Začátkem července přijel vylévat základové pasy mix, a to hned na dvakrát (počasí neporučíš). Pasy jsme měli z důvodu svažitého pozemku výškově odstupňovány bedněním, tudíž jsme měli několik rovin, nic snadného na počítání ani na samotné betonování. Když ale bylo hotovo, zapíchali jsme dle instrukcí železné dráty ztužující budoucí ztracené bednění. Ne všechny ale byly na správném místě, což jsme poznali na začátku pokládky ztraceného bednění (ZB), některé dráty se ohýbaly, jiné ubrušovaly, atd. V průběhu července jsme začali se stavbou ztraceného bednění, dle projektu vnější obvod – ZB 40, vnitřní příčky – ZB 30 a obvod sklepa ZB 50. V nejvyšším bodě terénu 4 řady, v úrovni sklepa celkem 9 řad. Byl to pořádný záhul, hlavně pro chlapy, ženská se jen mohla dívat a házet beton z kolečka…
Etapa se ztraceným bedněním byla nekonečná, až z toho už měli depresi oba investoři… Naštěstí má vše svůj konec. Konečný účet není nijak lichotivý, ale to nás ještě čekal sklep. Podsklepená je pouze 1/3 domu. Sklep pod celým domem by znamenal značné navýšení nákladů, navíc co bychom dělali s tak velkým prostorem… Začalo se s podkladním betonem, pokládkou hydroizolace – asfaltových pásů po obvodu. Následovali víkendy strávené stavěním bednění, následně znovu hydroizolace obvodových stěn, které budou „pod zemí“, polystyren.
Na strop sklepa jsme použili nosníky a vložky Heluz, to už byla krásná práce i pro ženskou, jen rozměřit, porovnat a hotovo. Na bednění ZB 50 byla jako poslední vrchní řada („věnec“), použito ZB 15. Pak už se jen vyztužovalo železem, vázaly kari sítě, armatura a tím byla práce na sklepu hotova. A čas betonování základové desky se pomalu přibližoval…
San21. 2. 2019 16:20:50
Dobrý den,
mohl bych se zeptat na podrobnější plán té trubky na roxoru vyplněné asfaltem? Momentálně budu dělat hydroizolaci sklepa a mám v desce také navrtané roxory a bojím se, aby s tím nebyl problém do budoucna, když ten pás přes to protrhnu. Hledám jak to důkladně zavřít proti vodě a tohle je zajimavý systém :)
děkuji
Honza