opravdu není co pokazit.

hutta426. 3. 2024 9:33:01

Člověk nemusí být ani nějaký extra odborník, aby něco podobného zvládl. Už i tady v tomto článku je to tak vysvětleno dopodrobna, že by to dokázal kdokoli. Všechno jsem si dělal sám, nepotřeboval jsem vůbec lidi navíc.

janok21. 5. 2024 11:48:18

Takže nemusím shánět ani pracovní pomůcky? To je výborné. Ještě jsem se s tím nesetkal.

KamilH22. 5. 2024 13:02:42

Ne všechny, například k té maltě dostaneš ten originál váleček kterým se to má nanášet, takže nemusíš shánět. Třeba si to zjišťovat prohlédnout přes jejich webovou stránku.

lukasouny11. 3. 2024 7:35:32

Oto Smetana, myslím, že je to uvedeno iv názvu článku :) Měl by to být tedy rok, co mně přijde jako ideální doba a stihnout se to rozhodně všechno dá.

Oto Smetana13. 5. 2024 12:33:01

Jaj aha to jsem nějak přehlédl. Takže rok trvá než svépomocí postavíš dům? To mi přijde dost rychle nato kdyby nemám žádné zkušenosti.

lukasouny14. 5. 2024 7:57:30

Ono to není vůbec tak těžké jak to vypadá a hlavně velmi pochybuji o tom, že kdyby jdeš stavět dům svépomocí, tak se do toho jdeš a chceš pouštět úplně sám. Přece jen s partou kamarádů se to táhne lépe :-)

Oto Smetana8. 3. 2024 7:16:11

Mě by zajímalo, jak dlouho jim trvala celková výstavba?

KamilH6. 3. 2024 8:10:56

Není nic jednoduššího než zdění na pěnu. Myslel jsem si, že to bude mimo mé znalosti a zkušenosti, ale šlo to skutečně jako po másle :D Fakt jsem vděčný, že jsem na to šel takto svépomocí.

lukasouny13. 2. 2024 9:42:23

Také jsem zdil na pěnu a šlo to fakt lehce, už bych to jinak nikomu ani nedoporučoval. Nebyl jsem si jistý, jestli nebudu potřebovat projektanta, ale zvládl jsem to i bez něj. Komunikoval jsem s ním občas telefonicky, jinak vše samostatně a svépomocí.

Riso1514. 2. 2024 7:47:31

Japova, dřevostavba rozhodně nebude mít tak dobré akustické vlastnosti a přesně jak píšeš, co se té životnosti týče, tak to s ní není tak dobré jako s klasickým zděným domem. Samozřejmě ale záleží na tom, jak kvalitně je dům udělán. Pokud se někde dostává vlhkost, stačí, když tam jen kondenzuje, tak ta stavba dlouho nevydrží.

RomanK26. 4. 2024 6:38:55

Jako názory co se tohoto týká jsou všelijaké, ale také si myslím že přece jen ta akustická cihla má něco do sebe. My jsme ji použili k oddělení ložnic v domě a je to rozhodně rozdíl jako například v dolním podlaží kde jsme ji nepoužili mezi kuchyň a obývací pokoj.

japova5529. 4. 2024 11:30:13

Ale jak už jsem psala neradi jsme se chtěli vrhat do něčeho co nemáme ověřené a stavbu z cihel má v našem okolí několik sousedů, dokonce i kolegové v práci tak jsme si alespoň měli od koho vzít zkušenosti.

Riso1517. 5. 2024 11:54:00

Dobře jste udělali, je to klasické lidové řemeslo, kterému se každý snadno přiučí a myslím, že jste v podstatě takovou svépomocnou stavbou i ušetřili dost peněz.

houpo28. 5. 2024 6:50:00

myslíš že ušetřili? jakože na čem konkrétně? mně se taková stavba svépomocí zdá neskutečně zdlouhavá.

Marek Šeller29. 5. 2024 7:19:17

proč zdlouhavá? právěže když si sám odvedeš nějakou práci tak přece jen máš nad ní kontrolu, umíš si to korigovat jako ty potřebuješ a zase taková stavba domu svépomocí netrvá desítky let. za tři týdny umíš mít hrubou stavbu postavenou.

jaro1mir5. 6. 2024 19:22:36

Hrubou stavbu umíš mít postavenou s přehledem za dva tři týdny. A to znamená méně provedených pracovních kroků méně provedených chyb )

japova559. 2. 2024 8:04:10

My jsme přemýšleli i nad dřevodem nejprve, ale s tím u nás mnoho zkušeností lidé nemají, tak to by bylo tak riskantní popravdě řečeno. Neradi se vrháme do věcí, které nejsou ověřeny. A další věc je, že co se týče životnosti domu, tak to rozhodně nebude déle než u toho cihlového.

houpo5. 2. 2024 8:34:25

Také si myslím, že když je někdo chytrý, dokáže s menší pomocí zvládnout i stavbu domu. Já osobně bych to asi nechal spíše na firmu, ale vážně to obdivuji :-)

zbynda6. 2. 2024 8:18:41

Samozřejmě, spolehlivá firma ti poradí, pomůže při stavbě, máš se na koho obrátit v případě, že se vyskytne nějaký problém. Když stavíš sám, je to celé jen na tobě.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama