Zdění podkroví, věnec, štíty

Příspěvek stavebníka

Po vybetonování stropu jsem vynosil po žebříku do patra nějaké cihly, půjčil v DEKu opět zakládací sadu a s Tomášem jsme opět založili první řadu. Následovalo zdění až po věnec, což šlo fakt dobře, protože je to jen obvodové zdivo bez jakéhokoliv řezání. Těch pár rohových cihel se mi nakonec podařilo koupit kusově v DEKu.

Po dozdění jsme se rychle pustili do přípravy věnce. Statik se na nás vyřádil, namyslel nám armovací koš z roxorů 6xR16. Ufff. Abychom ušetřili čas, potřeboval jsem ze dne na den (mé klasické ne-plánování) sehnat třmínky. Podařilo se mi je sehnat v Brně v podniku FeroStal, za jeden den byly hotové. Za ty peníze to určitě stálo, ruční ohýbání by byl hnus. Koupil jsem tam rovnou i roxory, protože to byla zatím nejlevnější prodejna hutního materiálu, co jsem běhěm stavby sehnal. I cesta tam je zážitek, je to cesta přímo do hutí. Doporučuji :-).
Po sestavení armovacího koše jsme se pustili do bednění. Věnec má rozměr 300x300 a mě se na to moc nechtělo kupovat nové OSB-čka. Naštěstí pořád zrál strop, a firma si tam bednění, co bylo na bocích, nechala zatím uložené. Použili jsme tedy to, a tím se vyhnuli pořízení nových OSB desek. Poté dojel mix a tradičně pomocí pásového dopravníku jsme věnec vylili. Byly to jen něco málo přes dva kubíky, ale lepší, než to míchat a nosit ručně.

Jakmile byl hotov věnec, zavolal jsem hned do firmy, co nám má dělat střechu, ať si ji přijedou zaměřit. Nabídku od nich jsem měl domluvenou už předtím. Ti k mé radosti řekli, že na střechu dojedou koncem listopadu, takže jsme měli asi dva týdny na to, abychom dozdili štíty do výšky vaznic. Takže jsme nelenili a pustili se do nich. Navíc ve štítě pod vaznicemi je prý lepší mít vybetonovaný malý "věneček", aby vaznice nedrtily přímo cihly. A protože jeden ten "věneček" vede nad okny, udělali jsme ho silnější a vykašlali se na překlady. Bylo to tak jednodušší i levnější.
Termínově to vyšlo naknop. Sotva jsme dobetonovali (už ručně), přišly noční mrazy. Tou dobou jsem ještě nevěděl, že beton by se neměl používat bez dalších opatření, pokud teplota klesá pod pět stupňů. Pokud to tak je, dají se koupit zimní chemické příměsi do betonu. Naštěstí, i přes teploty kolem nuly, po pár dnech beton ztvrdl. Byl uložený v bednění a já jej přikryl igelitem, tak mu možná pomohlo trochu i to, protože beton si při tvrdnutí nějaké teplo také sám vyrábí a přes den bylo nad nulou.

Poté co udělala firma krovy jsme ještě rychle dozdili zbytek štítů až po hřeben střechy. Na to jsem už koupil ytong. Věnečky byly vybetonovány celkem rovně, takže založení ytongu jsme udělali jen na vrstvu lepidla a vyzdili na pěnu. Dále jsme zarovnali štíty pěkně ke krokvím. Jak zarovnat zuby na štítě jsem dlouho přemýšlel. Projekt navrhoval beton, ale na to už byla zima a je to pracné. Řezat cihly ručně nejde, ale ani ytong se nám nechtělo řezat, takže jsme to udělali z polystyrenu. Polystyren navíc dobře řeší tepelný most na konci zdiva.

Tímto jsme dokončili nejhrubší práce, co jsme museli do zimy udělat. Byl prosinec, takže to bylo už tak akorát. Počasí jsmě měli opravdu vymodlené, protože podzim byl fakt pěkný a teplý, takže se dalo dělat a dělat.

Fotogalerie

Zdění podkroví, věnec, štíty
Zdění podkroví, věnec, štíty<br />Zakládání první řady cihel na stropě
Zdění podkroví, věnec, štíty<br />Armování věnce
Zdění podkroví, věnec, štíty<br />Nad štítovými okny jsme vybetonovali další věnec pro uložení vaznic krovu a který zároveň slouží jako překlad
Zdění podkroví, věnec, štíty<br />Dorovnání celých cihel ke krokvím jsme dělali, až když stál krov
Zdění podkroví, věnec, štíty<br />Štíty jsme bez krovů vyzdili na hrubo tak, aby šly udělat věnečky pro vaznice v požadované výšce
Zdění podkroví, věnec, štíty<br />Zuby ve štítech jsme dorovnali ke krokvím polystyrenem na pěnu
Železobetonový monolitický strop
Předchozí článek autora
09.01.2019 13:05 13337 zhlédnutí
Železobetonový monolitický strop
Když se dělal projekt, nebyl jsem si jist, jaký typ stropu budu chtít. Zvažoval jsem jak miako,...
Střecha
Následujicí článek autora
01.02.2019 09:10 7805 zhlédnutí
Střecha
I když mi přišlo, že máme střechu v projektu celkem hezky nakreslenou, stejně jsem nějak nenašel...

Stavební etapa: zdění podkroví, betonování věnce a štíty

Název položky Cena
Materiál (železo, beton, ytong, polystyren, pěna, ...) 35 000 Kč
Práce 50 000 Kč
Celkem 85 000 Kč