Zdravím, rád bych se prosím zeptal, jak moc odpovídá realitě položkový rozpočet sestavený rozpočtářem podle těch jejich tabulek (asi ÚRS).
Chápu, že to bude silně individuální, ale předpokládejme, že si to budu hlídat, budu se snažit nakupovat materiál za co nejlepších podmínek atd.
Proč se ptám: Vrchní stavbu budu stavět svépomocí / s meloucháři, ale suterén je obrovský betonový monoblok, který chci celý zadat firmě. Asi si dovedu z položkového rozpočtu s nějakou rozumnou přesností vyzobat položky související jen se suterénem, ale kvůli jednání o ceně s dodavatelem bych potřeboval vědět, o kolik můžu jít pod položkový rozpočet, abych nepožadoval nereálnou cenu.
V minulosti jsem se ochomýtl kolem stavby, kde byl položkový rozpočet přestřelený o 20-30 %. Díky!
RD BŘÍZKY21. 11. 2020 21:38:40
Ono to není o tom, že je "přestřelený". Položkový rozpočet se dělá s využitím ceníkových cen, které reflektují aktuální vývoj ve stavebnictví. Je to nějaká střední hodnota, až nabídky dodavatelů ukážou, jak je na tom realita. Může se to běžně lišit o +-15 %. 30% už je dost, ale rozpočet předpokládá, že si dům člověk nechá postavit, takže pokud tam pracovali svépomocí nebo dodavatelsky, šikovně nakupovali materiál a vybírali ceny, tak je to klidně možné. Rozpočet slouží na prvním místě jako výkaz výměr a soupis prací pro výběr dodavatele, nákup materiálu a podobně. Na druhém místě jako předpoklad ceny, aby si člověk udělal představu a věděl, kolik si říci v bance. A na třetím místě jako kotva při analýze cen od dodavatelů. Nikdy by však neměla být cena na prvním místě. Člověk by měl koukat hlavně na dobré reference a pak zvážit, zda si to může dovolit a zda je to v nějaké rozumné relaci, k čemuž mu pomůže rozpočet. Správné je řešit to, proč daná firma je s financemi tam kde je. Čím podrobnější je nabídka, tím je snazší rozklíčovat, co dělá cenu. Chce to se i s dodavateli bavit, dát na pocit z člověka. Většinou člověk odhalí neschopnou firmu celkem snadno, samozřejmě ne vždy. Nepřemýšlejte nad tím, jako nad honem za co nejnižší částku. Doporučuji vždy poptat více firem a udělat si multikriteriální porovnání. Plusy, mínusy, realizace, reference, kvalita výrobků , které používají, hodnocení na internetu, časová vytíženost ... Co jde. Uvidíte, že vám z toho často vyleze firma, kterou chcete i za cenu toho, že bude o pár procent výše než ta s nejnižší nabídkou. Důležitá je především kvalita. Rozpočet neberte jako dogma. Ať se daří a vyberete dobře. Jsem rozpočtářka, stavební přípravářka a stavebník ;)