V případě obnovy fasády by měl každý investor a majitel domu zvážit možnost úplného zateplení nebo tzv. dozateplení v případě, kdy byl systém ETICS realizován např. v 90. letech, tedy s tloušťkou izolantu 5, resp. 8 cm.
To jsou totiž parametry, které neodpovídají současným standardům v zateplení.
Samozřejmě je potřeba posoudit takové dozateplení komplexně, tzn. prověřit konstrukci střechy vzhledem k navýšení tloušťky izolantu, rozšířit parapety a celkově posoudit vizáž fasády domu v kontextu s více zapuštěnými okny.
I tak je to ale příležitost k finančním úsporám v době, kdy ceny energií prudce narůstají.
Jak postupovat při dozateplení fasády
Nejprve je potřeba provést sondáž do stávajícího zateplovacího systému, která vyloučí nutnost jeho demontáže a nahrazení zcela novým izolantem.
Ve většině případů lze totiž původní zateplení využít jako základ pro systémová řešení společnosti Baumit.
Jednou z možností je systém zateplení na zateplení. V této ucelené sestavě můžeme využít k lepení izolantu na původní zateplení lepicí a stěrkovou hmotu Baumit StarContact a k následnému přichycení izolantu do únosného podkladu klasické šroubovací hmoždinky Baumit S.
Moderní technologie Baumit však umožňují také využití lepicí kotvy Baumit StarTrack.
V obou případech poté aplikujeme na desky izolantu Baumit StarTherm lepicí a stěrkovou hmotu Baumit StarContact, do níž se vkládá sklotextilní síťovina Baumit StarTex.
Systém se poté uzavírá vrstvou základního nátěru Baumit PremiumPrimer a následně se aplikuje tenkovrstvá omítka Baumit StarTop nebo Baumit SilikonTop a spolehnout se můžeme i na kvalitní samočisticí omítku Baumit NanoporTop.
Dozateplení vždy konzultujte s odborníkem
U problematiky dozateplení objektu se rozhodně vyplatí konzultace s dodavatelem, protože řešení nabízí Baumit dokonce i v případě, kdy původní zateplení má vlivem času určité nedostatky.
Dodavatele pro zateplení fasád můžete poptat zde
Návrh možného řešení často přináší výrazné finanční úspory pro investory.