Od myšlenky po stavební povolení

15.03.2018 07:55 7690 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Už rok čerpám rady a moudra z tohoto serveru, tak také konečně přispěju svojí trochou do mlýna. Přibližně před rokem jsme se ženou začali reálně uvažovat o stavbě vlastního bydlení. Naskytla se nám úžasná příležitost a pozemek na kraji města jsme dostali darem. V dnešním prvním (a doufám, že ne posledním) článku přiblížím náš postup od myšlenky až po nedávno získané stavební povolení.

Již dlouho předtím mě moje žena nenápadně, ale trvale přesvědčovala, že současný byt 2kk v bytovce, i když nové a pěkné, není pro čtyřčlennou rodinu se psem úplně dostačující a zejména do budoucna, až děti trochu vyrostou, by to bylo dobré nějak řešit. No to má pravdu. A že mít svůj domeček by bylo super. No to má taky pravdu. Mě se ale do toho moc nechtělo, protože byt v malé bytovce nepotřebuje tolik údržby a o náklady, opravy domu a sekání trávy okolo se máte s kým podělit. Navíc nejsme žádní velcí boháči a investice je to pro nás značná na mnoho let. Ale v tom jsme tu na tom asi skoro všichni dost podobně, že? 

Pozemek, který jsme dostali, je téměř za rohem od našeho bytu, což nám to snad trochu usnadní. Do začátku jsme sehnali všechny možné katalogy typových projektů a sháněli nějaký kompaktní domeček 5+kk s garáží. Nejprve jsme uvažovali o patrovém domě, ale po zjištění, že to stojí skoro stejně jako srovnatelný přízemní bungalov, jsme se rozhodli patro zrušit a ve stáří nešlapat do schodů. Nikde jsme ale takový čtvercový nebo obdélníkový bungalov i s garáží nenašli. Všude samé bungalovy do L, do Z, do U a tak podobně, navíc většinou bez garáže. Takto jsem nám to nechtěl hned do začátku komplikovat a prodražovat, a proto padla volba na individuální projekt podle našeho návrhu.

Ve výborném online editoru na floorplanner.com jsem namaloval naše představy (viz fotogalerie), se kterými jsme šli za projektantem. Naše osmá verze z floorplanneru byla  jako zadání pro projektanta, které jsme mu v červenci 2017 předali. Skoro se neliší od výsledného projektu. Projektant nám nabídl svoje služby na individuálním projektu za 100 000 Kč, ale byly v tom obsaženy všechny profese, zaměřování, vyjadřování, PENB, schvalování až po stavební povolení. Projekt byl po spoustě domlouvání, ujasňování a kompromisech hotový v prosinci a čekali jsme na podání na stavební úřad až podle nového zákona na ohlášku, protože se tím zbavíme komplikace se stavbou svépomocí při zastavěné ploše nad 150 m2. Většina žádostí o vyjádření byla podána ještě v prosinci, s některými (uzemní rozvoj) jsme museli počkat až na leden a platnost nového stavebího zákona. Již předem jsme také zjistili, že pokud nedáme 50 000 Kč městu, jako příspěvek na vybudování povrchu v naší ulici, tak kladné vyřízení žádosti o stavební povolení nemáme očekávat a že jestli se nám to nelíbí, tak nemáme stavět. "Příspěvek" jsme tedy překousli a zaplatili - město ho podepřelo "smlouvou", že musíme zaplatit do 30ti dní a že oni to do konce 2018 postaví. No a když nepostaví, tak prý nevadí, udělá se to někdy později - veselá smlouva.

Společný souhlas pro územní rozhodnutí a provedení ohlášeného stavebního záměru jsme dostali v půlce února, na úřadě to trvalo necelý měsíc. K žádosti bylo připojeno celkem 20 různých vyjádření + vyjádření jednotlivých sousedů. 

V průběhu zimy jsme také s manželkou zařídili hypotéku a vyběhali všechny bankou nadiktované a často naprosto nesmyslné podmínky. Pobavil mě vy smlouvě uváděný naprosto nesmyslný výpočet RPSN, který jim vyšel úrok+0,07%. Když jsem si ho spočítal sám podle reality, tak jsem se dostal na úrok+0,23%. 

Aby jsme měli na budoucí stavbě kam schovat potřebné drobnosti, tak jsem objednal dřevěný zahradní domek, který tam pak zůstane na trvalo. Instalaci domku s podlahou z betonových dlaždic doufám stihnu během března 2018 a v dubnu by měla nastoupit stavební firma na zbudování základové desky. Následovat bude svépomocné stavění zdí z Porothermu. Obvodové zdi budou z Porotherm 38 T Profi Dryfix bez vnější izolace. O tom ale až další článek.

Fotogalerie

Od myšlenky po stavební povolení
Od myšlenky po stavební povolení
Od myšlenky po stavební povolení
Od myšlenky po stavební povolení
Základy a základová deska - ne tak úplně svépomocí
Následujicí článek autora
04.05.2018 14:05 5702 zhlédnutí
Základy a základová deska - ne tak úplně svépomocí
Příspěvek stavebníka
Poskočili jsme o další krok - základovou desku. Nechtělo se nám ale...

Stavební etapa: výběr, zaměření a koupě pozemku projekt domu stavební řízení

Název položky Cena
Projekt se stavebním povolením 104 000 Kč
Hypotéka, notář, katastr 9 000 Kč
Příspěvek městu na povrch ulice 50 000 Kč
Zahradní domek na nářadí 38 000 Kč
Připojení přípojek IS 24 500 Kč
Celkem 225 500 Kč
25.06.2019 16:05 2967 zhlédnutí
Dokončení stavby
Vnitřní sádrové omítky, izolace, podlahové topení a anhydrit
Vnitřní sádrové omítky, izolace, podlahové topení a anhydrit

Poslední týden v dubnu na to vlítli omítkáři, následně jsem se pustil do podlahové izolace, aby mohli...

11.05.2019 11:30 3951 zhlédnutí
Rozvody a instalace
Instalace oken, vodoinstalace a elektroinstalace
Instalace oken, vodoinstalace a elektroinstalace

Letošní, snad poslední, stavební sezónu jsme začali instalací oken a vrat na začátku března a hned...

20.11.2018 08:06 7948 zhlédnutí
Hrubá stavba
Dokončování hrubé stavby – střecha a příčky
Dokončování hrubé stavby – střecha a příčky

Věnec byl připravený pro montáž vazníků už na začátku srpna, ale vazníky byly domluvené až na září a dříve to nešlo....

21.07.2018 09:25 8317 zhlédnutí
Hrubá stavba
Věnec
Věnec

Původně jsme měli domluvené provedení věnce stavební firmou za cca 60 tis. Kč, ale ti nakonec...

20.07.2018 08:05 7995 zhlédnutí
Hrubá stavba
Hydroizolace a zdění nosných zdí
Hydroizolace a zdění nosných zdí

Základová deska nám do půlky května pěkně vytvrdla a my jsme se tak mohli pustit do zdění.

04.05.2018 14:05 5702 zhlédnutí
Základy a deska
Základy a základová deska - ne tak úplně svépomocí
Základy a základová deska - ne tak úplně svépomocí

Poskočili jsme o další krok - základovou desku. Nechtělo se nám ale vrtat do země svépomocí, tak byla...

15.03.2018 07:55 7691 zhlédnutí
Příprava stavby
Od myšlenky po stavební povolení
Od myšlenky po stavební povolení

Už rok čerpám rady a moudra z tohoto serveru, tak také konečně přispěju svojí trochou do mlýna....

2 komentáře

Polabani
napsal(a) Polabani/17. bře 2018 20:49

Na skladování věcí bude mezi vazníky pod střechou volný prostor cca 4x4 metry - taková nižší místnost.
Technická místnost je záměrně malá (ale dostačující) pouze pro technické zázemí. Nakonec ani bojler nebude potřeba - tepelné čerpadlo v sobě obsahuje 200 l zásobník teplé vody. Sušení prádla bude v sušičce, venku, případně se občas může hodit sušák do pracovny vedle koupelny.

Odkaz Komentáře
Mrna
napsal(a) Mrna/17. bře 2018 07:08

Vypada to pekne. Taky si ted projektujeme dum. Rozmerove cca stejny. Jen pujdeme do podkrovek, ale snazime se to jeste zmensit. Myslite, ze ta technicka mistnost je dostacujici? Kde budete susit pradlo v zime a skladovat veci? Diky za odpovedi.

Odkaz Komentáře

Nové články na Svépomocí.cz

Příspěvek stavebníka
Vybavení bytu
Jak dát na strop trámy z PU
Příspěvek stavebníka
Základy a deska
Skrývka aneb Srovnání terénu
Příspěvek stavebníka
Dokončení rekonstrukce
Rekonstrukce koupelny
Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
a můžeme začít stavět...

Související články