Potřebujete-li zakrýt nevzhlednou zeď, pak zaměřte pozornost na tzv. suchou omítku. Jedná se o obklad stěn sádrokartonovými deskami. Desky zeď zakryjí a zajistí vám tak krásnou hladkou stěnu. Sádrokarton tak použijete v podstatě namísto klasické omítky. Tento způsob však můžete využít jen pro svislé konstrukce.
Desky se lepí na stěnu pomocí speciálního lepícího tmelu Rifix. Existují dvě možnosti, jak postupovat – tmel můžete nanášet buď na sádrokartonové desky, nebo přímo na obkládanou zeď.
V případě, že lepíte na problematický podklad (např. nesoudržná omítka), využijte spíše druhou možnost. Rozměřte polohu jednotlivých terčů na podkladu a tato místa před lepením upravte oklepáním, očištěním a ošetřením vhodným nátěrem. Pro příliš savé povrchy použijte základní penetrační nátěr, na povrchy nesavé nebo příliš hladké naneste základní kontaktní nátěr.
Práci vám jednoznačně usnadní i kalkulačka Rigips, ve třech krocích zjistíte, kolik materiálu budete na výstavbu předstěny potřebovat. Materiál pak rovnou případně i poptáte u jednoho z vybraných prodejců ve vašem okolí. S kalkulací a výběrem správného materiálu vám případně poradí i technická podpora Rigips.
Příprava tmelu Rifix
K přípravě tmelu budete potřebovat čisté plastové vědro. Pozor, nesmí v něm být zbytky ztvrdlého tmelu.
Do čisté studené vody nasypte lepící tmel Rifix tak, aby prášek dosáhl hladiny vody. Nechejte 1-2 minuty stát, poté rozmíchejte ideálně elektrickou metlou (lze i ručně). Vzhledem k tomu, že se nedoporučuje dodatečné zahušťování, je nutné dbát na správnou konzistenci tmelu. Dodatečně ředit vodou můžete. Na zpracování tmelu máte min. 60 minut.
Postup opláštění
Délka SDK desek pro opláštění musí být o přibližně 20 mm menší než světlá výška místnosti. Na podlaze i na stropě vytyčte úrovně líce podkladu značkovací šňůrou (brnkačkou).
V případě postupu dle první varianty naneste lepící tmel Rifix přímo na rub SDK desek. Tmel nanášejte ve formě terčů, ty uspořádejte do třech řad při podélných hranách a v podélné ose desky. Tloušťka terčů by měla být mezi 10 a 40 mm a jejich vzdálenost v řadě 30–35 cm.
U druhé varianty nanášejte lepící tmel Rifix na stěnu také ve formě terčů. Jejich rozmístění bude stejné jako u první varianty.
Osaďte sádrokartonové desky (tl. 12,5 mm) na podkladech o tloušťce asi 10 mm. Vznikne tak mezera 10 mm u podlahy i u stropu pro optimální vyrovnání desek a odvětrání vlhkosti z lepícího tmelu.
Pomocí vodováhy vyrovnejte první rohovou desku. Za použití srovnávací latě a gumové paličky proveďte konečné vyrovnání desek. Kontrolujte rovinnost osazených desek v podélném směru, příčném směru a také křížově.
Montáž dokončete klasickým tmelením spár mezi deskami i spár u podlahy a stropu tmelem Rifino Top, který se hodí pro základní i finální tmelení sádrokartonu. Před začátkem tmelení dodržte technologickou přestávku 2-3 dny dle konkrétních podmínek, aby mohlo dojít k vyzrání lepícího tmelu Rifix.
Dobře připravený podklad je základ
Abyste mohli přistoupit k lepení desek, podklad musí být:
pevný, soudržný a stabilní,
bez „živých“ prasklin,
o teplotě minimálně 5 °C,
suchý,
zbavený mastnoty.
Sklovitě hladké a nenasákavé povrchy (např. beton) ošetřete základním kontaktním nátěrem, který je nutné před použitím důkladně promíchat.
Na povrchy s vyšší savostí (např. pórobeton, cihly) naneste základní penetrační nátěr, nebo naředěný základní penetrační nátěr – koncentrát.
Použijete-li některý z těchto nátěrů, s lepením SDK desek můžete začít nejdříve za 8-12 hodin po aplikaci nátěrů, tedy po jejich dostatečném zaschnutí. Odchylka od rovinnosti podkladu nesmí být větší než 30 mm.