Zateplení podkroví

Proč si vybrat foukanou izolaci a co je dobré vědět před její instalací?

Proč si vybrat foukanou izolaci a co je dobré vědět před její instalací?

Přemýšlíte o zateplení domu a nevíte se rozhodnout pro správný typ izolace? Na trhu působí množství firem, které se věnují zateplení budov. Víte však o tom, jaké izolace jsou v nabídce a které nejvíce zabrání únikům tepla? V základě si můžeme izolace rozdělit na foukanou a klasickou tepelnou izolaci.
Chcete dobře izolovat váš dům?

Chcete dobře izolovat váš dům?

Nyní více než kdy dříve je nutné dobře hospodařit se všemi druhy energií, neboť jejich cena je vysoká a zároveň zde bude bez pochyby snaha se zbavit energetické závislosti na jiných státech ve světě. Nejsem stavař, ale strojař s doktorátem z oblasti fyziky materiálů. Proto problematiku mého příspěvku se budu snažit popsat „akademicky“, ale i „selsky“. Tento článek se zaměřuje zejména na problematiku tepelných mostů u výplní otvorů (oken a dveří), avšak pochopením problematiky tepelných mostů může čtenář získané znalosti aplikovat i jinde při snižování tepelných ztrát na domě.Budete stavět dům? Budete dům izolovat (zateplovat)? Budete měnit okna? Chcete mít nějakou orientační představu, kolik můžete správnou volbou či provedením ušetřit? Já, když stavěl dům, tak jsem hledal odpověď na otázku: Jaké jsou úniky tepla skrz stěnu, okna, dveře, podlahu, střechu atd. a snažil jsem se najít procentuální únik přes zmiňované části domu. Odpověď však není jednoduchá! Pokud budete mít např. zaizolovanou fasádu, ale nezaizolovanou střechu, tak vám bude teplo z domu více unikat střechou než fasádou, a proto nelze jednoduše říct, jaká část tepla uniká u nějakého „průměrného“ domu střechou a kolik tepla fasádou apod. „Teplo jde vždy cestou nejmenšího odporu“.Jeden z nejčastějších parametrů pro popis tepelného šíření v konstrukci domu je:Součinitel prostupu tepla U, kde jednotkou je [W/m2K].Nás však bude zajímat Tepelný odpor R, kde jednotka je [m2K/W]. Tepelný opor je tedy převrácená hodnota U, a tak platí že: R=1/U.V případě tepelného odporu vnějšího zdiva s izolací je celkový odpor dán součtem odporů jednotlivých částí fasády (teoreticky sériové zapojení rezistorů jako v elektrotechnice) tj. zejména součet odporů zdiva a izolace (polystyren/vata), viz také např. zdroj [1].Pro ilustraci tabulka 1 uvádí parametry U a R pro “fasádu” s cihlou Porotherm 38 Profi + určitou tloušťkou fasádního polystyrenu 70 F značeno EPS v tloušťkách 0, 10, 20 a 30 cm (pozn. je prakticky jedno jestli Porotherm, Heluz či jiný výrobce – parametry jsou hodně podobné):tabulka 1 – parametry U a R pro fasádu
Stavba domu v pandemii - 24. zateplení stropu a sanitární vybavení

Stavba domu v pandemii - 24. zateplení stropu a sanitární vybavení

Jako třetí důležitý izolační prvek v domě po izolaci podlahy a vnějších zdí je izolace stropu. Zejména v novostavbě rodinného domu, kde strop je vytvořen pouze ze sádrokartonu, nad nímž je pouze izolační termoodrazivá fólie. Původní zateplení stropu bylo řešeno použitím minerální vaty v tloušťce 2x16 cm, ale kromě vyšší ceny za izolační materiál nás víc znepokojovala otázka pracnosti a velké pečlivosti rozložení této vaty do konstrukce stropu. Představa složitého vyřezávání detailů v sádrokartonovém rastru a následné pokládání druhé vrstvy křížem, tak aby nevznikly nežádoucí vzduchové kapsy nás znervózňovala.Řešení zateplení stropu jsme nakonec vyřešili při likvidaci odpadu ze stavby. Bylo to ve fázi skončení veškerých prací s fasádním a podlahovým polystyrenem a jelikož jsme hledali kam s prořezanými zbytky, tak jsme při pátrání na internetu našli firmu z pražské Vinoře polystyren sypaný, drcený, která se zabývá recyklací a dalším využitím stavebního polystyrenu. Po telefonickém kontaktu nám pan Richard Humeš sdělil, že můžeme bez problému přivézt veškeré zbytky (neznečištěné od lepidla a né moc malé kousky) stavebního polystyrenu k nim do firmy.
Zateplení podkroví

Zateplení podkroví

Protože jsem před zimou stihl dům uzavřít, bylo možné pracovat i během zimy. Docela dlouho se teplota uvnitř domu držela „nad nulou“, ale když přišly venkovní teploty okolo -15 °C, teplota uvnitř tady dost klesla. Díky kamnům šlo vytopit některé prostory na relativně pracovní teplotu, ale na tzv. „mokré“ procesy to rozhodně moc není…Všechno teplo unikalo hlavně střechou ven.Elektriku jsem v té době měl už částečně natahanou, dodělal jsem odpady, tak bylo možné přejít k zaizolování podkroví vatou. Izolaci budu tedy dělat ještě před omítkami – je to jeden z možných způsobů.Postup zateplování podkroví je vidět i v mém videu (začátek v 5:20):
Reklama
Tepelná izolace SuperFOIL pro víc než dvě generace

VIDEO: Tepelná izolace SuperFOIL pro víc než dvě generace

Jak to? Protože životnost produktů SuperFOIL je delší než padesát let. Univerzální použitelnost této izolace, její účinnost i jednoduchá montáž z ní dělají skvělého pomocníka při stavbě, rekonstrukci a úpravách střech, stěn a podlah.
Sádrokartonové podkroví - část 27.

Sádrokartonové podkroví - část 27.

O sádrokartonech na dům jsem začal přemýšlet už v průběhu hrubé stavby, tj. před 3/4 rokem. Protože jsem s ním, kromě kotvení šroubů, neměl skoro žádné zkušenosti, rozhodl jsem se absolvovat nějaký kurz. Po krátkém hledání jsem našel kurz Sádrokartonové podkroví od Rigipsu. Byl to dvoudenní kurz s přespáním a byla to nejlepší investice. Nejenže jsem zažil spoustu srandy a vtipných momentů, ale pracoval například dohromady s astrofyzikem a vůbec celá akce od Rigipsu byla výborně zorganizovaná včetně skvělýho cateringu. Ohledně technologie izolace jsem měl jasno již před kurzem - vata ručně vkládaná.
Od izolace střechy k podlaze

Od izolace střechy k podlaze

Dlouhé zimní večery jsem strávil ve vatě, nemusíte mi ale vůbec závidět..
Rozdáváme nové Katalogy Stavebnin DEK 2019

Rozdáváme nové Katalogy Stavebnin DEK 2019

Jako každý rok, tak také letos má Svépomocí.cz pro naše čtenáře Katalogy Stavebnin DEK 2019 s poštovným zdarma. Jedinečný katalog vám na 760 stranách nabídne nejen nepřeberné množství stavebních materiálů, ale také 152 ověřených konstrukčních řešení ve 3D provedení. Nechybí ani montážní videa snadno přístupná pomocí QR kódu a praktické tipy a rady ke každé konstrukci. Napište si o katalog.
Reklama
Reklama
Zateplení stropu, půda a parozábrana

Zateplení stropu, půda a parozábrana

Akce vata. Co jsem si to vymyslel za hovadinu. Ano, rovnou to napíši takhle zkraje článku. Ale pěkně postupně.
Foukaná izolace

Foukaná izolace

Zdravím stavebníky. Dlouhou dobu jsem přemýšlel co dát na stop jako izolaci. Možností je dnes vcelku dost, ale já měl v hlavě defakto 3.
Z čeho jsme postavili a proč...

Z čeho jsme postavili a proč...

Z čeho ten dům uděláme?  Co jsem od domu očekával: Akumulační schopnost, difuzní otevřenost, dobrou zvukovou izolaci, jednoduchost, bez nutnosti dodatečně izolovat a vejít se do NZÚ.
Izolace stropu, montáž OSB desek, utěsnění

Izolace stropu, montáž OSB desek, utěsnění

Tak jsme opět trochu postoupili. Po víkendech a přes svátky jsme se pustili do ládování vaty do stropu. Nejprve jsme uložili mezi vazníky 160mm na osnovu z provázků, které jsme chytali na vroutky navrtané zespod do vazníků.
Reklama
Reklama
Zateplení soklu

Zateplení soklu

Dnem 9.ledna díky velmi příznivým teplotám chlapi začali obkládat sokl Austrotherm XPS TOP. Dorazil i stavbyvedoucí a prej zase nějakej problém s budoucí terasou, tak prej pořešíme zítra odpoledne. To jsem zvědavá, co zase bude, mám pocit, že nic nemáme jednoduché a vše máme speciální. No máte to taky někdo...už mě to krapet vytáčí a naši známí se šklebí, že máme vždy něco extra :)
Perlinka, prostupy pro rekuperaci

Perlinka, prostupy pro rekuperaci

Po delší době opět čas na pár řádek. Záklopy z OSB desek dodělané a přelepené. Čekáme na kotvy na pergolu, nějak nevyzbyl šedý polystyren, čekáme na dodání.
Zateplení střechy foukanou celulozou

Zateplení střechy foukanou celulozou

Jakmile byl hotový vnitřní záklop střechy, zavolal jsem p.Kanev na obhlídku stavby. Řekl mi, že mám nechat otevřený hřeben, aby se tam lépe dostal, a jak to bude dodělávat, tak to postupně zavře a do poslední vyvrtá díru, kterou pak přelepí. Práci odhadl asi na 2dny.
Jak zajistit tepelnou pohodu pod střechou

Jak zajistit tepelnou pohodu pod střechou

Správně zateplená střecha sníží tepelné úniky a přinese nižší náklady na vytápění či klimatizaci. Součástí návrhu každého střešního pláště musí být posouzení střešní konstrukce s ohledem na tepelnou ochranu i akustiku. Tepelně-technické požadavky na šíření tepla a vlhkosti konstrukcí jsou závazné. Vlastnosti střešní konstrukce ovlivňují typ, kvalita a tloušťka tepelné izolace i množství tepelných mostů. Požadované a příznivé vnitřní prostředí pod střechou pomůže zajistit kamenná vlna ROCKWOOL.
Reklama
Podkroví kompletní

Podkroví kompletní

Po zalití podlah, když už se uvnitř dalo chodit, mě čekalo pár zásadních akcí. Začal jsem zateplením podkroví a sádrovýma stěrkama všech stěn. Objednal jsem prakticky veškerý materiál na podkroví a sádrovou stěrku, nechal si to z Deku pěkně přivézt, a pozval kluky pomocníky, aby mi to pěkně vynosili do patra. Je už měl tahání tun materiálu plné zuby :-) 
Příprava zdiva před lepením izolace

VIDEO: Příprava zdiva před lepením izolace

Po zateplení základů přichází na řadu celý dům. S Karlem Sedláčkem jsme připomněli, jak připravit venkovní stěnu domu před lepením izolantu. Jaké nerovnosti jsou povoleny při celoplošném lepení a co dělat v případě skutečně křivé zdi.
Volba zateplovacího systému

VIDEO: Volba zateplovacího systému

Protože jsme se dostali do závěrečné etapy dokončování stavby, nastala ideální doba, kdy zateplit náš vzorový dům. O různých typech polystyrenových izolací jsem si před samotnou aplikací povídal s odborníkem zastupujícím značku ISOVER, Karlem Sedláčkem. Ten mi také vysvětlil, podle čeho porovnávat jednotlivé typy polystyrenu nebo na co si dát při zateplování domu pozor.
Tepelnou izolaci volte s rozmyslem. Můžete totiž výrazně ušetřit!

Tepelnou izolaci volte s rozmyslem. Můžete totiž výrazně ušetřit!

Nutnost kvalitního zateplení domů si dnes uvědomuje čím dál tím větší množství lidí, zejména s rozvojem nulových a pasivních staveb. Vhodně zvolená izolace totiž dokáže srazit náklady na energie o desítky procent a ušetřené peníze často náklady na zaizolování velice rychle vrátí. V posledních letech vzrůstá na oblibě polyuretanová pěna, která má i spoustu dalších výhod.  Uvažujete o ní také? Podívejte se na klady a zápory.