Přílišný hluk od sousedů nebo z chodby bytového domu může mít nepříjemný vliv jak na naše zdraví, tak i na naši psychiku. Kromě ztráty pozornosti způsobuje také bolesti hlavy a stres. I dodatečně však tyto nepříjemnosti můžete omezit, a to například montáží předsazené stěny ze sádrokartonu.
Konstrukce sádrokartonové předstěny se montuje zpravidla jen z jedné strany místnosti ke stávající stěně. Zvukovou izolací však její výhody nekončí. Sádrokartonovou předstěnu využijete i v případě, že chcete zakrýt nevzhlednou stěnu
Spřažená předstěna × volně stojící předstěna
Jestliže chcete zmírnit přenos zvuku z vedlejší místnosti, můžete volit mezi předstěnou spřaženou nebo volně stojící.
Spřaženou předstěnu použijte jen, pokud je stávající zeď vhodná ke kotvení konstrukce. Sádrokartonové desky se při volbě této varianty připevňují na konstrukci z R-CD profilů.
Nelze-li kotvit konstrukci na současnou zeď, vyberte předstěnu volně stojící. Konstrukce takové stěny je zcela nezávislá na přiléhající zdi a mimo to také do meziprostoru jednoduše umístíte instalační vedení. Montáž se provádí obdobně jako montáž sádrokartonové příčky na podkonstrukci z R-CW profilů
V kalkulačce Rigips si můžete spočítat spotřebu materiálu na montáž akustické předstěny.
Oba typy konstrukce je vhodné vyplnit minerální izolací (např. akustická izolace ISOVER Piano), která ještě zlepší vzduchovou neprůzvučnost.
Vzduchová neprůzvučnost je vlastnost, která udává tzv. akustický komfort. Její hodnoty se udávají v decibelech. Čím vyšší je hodnota, tím lépe hluk izoluje.
Hluk je charakterizován jako nežádoucí zvuk, který vyvolává nepříjemný nebo rušivý vjem, pocit. Většina zvuků z běžného života leží mezi 30 a 90 decibely, například ždímající pračka nebo vysavač představuje průměrnou hodnotu 70 dB. Někdy můžeme narazit na zvuky intenzivnější než 90 dB, které se stávají lidskému uchu nepříjemnými a při dlouhodobém vystavení i zdraví škodlivými. Některé zdroje zvuku například trysková letadla vydávají zvuky přesahující práh bolesti více než 130 dB.
Akustické sádrokartonové desky
Pokud máte problém s pronikáním nepříjemného hluku, můžete jako řešení použít modré akustické sádrokartonové desky. Vhodně zvolenou skladbou konstrukce zlepšíte neprůzvučnost až o 25 dB.
Technologie Activ’Air®
Izolace zvuku ale není jedinou výhodou modrých akustických desek (včetně impregnované varianty). Desky obsahují technologii Activ’Air®, která trvale odstraňuje až 70 % formaldehydu ve vnitřním ovzduší minimálně po dobu 50 let. Účinnost neztrácí ani po úpravě povrchu malováním běžnými prodyšnými barvami.
Formaldehyd je přitom běžnou součástí našeho prostředí, nachází se téměř všude kolem nás
Nejčastějšími zdroji formaldehydu mohou být koberce, lepidla, laky a barvy, dřevotřískový nábytek, kosmetické a čisticí prostředky, tvoří se ale například i při žehlení.
Problém způsobuje především alergikům. Aby byl účinek optimální, je nutné použít 1 m2 desky na 1 m3 vzduchu v místnosti.
V případě otázek týkajících se technických řešení a kalkulací vašich rekonstrukcí pomocí suché výstavby se obraťte na technickou podporu Rigips:
tel.: 226 292 224 (Po-Pá 7:30 – 17:00),
e-mail: ctp@rigips.cz.
Postup montáže spřažené předstěny
Krok č. 1: Příprava
Zaměřte si na podlaze polohu obvodového profilu R-UD a vytyčte ji značkovací šňůrou (tzv. brnkačkou). Před osazením R-UD profilů je podlepte pěnovým napojovacím těsněním Rigips.
Krok č. 2: Montáž R-UD profilů
R-UD profily připevněte v případě betonové podlahy plastovými natloukacími hmoždinkami, nebo jinými vhodnými připevňovacími prostředky dle druhu podlahy. Maximální rozteč jednotlivých připojení je 800 mm. První připojení proveďte maximálně 200 mm od rohu místnosti.
Krok č. 3: Podlepení stavěcích třmenů
Stavěcí třmeny je také nutné před jejich připevněním na zeď podlepit napojovacím těsněním.
Krok č. 4: Kotvení stavěcích třmenů
Polohu stavěcích třmenů vyměříte podle budoucího umístění R-CD profilů. Rozteč svislých R-CD profilů je 625 (600) mm a maximální vertikální rozteč třmenů je 1 250 mm. Poslední horní třmen je třeba umístit do takové výšky, aby horní přesah R-CD profilu byl maximálně 250 mm. Do podkladní zdi stavěcí třmeny ukotvěte pomocí plastových natloukacích hmoždinek.
Krok č. 5: Montáž svislých R-CD profilů
Nyní můžete postupně montovat svislé R-CD profily. Po vložení R-CD profilu do spodního R-UD profilu by měla být mezi horním koncem R-CD profilu a stropem mezera 50 mm. Podle tohoto parametru zvolte délku R-CD profilů. R-UD a R-CD profily vzájemně nespojujte, zůstávají volně nasunuty. Jakmile nasunete R-CD profily do podlahového R-UD profilu, dejte je do svislé polohy a spojte s již namontovanými stavěcími třmeny. K připevnění použijte šrouby do plechu (typ LB), a to 2 kusy na 1 třmen. V rohu místnosti třmeny přišroubujte dvěma kusy šroubů LB pouze z jedné strany třmene.
Krok č. 6: Vložení minerální izolace
Izolaci z minerálních vláken vložte mezi profily konstrukce. Vkládejte ji bez mezer v celé ploše konstrukce. Minerální izolaci je možné zakoupit v rolích (např. ISOVER Piano) nebo v deskách (např. ISOVER Aku).
Krok č. 7: Opláštění sádrokartonovými deskami
Opláštění konstrukce se provádí sádrokartonovými deskami o tloušťce 12,5 mm. Montujte je nastojato a používejte v ideálním případě celé sádrokartonové desky. Menší díly je možné použít jen tehdy, pokud je minimální výška desky 400 mm a není použito 2 a více menších dílů nad sebou. Dbejte na to, aby vám mezi deskami nevznikali křížové spáry. Spáru sousední desky posuňte alespoň o 400 mm.
Desky připevňujte ke svislým profilům po 250 mm samořeznými šrouby typu LN s délkou 25 mm. U modrých akustických desek použijte šrouby typu TUN o délce 25 mm). U podlahy je lepší ponechat spáru širokou přibližně 10 mm, kterou později vyplníte spárovacím tmelem.
Krok č. 8: Dokončení
Montáž dokončete zatmelením spár mezi sádrokartonovými deskami a hlav šroubů.
Podívejte se i na videonávod, jak správně postavit sádrokartonovou předstěnu.A v případě, že ještě váháte, zda je pro vás předstěna opravdu vhodnou volbou, můžete zhlédnout video s důvody, proč rozhodně ano.