Postup montáže zateplovacího systému
Rozdíl mezi těmito materiály je také v systému lepení. Při lepení polystyrenových desek nanesete tzv. obvodový rámeček se třemi vnitřními terči lepící hmoty o průměru 120 cm na horizontální ose desky. Cílem je slepit alespoň 60 % plochy. U běžných ETICS systémů je tato minimální hodnota 40 %. Lamely minerální vaty s kolmým vláknem je nutné lepit vždy celoplošně, abyste dosáhli větší přídržnosti k podkladu. Dodržte technologickou přestávku 24 hodin pro zatvrdnutí lepidla.
Další postup je už u obou izolantů shodný. Do obvodového pláště budovy se izolant kotví přes sklotextilní armovací síťovinu pomocí šroubovacích hmoždinek. Jejich počet je dán statickým výpočtem. Při volbě systému Baumit Ceramic máte možnost výběru mezi dvěma typy sklotextilních výztužných síťovin.
První možností je použití jedné vrstvy síťoviny Baumit KeraTex (gramáž 343 g/m2). Tuto síťovinu vložte do čerstvě nanesené vrstvy stěrky Baumit StarContact a ukotvěte šroubovacími hmoždinkami Baumit S, ejotherm STR U 2G s malými zátkami nebo hmoždinkami Termoz CS 8.
Dalším řešením může být použití dvou vrstev standardní síťoviny Baumit StarTex (gramáž 145 g/m2). Zde je však nutné dodržet technologický postup a zavčas propojit základní stěrku s jednotlivými vrstvami sítě, aby později nedošlo k separaci (zprahnutí).
K lepení keramických obkladů se pak používá flexibilní lepící malta Baumit Baumacol FlexTop a pro spárování je doporučeno aplikovat cementovou spárovací hmotu Baumit Ceramic F. Jestliže máte spáry menší než 8 mm, můžete použít i spárovací hmotu s označením Baumit Baumacol PremiumFuge. Tato spárovací hmota nabízí až 24 barevných odstínů.
I při usazování keramických obkladů a pásků na zateplovací systém je nutné dodržet určitá pravidla. Jeden z doporučených postupů je nanesení lepící hmoty jak na obklad, tak i na podklad s přesně danými dilatačními spárami na celkové ploše obkladu.