Snadno z něj proto postavíte třeba novou koupelnu. Schováte v něm veškeré elektroinstalace, obložíte ho podle svého gusta, a ještě díky malé tloušťce SDK desek ušetříte spoustu místa.
Proti vlhku pomáhá SDK deskám impregnace
Standardní bílý sádrokarton si s vysokou vlhkostí moc nerozumí. V koupelně musí na jeho místo nastoupit impregnované SDK desky, které poznáte podle zeleného kartonu na líci desky. Proto se také vžilo označení „zelený sádrokarton“. Proti vlhkosti ho chrání hloubková impregnace sádrového jádra.
Můžete ho použít všude tam, kde se vlhkost nevyskytuje trvale, ale v tzv. přerušovaném cyklu. Pamatujte přitom, že plochy přímo ostřikované vodou se musí u všech druhů SDK opatřit hydroizolačním nátěrem.
Speciální impregnované desky Rigips: můžou do prostorů bazénů nebo unesou kuchyňskou linku
Výběr voděodolného sádrokartonu nekončí základním typem. Právě společnost Rigips nabízí širokou škálu impregnovaných desek pro rozdílné úrovně vlhkosti.
Zvláště odolné jsou v tomto případě sádrové desky Glasroc H a Glasroc X. Výbornou práci odvedou v prostorách s extrémní vlhkostí a trvalým výskytem vody. Nachází proto své místo v prádelnách, bazénech či wellness centrech. Na rozdíl od SDK desek jsou sádrové desky opatřené skelnou vodoodpudivou textilií. Před lepením obkladů je nemusíte penetrovat. Jejich další nespornou výhodou, která vám při stavbě ušetří čas, je jejich jednoduché formátování a nízká váha jako u běžných SDK desek.
V produktové řadě Rigips se blýskne i vysokopevnostní sádrokarton Habito® H. Má velkou povrchovou tvrdost a pevnost v ohybu, v kombinaci s kotvami Molly unese břemena o váze až 155 kg na jeden kotevní bod. Kromě vodoodpudivé impregnace nabídne skvělé protipožární i akustické vlastnosti. Využijete ho v koupelně nebo kuchyni, zkrátka v prostorech, kde potřebujete kotvit těžké skříňky.
Rekonstrukce staré koupelny je se sádrokartonem hračka
Staré bytové jádro jednoduše nahradíte stylovou koupelnou z desek Habito® H. Mají nízkou hmotnost a nezatíží ostatní nosné konstrukce, proto k přestavbě nepotřebujete ani povolení od stavebního úřadu. Podívejte se, co vás čeká po vybourání původní koupelny, kde na svém místě zůstaly jen stoupačky a instalační vedení:
1. První přijde na řadu zaměřování a vyznačení nových příček.
2. Vyznačená místa se osadí sádrokartonovými profily R-UW a R-CW, používají se při tom plastové natloukací hmoždinky a napojovací těsnění pod obvodové profily. Mezi profily se dále montují držáky na instalace. V případě těžkých zařizovacích předmětů (závěsné wc, bidet) je nutné použít zesílené UA profily.
3. Následuje opláštění deskami Habito® H - k jedné straně příčky. Desky můžete formátovat pomocí okružní pily s odsáváním, otvory pro zásuvky pak lehce vyříznete vykružovací frézou. K profilům se nejlépe připevní elektrickým šroubovákem a šrouby UMN.
Do vzniklé dutiny v příčce se vkládá minerální izolace, a to po celé ploše. Ta zajistí odhlučnění celé konstrukce. Poté se dutina s izolací zaklopí SDK deskami i z druhé strany.
Přichází čas na tmelení spár pomocí tmelu Rifino Top se skelnou výztužnou páskou. Do tmelu v rozích a koutech se zapraví páska Habito® Flex s kopolymerovým jádrem, která zaručí lepší mechanickou odolnost spojů.
Na konec nezapomínejte aplikovat vhodnou hydroizolační stěrku Weber akryzol na podlahu a plochy ostřikované vodou. Teď už desky stačí jen obložit, namontovat zařizovací předměty a máte hotovo!
Tento návod je k dispozici i jako videonávod na kanále Rigips.