Vytápění domu

Autor: VojtaBrazda (1 příspěvek)
18. 11. 2020
7 komentářů
Vytápění domu
Dotaz
Plánujeme stavbu domu. Aktuálně je téma na stylu vytápění.

Vzhledem k tomu, že máme les, rád bych dům vytápěl dřevem (částečně). Jako druhou variantu bych rád zvolil kondenzační kotel (ohřev teplé vody a topení). Zajímavá mi přijde i cesta přitápění teplé v solárních panelech na střeše. Mimo topnou sezonu by se teplá voda ohřívala plynem a solárními panely. V zimě by se přitápělo kotlem na dřevo. Voda by se akumulovala v nádrži.

Teď kámen úrazu. Lze toto vše zkombinovat dohromady a vytápět dům a ohřívat teplou vodu? Nebo jsem úplný šílenec a vymýšlím nesmyslné a neefektivní systémy? Hledám správnou cestu. V dnešní době všichni tlačí tepelná čerpadla, rekuperace. Jsem asi konzerva, nechci být otrokem vysokých měsíčních plateb za elektřinu a plyn.

Proč se ptám. Zatím máme nakreslený nástřel půdorysu domu vč. místností. Teď jak to toho zakomponovat technickou místnost, ehm... tedy kotelnu. Místo by bylo.

Dům bude cca 140 m2 zastavěné plochy, přízemí a obytné podkroví + garáž 40 m2. Tepelnou ztrátu domu odhaduje projektant na cca 12 kW.

Rád bych si přečetl vaše názory.Děkuji

Petr a Anička19. 11. 2020 21:36:21

Hodně náročné odpovědi, prostudujte si uvedený odkaz, kde máte k porovnání referenční stavbu a více druhů vytápění....https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-teplou-vodu-a-elektrickou-energii-tzb-info

Jiří Kubíček19. 11. 2020 10:35:52

Dobrý den, celé je to špatně a nevím, kde dříve začít. Vezmu to postupně:
1) Novostavba o zastavěné ploše 140 m2 a o dvou vytápěných podlaží sotva bude mít tepelné ztráty 12 kW. Nevím, jak je to s tou garáží, zda je zvlášť mimo dům a zda bude vytápěná, ale jsem si jist, že i kdyby byl dům bez rekuperace a byla nějak temperovaná i ta garáž, a navíc nebyl nějak dobře zateplen, jen v rámci norem, tak reálné TZ domu sotva přesáhnou 8 kW (jedině, kdyby byl hodně nepravidelný tvar domu a ještě nějaké studené klimatické pásmo, pak by to asi bylo více). Navíc kdyby byla v domě rekuperace, garáž nebyla vytápěná a byl dům dobře zateplen, pak to klidně může být i do 6 kW. Prostě 12 kW je hodně nepravděpodobných, neříkám, že nemožných, ale jen za určitých okolností, chtěl bych vidět ten výpočet TZ, pak bych vám k tomu řekl více. Takže to je jedna nesrovnalost a nejdříve byste si měli zjistit reálné TZ domu, samozřejmě bez toho, že vám tam někdo napálí nereálně velké TZ větráním, jak se často děje. Budu předpokládat, že dům bude mít TZ kolem 8 kW, což znamená, že aktuálně po většinu topné sezóny bude pokrývat TZ asi jen kolem 3-4 kW.
2) Nevím, jaké jsou vaše priority a různí lidé budou mít různé priority, ale osobně i kdybych měl k dispozici dřevo, nechtěl bych ho do nového domu jako hlavní topný zdroj, protože podle mne nový dům s relativně malými TZ si spíše zaslouží plně komfortní a dobře regulovatelné vytápění, bez práce a takových neduhů, jako přetápění domu atd. Takže jde o to, zda to vytápění dřevem budete mít jen pro příležitost a pro radost, v tom případě vám stačí dát do největšího prostoru v domě jen obyčejný levný krb bez výměníku o malém výkonu, nebo zda chcete, aby se z vás i v novém domě s malými TZ stali topiči, a pak byste buď museli pořídit krb s výměníkem nebo jestli na to bude vyčleněný prostor kotel na dřevo. Obojí ale předpokládá i pořádnou AKU nádrž, ke které opět potřebujete prostor. Celý takový systém je pak podstatně dražší, složitější na regulaci a hrozí přetápění některých částí domu.
3) Zavádět plyn do novostavby je v dnešní době ze všech hledisek ekonomicky nevýhodné. Spočítejte si celkovou investici: dovedení přípojky plynu až do domu, komín pro plynový kotel, kondenzační kotel, zásobník na TV, veškerý instalační materiál kolem toho a cenu práce a jste na ceně minimálně 120.000, ale spíše to bude ještě více. To za cenu kolem 170-180 tis. už můžete mít kompletní instalaci tepelného čerpadla i s ohřevem TV, k tomu levnější provozní náklady než s plynem a k tomu levnější elektřinu pro celý dům. Prostě nesmysl a to ještě obzvláště ve chvíli, kdybyste chtěl dům převážně vytápět dřevem a vrazil další velké peníze i do tohoto systému. To už je pak rovnou lepší kombinace vytápění dřevem + elektrokotel + kombinovaný bojler a k tomu budete mít levnější elektřinu pro celý dům.
4) Solární panely, když to nebude nějaká kutilská záležitost za co nejmenší peníz, ale bude to celé dodávka na klíč od nějaké firmy, jsou naprosto nenávratnou záležitostí, a to i s případnou dotací. Na přitápění jsou prakticky nevyužitelné, do topného systému jsou schopny dodat jen velice malé procento potřeby tepla na vytápění, jejich hlavní využití je při celoročním ohřevu TV. Obecně vám soláry uspoří asi 1/2 tepla na ohřev TV. Nyní záleží na tom, kolik lidí bude v domě bydlet, jaká bude reálná spotřeba TV a proti čemu se pak bude porovnávat návratnost. Většinou 1 osoba spotřebuje na ohřev TV za rok 1MWh tepla, takže kdyby byly v domě 4 osoby, budou to 4MWh a roční úspora by byla kolem 2MWh. V případě, že byste měli sazbu EE pro vytápění elektřinou a TČ a vodu ohřívali pouze elektřinou, což je nyní kolem 3,-Kč/kWh, takže soláry by uspořily cca 6000,-Kč/rok, při vytápění případným tepelným čerpadlem s COP na ohřev TV kolem 3 by byla úspora solárů kolem 2000,-Kč/rok, při celoročním plynovém ohřevu TV kolem 1,3,-Kč/kWh by to bylo cca 2600,-Kč, při ohřevu TV část roku dřevem zadarmo a část roku elektřinou by to bylo odhadem někde kolem 5000,-Kč a kdyby ta část roku byla plynem, tak kolem 2000,-Kč. Nyní jaká bude cena té solární soustavy, kterou zaplatíte z vaší kapsy ? To může být různé, záleží na tom, co do toho budete počítat a za jakou cenu, ale podle té úspory je jasné, že většinou je to neekonomická záležitost a často za hranicí životnosti těch solárů.

Když to tedy shrnu, měl jste v plánu plynové vytápění + plnohodnotné vytápění dřevem (kotel nebo krb s výměníkem) + soláry a to ještě k přitápění. Za mne naprosto šílená a předražená kombinace. Kolik to celé dohromady bude stát ? Nedokáži takto narychlo celkovou cenu odhadnout, ale podle mne to bude někde mezi 250 - 300 tisíci. Co se týká provozních nákladů, tak by záleželo, jak moc byste topil tím dřevem zadarmo a jak moc plynem, ale když bude po většinu topné sezóny kotelníkem, pak samozřejmě budou provozní náklady menší, než s tepelným čerpadlem. Když si zatopíte dřevem jen občas pro radost, pak budou vyšší. Podle mne máte dvě rozumné možnosti:
1) Trvat na tom, že co nejvíce využijete dřevo a budete ho využívat většinu topné sezóny. V tom případě případě připadá v úvahu kombinace pořádné AKU nádrže + krbu s výměníkem nebo kotlem na dřevo + kombinovaný ohřev TV a jako záložní elektrokotel nebo nějakou elektropatronu v nádrži, měl byste pak i nárok na tarif EE pro celý dům pro vytápění elektřinou. Soláry bych pořizoval pouze v případě, že by bylo v žilo v domě více lidí a byl předpoklad velkého odběru TV a ještě by musely být za dobrou cenu.
2) Tak bych to též osobně udělal, kdybych byl na vašem místě, protože bych nechtěl většinu roku topit a skákat kolem dřeva. Takže bych dal do celého domu teplovodní podlahové vytápění, pořídil tepelné čerpadlo vzduch/voda (případně země/voda s plošným kolektorem, kdyby bylo za dobrou cenu a byl k tomu pozemek) s ohřevem TV pouze do příslušného bojleru, kdy by byl ohřev TV odděle od ohřevu podlahovky trojcestným ventilem. Nebyla by tedy potřeba vůbec žádná AKU nádrž. K tomu jen obyčejný krb bez výměníku pro radost do největšího prostoru v domě. Samozřejmě bez solárů. V jednoduchosti je síla a celé by to bylo investičně levnější a s plným komfortem, zabíralo by to méně místa, provozně podle toho, jak byste v tom prvním případě moc topil dřevem. Každopádně když budu předpokládat 4 osoby v domě a TZ kolem 8 kW, pak provozně to s tepelným čerpadlem vychází na cca 18.000,-Kč ročně za vytápění a ohřev TV (nebo i o něco méně, když si občas zatopíte v krbu) + ostatní spotřeba a paušální platba dohromady cca též 18.000,-Kč (počítám s průměrnou ostatní spotřebou 350 kWh/měsíc), takže celkově 36.000,-Kč/rok. Z toho byste polovinu dal stejně i v tom prvním případě, vytápění byste tedy teoreticky mohl mít zadarmo, ohřev TV byste platil jen mimo topnou sezónu, takže byste provozně uspořil třeba kolem 12.000,-Kč ročně. Je na vašem rozhodnutí, zda vám těch cca 12K stojí za ten ztracený komfort.

Lukáš Beran

Lukáš Beran19. 11. 2020 9:24:03

Zvažte si jednotlivé možnosti. Jejich výhody a nevýhody.

Nechcete být otrokem vysokých měsíčních plateb? Tak zvolte tepelné čerpadlo. Tepelné čerpadlo není zdrojem vysokých měsíčních plateb, ale právě že se naopak jedná o úsporný způsob vytápění.

Máte praktickou zkušenost s trvalým vytápěním v krbu? Pokud ne, tak s tím raději nepočítejte jako s primárním zdrojem vytápění, pokud nejste důchodce. Je s tím spoustu práce a starostí (příprava dřeva, skladování dřeva, pravidelné nošení dřeva domů, každou chvíli chodit přikládat, všude smetí ze dřeva a neskutečné množství prachu/popelu po celém domě, ...). Pokud vyloženě topení dřeva není vaším koníčkem nebo nejste znuděný důchodce, tak bych nedoporučil to brát jako primární zdroj vytápění. Mám s tím osobní zkušenost a nikdy bych do toho už nešel. Krb doma máme, ale jen pro radost, že si v něm párkrát ročně zatopíme jen tak pro radost a atmosféru, ale hlavní topný zdroj je tepelné čerpadlo.

Plyn na vytápění je dle mého přežitek. Velké náklady na pořízení (zavést plyn do domu, kotel, další komín, revize apod.) + pravidelná nezbytná údržba (čistění, kominík, revize), navíc já osobně z plynu mám respekt a doma bych ho vůbec nechtěl.

Já bych to viděl na tepelné čerpadlo země/vzduch, které má velmi nízké provozní náklady a náklady na údržbu, navíc na něj dostanete dotaci. V zimě s ním můžete velmi levně topit, v létě s ním můžete chladit. Celoročně s tím ohřejete TUV. Když k tomu dáte FVE, pak v létě chladíte zadarmo a zadarmo ohříváte TUV a v zimě to také pokryje značnou část spotřeby. Náklady na pořízení vyšší, ale provoz absolutně bez starostí celoroční a minimálními provozními náklady. A k tomu krb pro radost nebo na přitopení na podzim nebo na jaře. Navíc je to velmi jednoduchý systém.

Cathorcas19. 11. 2020 7:21:41

Dobrý den, za mě mi to přijde také docela jako šílenost. Rozhodněte se pro hlavní zdroj vytápění, třeba tím dřevem když chcete ušetřit. Dejte si něco ve stylu krb s výměníkem doplněný o elektrokotel. Topte hlavně v krbu a elektrokotel nechte na dny kdy se Vám nebude chtít zatápět, bude manželka sama doma atd. Takhle ušetříte za "komín", přípojku a plyn. Jen doufám, že víte jaké to je připravit dřevo za celou zimu. Udělejte si klidně i přípravu na ty solární panely a časem si je klidně naistalujte, když bude nálada. Ikdyž těch 12kW ztráty se mi zdá osobně taky moc, splní to vůbec požadavky pro PENB? Můžete napsat skladbu stěn? Díky

Majky & L.A.

Majky & L.A.19. 11. 2020 6:48:30

Jen tak trochu od boku. Hodne zde ctu, ze projektant ODHADUJE tepelnou ztratu. Vzdyk ke kazde novostavbe musi byt energeticky stitek s vypoctem, tak jake odhaduje?

Petr a Anička18. 11. 2020 21:14:17

Dobrý den, plánuji to naprosto stejně, jen místo kolektorů budu mít FV, kotel budu mít elektrický, 1m3 akumulační nádrž, kterou jsem schopen natopit za 3 hodiny krbem s výměníkem, přebytečnou elektřinu z FV v létě vyuziju na chlazení, kolektory nic podobného neumí. Spíš je problém sehnat někoho, kdo celou sestavu spočítá a pak i správně zreguluje. Tepelné ztráty odhadl projektant dobře cca 6 kW větrání a 6 kW ztráta domu. Souhlasím s pánem níže, že je lepší už k tomu nemít plyn (hodiny, revize, další komín).

dracekvo18. 11. 2020 19:51:49

To se podle mě nezaplatí tahle kombinace. Asi budou potřeba dva komíny, ne? Kondenzační kotel není zrovna nejlevnější. Platby za přípojky plynu, revize, údržba.
Já bych osobně ten plyn vynechal. Topte dřevem a pokud by se vám náhodou nechtělo zatápět, tak vždy lze přitopit topnou patronou v nádrži.
Nový dům 140m2 a 12kW? Není to nějak hodně?

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama