Rozměření, aneb kde bude všude elektrika?
Další demoliční proces v rámci výstavby domu po vodoinstalatérech přijde s potřebou rozvést po celém domě elektronistalace.
Na začátku dalších bouracích prací bylo pro nás důležité nakreslit si na zeď všechny budoucí zásuvky, vypínače a jističe. Proti projektu máte možnost si dodatečně připravit jiné zásuvky, protože těch v domě není nikdy dost. U elektroinstalací je důležité nezapomenout na vedení anténních a datových kabelů, které jsou nataženy v chráničkách.
Drážkování, sekání, vrtání a bourání
Po rozměření a dodržení potřebných normovaných vzdáleností jsme se vrhli na drážkování. Na řezání drážek jsme použili dvoukotoučovou drážkovačku, kterou jsme po provedení práce ještě výhodně prodali v bazaru, což nás vyšlo levněji, než její zapůjčení. Tato drážkovačka šla připnout na průmyslový vysavač, takže prašnost byla minimální, což se u dořezů rozbruskou nedalo říct.
Vyřezané drážky šly díky příčkám z Porothermu jednoduše vylamovat přiloženým vylamovacím páčidlem. Kde se nedalo dostat drážkovačkou (dořezy u země a v koutech), tak nastoupila rozbruska s diamantovým kotoučem.
Pro vyvrtání otvorů elektroinstalačních krabic jsme použili pneumatické vrtací kladivo s vrtací korunkou. Vyvrtání těchto děr je z celé elektro přípravy asi to nejlehčí.
Pneumatické kladivo jsme použili při rozšíření kabelových drážek a pro vytvoření prostoru pro jističové skříně, které budeme mít dvě. Jedna bude v zádveří (hlavní jistič, světla, zásuvky) a druhá v technické místnosti (tepelné čerpadlo, zásuvky technická místnost, kuchyně a budoucí venkovní připojení pergoly, případně bazénu).
Napojení domu z elektroměrného sloupku
Pro připojení domu k elektrorozvodné síti jsme museli vzít do ruky lopaty a prokopat si výkop od domu k elektroměrnému sloupku. S namáhavými kopacími a také zateplovacími pracemi nám pomohl ochotný švagr, který se rozhodl strávit část své dovolené na naší stavbě, což jsme po večerech spláchli chlazeným pivkem.
Do připraveného výkopu jsme natáhli kopoflexové potrubí, ve kterém byl uložený kabel, který byl připraveným kopoflexovým prostupem vyveden do domu k jističové skříni v zádveří.
Při výkopu bylo nutné vyřešit i odbočku k budoucímu pohonu elektrické posuvné brány.
Veškerou vykopanou inženýrskou síť a zároveň vnitřní elektroinstalaci je důležité si vyfotit a zadokumentovat, protože po zakrytí zeminou a omítkou se lépe zorientujete, kde co je a v případě prodeje domu, můžete předat novému majiteli.
Elektrikář ze vsi
Skvělým pomocníkem se stal náš osvědčený šikovný elektrikář ze vsi, který ochotně přijel na stavbu téměř kdykoliv, kdy bylo potřeba.
Po vysekání drážek a vyvrtání otvorů do sádroštukové malty usadil podomítkové elektroinstalační krabice pro vypínače a zásuvky. Tyto usazoval s cca 0,5 cm přesahem, neboť v domě bude strojní sádrová omítka. Dále si natahal potřebné kabely pro osvětlení (1,5 mm) a pro zásuvky (2,5 mm), kde to bylo možné po zemi podél vodovodního potrubí, popřípadě v koutech. Natažené kabely a chráničky pro budoucí anténní kabely byly zafixovány v příčkách sádroštukovou maltou. Kabely, ležící na zemi, jsme před prováděním omítek přikryli zbytky pásů z hydroizolační lepenky, aby nedošlo k jejich poškození.
Elektrikář usadil jističové skříně a předpřipravil si připojení kabelů a jističů. Pod jističovou skříní usadil krabici, kam byl vyveden zemnící drát ze základových pásů a připravil si uzemnění pro elektroinstalaci.
Garáž a kuchyně, aneb zásuvek není nikdy dost
Zvláštní pozornost jsme věnovali garáži a kuchyni, kde umístění zásuvek a vypínačů musí plnit funkci nejen dostatečného pokrytí připojených spotřebičů, ale zejména u kuchyně, která bude součástí obývacího pokoje, tak i estetickou stránku.
V garáži jsme zásuvky umístili do vyšší úrovně, neboť zde bude dílenský ponk, takže připojení elektrického nářadí by mělo být co nejsnazší a praktické. V garáži jsme si nechali udělat zásuvku na 380V a zásuvku za budoucími garážovými vraty.
V budoucí kuchyni máme zásuvky rozmístěné tak, aby byly nejen funkční pro spotřebiče na pracovní desce, ale i pro budoucí vestavěné spotřebiče, jako myčka, varná deska, mikrovlnnka, trouba, digestoř, či lednice.
Kabely pro osvětlení byly stočeny do připravených smyček, které budou později připojeny k zapuštěnému led osvětlení v sádrokartonových stropech.
V obývacím pokoji jsme si připravili elektrické napájení pro budoucí lokální rekuperační jednotku, o které se zmíníme později při osazování spotřebičů.
V rámci elektroinstalace pro venkovní vyvedení, jsme si připravili napájecí a ovládací kabel se stíněním pro venkovní jednotku tepelného čerpadla, dále napájení kalového čerpadla v odpadní jímce, které bude mít samostatnou elektrorozvodnou jističovou skříň.
Zásuvky pro budoucí terasu s pergolou jsme vyřešili přípravou elektro krabice do zateplení. Tato krabice byla přivrtána hmoždinkami do zdi a následně zabudována do zateplení domu. Tato krabice se dá jednoduchým způsobem (odříznutím části tubusu) zkrátit na požadovanou budoucí tloušťku zateplení s omítkou.
Příprava elektrokrabic před omítáním
Pokud si nechcete zahrát nechtěnou hru s hledáním elektrokrabic po provedení omítek, tak doporučujeme do osazených krabic natlačit novinový papír. Omítka v těchto místech zůstane delší dobu vlhčí, takže prokreslené kolečko vám napoví, kde se nachází.
V našem případě po aplikaci strojních omítek zapomněli zedníci včas očistit některé krabice od sádrové omítky. Takto zazděné krabice jsme za pomoci fotografií a ostrého hřebíku nakonec úspěšně vypátrali. Bohužel v rámci pátrání se nám jedna krabice schovala více, neboť jsme zapomněli, že je o jednu řadu cihel níže, kde bude v budoucnu vypínač pro osvětlení jídelního stolu. :-) Omítka šla naštěstí snadno opravit.
V dalším pokračování se s vámi podělíme o přípravu na venkovní žaluzie s instalací purenitových boxů s ostěním a naše svépomocné zateplení domu, jak soklu perimetrickým polystyrenem, tak fasádním šedým (grafitovým) polystyrenem.
Náklady
Název položky | Cena |
---|---|
Kompletní elekrorozvody, zásuvek a vypínačů + revize | 94 000 Kč |
Celkem | 94 000 Kč |