I když se práce na zahradě mohou jevit jako snadné, opak může být někdy pravdou. Při nesprávném zásahu nebo při zásahu v nesprávnou dobu je možné nadělat více škody než užitku.
Mám pro vás pár doporučení z vlastní zkušenosti, co není vhodné dělat v létě na zahradě. Pokud se těmto činnostem vyhnete, můžete si ušetřit spoustu času a námahy a ochránit tím část svojí zahrady.
Zalévání v poledne
Prvním tipem, co nedělat, je zalévání v poledne. Zalévání okolo poledne je pro rostliny noční můrou. Kapky vody totiž na listech působí jako lupa a listy se tak spálí, voda se z půdy rychle vypaří a někdy se nedostane ani ke kořenům.
Nejvhodnější dobou pro zalévání je večer, kdy už sluneční paprsky nejsou tak silné a půda má přes noc čas vodu vsáknout i do hlubších vrstev. Brzké ráno, než sluníčko zase začne pálit, je také možností, avšak méně vhodnou.
Sázení v létě
Sázení v létě bych nikomu nedoporučila. Často totiž i přes naši nejlepší péči dochází k odumírání rostlin, především těch prostokořených (bez balu). Ty naštěstí většinou v létě v zahradnictví neseženete, jelikož si jsou odborníci tohoto vědomi.
Sezóna pro výsadby připadá na jaro a podzim. Pokud máte možnost, zvolte raději podzim, protože rostliny mají více času před velkými suchy dostatečně zakořenit a přivyknout na nové prostředí před úpornými suchy.
Největší výhodou však je to, že nemusíte dennodenně chodit s hadicí a rostliny zalévat, aby letní vedra vůbec přežily.
Výsev trávníku v létě
Výsev trávníku v létě neprovádějte. Rozhodně ne bez automatického zavlažovacího systému. I když se to zdá být neuvěřitelné, trávník je velmi náročný na pěstování. Vyžaduje spoustu srážek, které mu naše klima není schopné poskytnout. Proto na jaře zelené zahrady v létě často zežloutnou nebo zhnědnou.
S právě vysetým trávníkem je to ještě složitější. Zasejete semínka do půdy. Čekáte, čekáte, ale rostou jen plevele. Pak se po pár deštích dočkáte prvních malinkatých traviček, které potřebují stále vláhu. Jakmile ji nedostanou, uschnou, a už se neobjeví. Zjistíte, že na zahradě máte spoustu plevele, ale žádný trávník.
Bohužel poslední roky jsou suchá i jara, proto je nejlepší výsevy trávníků provádět na podzim. Ale pozor, mělo by to být v době, kdy trávník bude mít ještě čas se před zimou ujmout, tedy září a první polovina října. Podzimním výsevem se také vyhnete každodennímu zalévání, které navíc nemusí být dostačující.
Zalévání na list
Zalévání na list – tedy kropení hadicí nebo konví s růžicí – některým rostlinám nesvědčí. Jsou to zejména rajčata a okurky. Voda na listech zvyšuje riziko vzniku plísní, kterých se každý zahrádkář děsí, jelikož její výskyt značí konec sklizně.
Sečení trávníku na nejnižší výšku
Poslední tip v tomto článku se týká opět trávníku, tentokrát však v souvislosti s jeho výškou po sečení.
Spousta lidí si říká, že trávník poseče co nejníže, aby nemusela zase za 14 dní sekat. Ano, možná si sečení oddálí, ale trávníku to nesvědčí a nesvědčí to ani půdě.
Je-li pokryv půdy příliš nízký, půda se více zahřívá., voda se rychleji vypařuje a trávník usychá. Zkuste si před každým sečením prohlédnout předpověď počasí. Hlásí-li v blízkých dnech sucho a vysoké teploty, sečení trávníku buď odložte na dny s nižšími teplotami, nebo trávník nechejte vyšší.