Spuštění fotovoltaické elektrárny
„Před tím, než elektrárnu budeme moci spustit, musí elektrikář provést úpravu elektroměrového rozvaděče, která spočívá v přidání dvou prvků. Prvním je hlavní vypínač fotovoltaické elektrárny, který zabrání proudu elektřiny z domu k elektroměrové skříni. Druhá věc je relé pro HDO. Zde se provede úprava, díky které distributor může na dálku odpojit naši elektrárnu, kdyby třeba náhodou byla síť přetížená.“
Reklama
„Na střídači musíme nastavit českou normu pro to, aby střídač splňoval podmínky distributora tady u nás v Česku. Dalším nastavením je asymetrie střídače, aby nám fungoval správně po všech třech fázích. Další věcí, která se nastavuje, jsou baterie. Nastavit musíme minimální kapacitu, do které se baterie můžou vybíjet, a s tím i nabíjecí a vybíjecí proudy baterii.“
Reklama
Aplikace pro sledování výkonu
„Zjednodušeně můžeme říci, že aplikace, kterou máme na telefonu, komunikuje se střídačem pomocí wi-fi modulu, který máme zespodu střídače. Pro fungování wi-fi modulu potřebujeme dostatečně silnou wi-fi síť, která by měla mít správný dosah i v místě, kde je namontovaný střídač. Takže v technické místnosti.“
Reklama
„Pro připojení wi-fi modulu jsme se museli na našem telefonu připojit k wi-fi síti, potom jsme zapnuli aplikaci a zadali heslo. Tam už jsme tu wi-fi síť viděli a s tím se nám na střídači wi-fi modul rozsvítil zeleně.“
„Čísla v mobilní aplikaci nejsou v reálném čase, ale zobrazují se přibližně s 10 minutovým rozestupem. Takže když se podíváte do aplikace, a náhodou venku zasvítí sluníčko, nemusíte mít strach, když se vám neukáže v aplikaci žádná výroba. Není důvod k panice.“
Kdy můžeme začít FVE využívat?
„Po dokončení realizace a provedení revizní zprávy pošlou naše kolegyně z kanceláře všechny potřebné dokumenty k distributorovi na první paralelní připojení. Potom se jenom čeká, až přijede distributor a vymění nám elektroměrové hodiny.“