Rekonstrukce podlah 1.patro

Autor: Adam (1 příspěvek)
Kategorie: Rekonstrukce domu
3. 3. 2021
4 komentáře
Rekonstrukce podlah 1.patro
Dotaz

Rekonstrukce podlah v 1.patře RD

Dobrý den, chci rekonstruovat podlahy v 1. patře staršího RD (výstavba ve 40.letech). Místnosti budou obytné, vytápěné, nad vytápěnými místnostmi v přízemí.

Současná skladba je: dřevěné trámy se škvárovou výplní, na tom masivní prkna (na části beton, viz foto) Staré parkety jsem již odstranil. Jak to u starých domů bývá, podlaha není dokonale rovná a zejména v jedné místnosti se sbíhá do středu, rozdíl 1-2 cm.

Můj dotaz je na nejlepší skladbu nové podlahy. Prkna bych rád zachoval.

Můj nápad na skladbu je:

  • zachovaná původní prkna

  • hobra desky

  • osb desky

  • lino / koberec

případně mezi hobru a osb přidat podlahový polystyren

Vyrovnání bych řešil silnější vrstvou hobra desek v kritickém místě. Případně jsem někde vyčetl i podsypání křemičitým pískem, ale to se mi osobně moc nezdá (?).

Vyrovnání mokrou metodou samonivelačkou apod. nechci - jednak kvůli financím, době schnutí a především potřebuju co nejlehčí konstrukci, kvůli zatížení stropu.

Je to podle Vás takto v pořádku? Jak byste postupovali Vy?

Děkuji za všechny rady a tipy.

Rekonstrukce podlah 1.patro

Miloslav ČUNEK5. 3. 2021 10:31:26

radí vylévaný polystyrén ale to není dobrý nápad protože to je vlhká hmota a starší stavba s dřevěnými trámy v podlaze by to nemusela ustát . Já naopak doporučuji stavebníkovi aby odstranil škváru a vzniklý prostor vyplnil vatou nebo sypanou izolací . Ta škvára v těch letech nebyla určitě plavená a proto není zdravá . Po té teprve by měl mezistropní prostor zabednit deskami . Taky je pravda že když bude srovnávat strop a úplně ho uzavře třeba OSB deskami tak by bez parozábrány mohl vznikat nějaký kondenzační problém a trámy by pomalu ale jistě mohly odejít. Navrhuji toto .... desky opatrně vyndat , vyměnit výplň mezi stropním trámovím , možná ale ještě před aplikací nové výplně (vaty ,drcený papír speciálně vyvinutý pro izolace domů , perlit, a t d) z boku trámů pomocí desek nebo i fošen srovnat nerovnosti a teprve po té použít staré desky nebo jiné nové které by hermeticky neuzavřeli strop. Osobně si myslím že sypaný perlit je asi to nejlehčí co by tam mohlo být místo škváry a taky má schopnost likvidovat vlhkost . M

Red5. 3. 2021 8:50:55

Ideální bude nějaká systémová skladba, třeba Rigips nebo Fermacell, zmíněný "litý" EPS by také šel uplatnit, ale nad ním se většinou realizuje betonová roznášecí deska, ale možná už mají nějaké inovace...

Skladba u Rigipsu nebo Fermacellu je cca:
separační vrstvá (textilie)
vyrovnávací podsyp (liapor)
roznášecí desky (zle použít i OSB, ale jsou horší)
finální podlahová krytina.

Pokud chce hodně ušetřit, můžete dát jen hobru a OSB desky, ale budete kopírovat nerovnosti podlahy. Bez podsypu nebo nivelace to půjde srovnat jen těžko, spíš nepůjde.

Pozn.:
Může nastat situace, kdy je pod stropem koupelna nebo jiná vlhká místnost a na jejím stropu není parozábrana. Kdyby jste pak dal OSB desky a PVC na podlahu nad tuto vlhkou místnost, muže nastat problém s vlhkostí ve skladbě stropu. V budoucnu by pak mohlo dojit k napadení stropních trámu dřevokaznými houbami.
Proto podle toho co je za místnosti pod stropem, by se měla navrhnout skladba podlahy v patře.

Miloš4. 3. 2021 10:32:07

Dobrý den,
Nepřemýšlel jste o vylévaném polystyrenu např.: ThermoWhite? Určitě bych se poptal výrobce na vhodnost, ale dala by se tím vyřešit nerovnost a polystyren jedním vrzem

Miloš4. 3. 2021 10:32:07

Dobrý den,
Nepřemýšlel jste o vylévaném polystyrenu např.: ThermoWhite? Určitě bych se poptal výrobce na vhodnost, ale dala by se tím vyřešit nerovnost a polystyren jedním vrzem

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama