Výběr oken
Reklama
Příprava na montáž
Reklama
„Vždy řeším se zákazníkem, zda bude zateplovat, z jaké cihly je stavba, a pokud má venkovní stínění, do jaké hloubky budeme osazovat okna. Než vyjedu zaměřit okna pro výrobu, poprosím zákazníka, aby stavbu vybavil váhorysy, a to alespoň u pozic, které jsou spojené s podlahou. Tj. vchodové a balkonové dveře, HS portál.
Váhorys je vodorovná čára na zdi 1000 mm nad čistou podlahou. Z této informace modulujeme všechna okna tak, aby po vylití podlah uvnitř i na terase, byly všechny pozice osazeny v jedné rovině.“
Reklama
„Správná příprava ostění není složitá a zvládne ji každý stavebník běžným stavebním lepidlem. To v tenké vrstvě natáhne pomocí hladítka na cihlu ostění. My pak na takto ošetřené místo nalepíme oba uzávěry připojovací spáry.
U běžných oken se takto připravuje špaleta na levé a pravé straně, nadpraží a prahová/parapetní část. U portálu se ošetřuje pouze levá, pravá špaleta a nadpraží.“
„Příprava pro montáž oken spočívá v tom, že každý rám okna oblepíme z interiérové strany červenou parotěsnou fólií, z exteriérové strany bílou paropropustnou fólií. Důležité jsou také tzv. uši v rozích, které nám umožní správné nalepení fólií v koutech stavebního otvoru.“
„V okamžiku, kdy mají montážníci připraven okenní rám, přistoupí se k osazení rámu okna do stavebního otvoru. Předtím ještě musíme instalovat na parapetní část zdiva tzv. nosné podložky. Ty přenášejí váhu celého okna do parapetního zdiva a jejich rozmístění opět podléhá poměrně přísným pravidlům.“
Samotná montáž
„Turbošrouby mohou být několika typů. Ty s otevřenou hlavou se používají pro kotvení pomocí páskových kotev. Ty se zápustnou hlavou se používají při kotvení okna skrz rám do ostění. Otvory pro kotvení jsou v rámu vyvrtány již z výroby. Každý typ okna má jiné kotevní schéma.“
„Připojovací spára je prostor mezi rámem okna a ostěním, nadpražím, tzn. mezery po obvodu okna mezi rámem okna a stavebním otvorem. Tento prostor vyplníme speciální montážní pěnou. Montážní pěnu je důležité vybrat podle ročního období, ve kterém se okna instalují. Zde se vybrala pěna, která je schopná zrát při teplotách i při -12 °C a je nízkoexpanzní. Tato výplň je velmi důležitá. Montážní pěna totiž působí jako tepelný izolant, ale musí být v suchu.“
„Přebytečnou pěnu ve stavu, kdy je zavadlá, krásně zatlačíme do prostoru připojovací spáry.“
„Na vnější straně okna dojde ke stejnému pracovnímu postupu jako na vnitřní – zamačká se přebytečná pěna do prostoru připojovací spáry, napenetruje se ostění, nalepí se vnější fólie jako uzávěr připojovací spáry. Tento uzávěr má 3 funkce:
1. Vodotěsný – Nepustí do prostoru připojovací spáry vnější vlhkost.
2. Zabrání vnikání ultrafialového záření do prostoru připojovací spáry, to znamená do pěny.
3. Paropropustný – propustí případnou vlhkost z prostoru připojovací spáry směrem do exteriéru."