Aby na nás nepršelo
Na valbovou střechu jsme nejdříve položili bednící prkna. Začali jsme po nejširším obvodu krovu kolem celého domu. V pokládání jednotlivých prken jsme pak pokračovali vždy na jedné straně střechy. Začali jsme vždy tak, aby každé prkno dostatečně přesahovalo přes nároží. Po dokončení celé řady jsme přesahy po obou stranách jednoduše seřízli podle trámu. S dokončením bednění jsme ale nepospíchali. Po upevnění prvních dvou řad bednících prken je totiž potřeba připevnit okapní plechy po celém obvodu domu. Jakmile jednou bednění dokončíte, na okraji střechy se vám s plechy bude horko těžko manipulovat.
Okapnice jsou občas opomíjeným prvkem při projektování nebo při samotné stavbě střechy. My jsme však na ně nezapomněli, abychom v budoucnu nemuseli řešit případné havárie. Při upevňování okapních plechů jsme opět museli pečlivě vyměřovat, neboť je potřeba přesadit plechy od hrany krovu o 3 cm. Tesaři v bednění pokračovali dále a připevnili několik řad prken do celkové šířky přesahující jeden metr. Na dřevěnou plochu jsme pomocí sponkovačky připevnili pojistnou hydroizolační fólii značky TONDACH Mono Double Tape, která vytvoří dokonale vodotěsnou vrstvu. Už v této fázi jsme se museli připravit na další krok, tedy laťování. Přes upevněnou fólii jsme proto do krokevních rámů natloukli svislé kontralatě o délce jednoho metru. Ty slouží k připevnění vodorovných latí, na které už budeme pokládat střešní krytinu.
Ani krok bez dokonalého měření
Zcela na začátku laťování jsme připevnili druhou spodní lať tak, aby spodní taška přesahovala hranu krovu o 80 mm a voda mohla správně odtékat do okapu. Po ukotvení druhé latě jsme dokončili bednění, připevnili pojistnou hydroizolační fólii a zbytek kontralatí.
Přesné rozměření střechy je před laťováním důležitým krokem. Vzdálenost mezi jednotlivými latěmi musí zajistit dostatečné překrytí tašek, které závisí na sklonu střechy a typu střešní krytiny. Postupujeme od připevněné druhé latě a měříme vždy od horních hran latí.
Na okrajích naměříme přesnou vzdálenost a pomocí provázku zakreslíme umístění jedné řady. My jsme se rozhodli pro tašky Tondach STODO 12 s předepsanou vzdáleností latí v rozmezí 323 až 363 mm. V připevňování jsme pak pokračovali dále až k hřebenu. Dejte si na měření velmi záležet, neboť poslední řada musí být vzdálena od vrcholového průsečíku kontralatí maximálně 4 cm.
Než začneme pokládat krytinu
Vraťme se ještě ke spodní řadě latí, která je svým způsobem specifická. Na celou střechu jsme použili latě o rozměru 40 x 60 mm a pokládali je širší stranou. První řada však z důvodu položení střešní krytiny musí být připevněna na výšku. Nesměli jsme zapomenout na vzdálenost první a druhé latě, pro kterou výrobce tašek TONDACH STODO 12 předepisuje přesně 320 mm. Jdeme pomalu do finále. Na zbylý postup se podíváme v následujícím videu. Sledujte nás a dozvíte se více. TIP: Jak se vyznat v jednotlivých položkách cenové nabídky na střešní krytinu? O tom se dozvíte více v předchozím článku. V dalším videu si ukážeme, dostavbu komínu v půdním prostoru, vyřešení nadstřešní části a ukotvení ke krovu.
Otázka
Od zahájení bednění po kompletní nalaťování střechy uběhly čtyři dny. Jak dlouho to trvalo vám? Kolik pomocníků jste potřebovali? Své odpovědi nám prosím napište do komentářů.