Založení zdiva
Stejně jako u předchozího podlaží budeme u zakládání opět využívat zakládací sadu pro broušené zdivo a rotační laser. Všechno jsme si půjčili ve Stavebninách DEK a založení máme v plánu provést svépomocí.
Rotačním laserem zaměříme po obvodu domu výšku betonu a najdeme nejvyšší místo. Případné ostré hrany betonu a jiné nerovnosti odstraníme.
V technické příručce Wienerberger je uvedeno, že i pod obvodové zdi ve 2. NP bychom měli pokládat těžký asfaltový pás. Ten používáme stejný jako při realizaci stropu, kdy jsme jej položili na zdivo a poté na něj ukládali stropní POT nosníky. Opět si z role uřízneme pruhy o šířce 25 cm a na stropě je rozvineme.
Oba přípravky zakládací sady si umístíme na vzdálenost stahovací latě a vyrovnáme je do vodováhy a stejné výšky. Důležité je, aby vrstva zakládací malty byla v nejvyšším místě stropu 10 mm. Pokud tedy v nejvyšším místě stropu nezačínáte, je třeba přípravky o potřebnou hodnotu přizvednout. Poté naneseme a urovnáme vrstvu zakládací malty do roviny. Opatrně přeneseme první zakládací přípravek, opět o vzdálenost stahovací latě. Urovnáme jej do vodováhy i stejné výšky a pokračujeme v nanášení a vyrovnání zakládací malty.
Po zavadnutí zakládací malty můžeme začít s pokládkou cihel POROTHERM v rozích domu. Rohová vazba u cihel POROTHERM šířky 44 cm je vždy tvořena cihlou tříčtvrteční a poloviční. Po založení rohů zkontrolujeme pásmem vzdálenost podél stěn i úhlopříčně.
Zdění
Nyní už můžeme natáhnout zednickou šňůru a pustit se do pokládky celé řady zdiva.
S pomocí vodováhy a gumové paličky provedeme korekci drobných nerovností. Ve zdění dalších řad budeme pokračovat ideálně až následující den, aby mohla zakládací malta dostatečně vytvrdnout.
Před započetím dalšího zdění navlhčeným štětcem důkladně očistíme první řadu cihel od prachu a dalších nečistot. Na takto očištěné a navlhčené cihly můžeme pohodlně nanést pěnu Dryfix. Protože máme cihly POROTHERM T Profi, tedy cihly plněné minerální vatou, mám na pistoli nasazen Y nástavec. Můžu tak dvěma tahy nanést 4 pruhy pěny Dryfix.
Při zdění dalších řad obvodového zdiva začínáme také od rohových cihel. Při minulých stavbách se nám osvědčilo položit si rohovou cihlu nejprve nasucho, srovnat ji vodováhou ve svislém směru a pak opatrně naklonit a pod ni aplikovat pěnu Dryfix. S cihlou pak již nemusíme nijak hýbat.
Jakmile máme založeny rohové cihly, natáhneme mezi ně zednickou šňůru a můžeme zdít jednu řadu za druhou. V podkroví budou celkem čtyři řady zdiva a poté věnec.
U zdění 1. NP jsme řezali cihly zapůjčenou portálovou pilou. Ve 2. NP jsme si vyzkoušeli elektrickou pilu Aligator, s níž se dá řez provádět podobně přesně a bez námahy.
V místech, kde budeme na obvodovou stěnu napojovat vnitřní nosné stěny, si v každé druhé řadě cihel malou úhlovou bruskou vytvoříme dvě mělké drážky, do kterých zazdíme stěnové spony. Ty nám v budoucnu pomůžou se svázáním vnitřního a obvodového zdiva. Spony umisťujeme do drážky, abychom je měli ve stejné výšce se zdivem a aby nám tak nepřekážely v dalším zdění. Drážku nad i pod stěnovou sponou vyplníme pěnou Dryfix. A pokládáme další cihly.
Ve čtvrté řadě budeme v místě oken používat poloviční cihly, u kterých ale neprovedeme řez.
Když zdíte z broušených cihel POROTHERM T Profi, v místech otvorů (okna, dveře) se používají poloviční cihly. Ty můžeme buď rozříznout napůl nebo ponechat v původní velikosti. V místě parapetu je otáčíme o 90° a v místě ostění je zdíme standardně.
Poloviční cihly POROTHERM T Profi se v místech otvorů používají pro budoucí správné kotvení oken a dveří do zdiva. Díky přepážce uprostřed získáme více cihelného materiálu, do kterého mohou řemeslníci lépe okna upevnit.
Po vyzdění celého obvodu ve 2. NP založíme stejným způsobem i vnitřní nosné stěny. Podle naší projektové dokumentace vyzdíme také čtyři řady.
A příště nás čeká vyzdění věncových cihel, vložení tepelné izolace, armováni, bednění a nakonec vybetonování věnce.