Stavba bungalovu

Autor: Dominika (1 příspěvek)
Kategorie: Projekt domu
16. 11. 2020
13 komentářů
Stavba bungalovu
Dotaz
Typový projekt - úpravy, možnost úspory, tipy

Stavba bungalovu

Dobrý den, na internetu jsme si vybrali typový projekt bungalovu. Od projektanta si necháme projekt s některými úpravami překreslit. Uspořádání místností nám dle světových stran vyhovuje. Chceme se však zeptat, kde by se dalo ušetřit. Rádi bychom ubrali nějaké metry, případně vynechali garáž a místo ní si nechali udělat jen nějaký přístřešek na auto a zahradní domek na zahradě. Jde nám o to, aby základová deska nezabírala takový prostor. Pokoj vpravo dole nebude a místo něj by se rozšířila šatna a zvětšila se koupelna a technická místnost. Máte někdo nějaké tipy, rady, zkušenosti nebo doporučení kde by se dala ušetřit nějaká ta koruna? Nebo do čeho se naopak nebát zainvestovat? :)

Galerie

Projekt
Majky & L.A.

Majky & L.A.25. 11. 2020 19:18:57

Ucim se za pochodu a ptam se na kde jakou kravinu, to priznam. Jiz sem na svepomoci a projektantovy psal asi bambilion otazek. Nejde jenom o to, ze by to treba ve vykresu nebylo, ale ze tomu proste nerozumim a nez abych to udelal spatne, radeji se 10x zeptam bez ohladu na to, jak perfektne je projekt zpracovany. Proste ucenej z nebe nespadl a od fochu take nejsem, takze ptat se proste musim a firme barak nesverim ani za zlaty prase. Od cesty pres IS az po nejake prace na desce, byly firmy, no rekne me to slusne, prasata. Tak nevim. Bud mam smulu nebo se to kazdy snazi, jak se rika osulit.

Petr a Anička25. 11. 2020 17:04:36

U hrubé stavby moc náročných detailů není 😉 uvidíme později jak se vám bude dařit kolik vyvstane otázek. Pošlete mi dokumentaci na petrkunc132@seznam.cz v PDF a já vám to letmo zkontroluji a třeba vám pošlu i nějaký podnět k řešení. Neexistuje dokonalý projekt.

Majky & L.A.

Majky & L.A.25. 11. 2020 4:19:13

Teď si možná trochu nalítnu, ale....Ještě tedy dodám. Elektrika je dost odfláknutá resp.je jen znázorněná poloha a umístění. Jelikož si ale elektriku sám dělat nebudu a certifikovaný elektrikář zřejmě bude znát normy a bude mít nějakou praxi, nevím k čemu by mi podrobná profese elektrifikace za 10-20tis.byla.

Majky & L.A.

Majky & L.A.25. 11. 2020 4:15:27

Petr a Anička: Asi sem kápl na lidového projektanta :D. Nemůžu Vám oponovat, jelikož jste od fochu a já jsem manuálně dělající člověk, ale všeobecně. Základ to určitě není. To se s Vámi budu hádat :). Již mám postavené 1 z 2 pater (svépomocí) a kromě 2 odchylek a 2 věcem, které nebyly úplně dobře znázorněné, nebyl zatím žádný problém vč.profesí. PENB byl za 10tis. buď jste pod cenou nebo mě natáhli :D. MaR nevím co je. Zdravota, pokud je myšleno ochrana zdraví byla v ceně. Statika byla v ceně, p.projektant jí dělal sám. Inženýring v ceně. Nepočítám průzkumy, ale hydrog.5850Kč (pán co byl již v důchodě a po mém naléhání mi ji udělal), geodet.práce 9000Kč, radon 3000Kč, různá vyjádření a SP kolem 4500Kč baj oko, pedolog.průzkum jsem si udělal a zpracoval sám, takže k 50tis.co píšete mám ještě hoooodně daleko, tedy pokud jsem na něco nezapomněl. Bez urážky, ale buď jste dost předražený a nebo jsem měl prostě kliku :)

Petr a Anička23. 11. 2020 17:14:07

Majky, chtěl bych vidět Vaši PD, rozsahem to musí být základní DSP, podle které laik při stavbě svépomocí stále uhání projektanta, sám jsem sobě kreslil dům a s přítelkyní(architekt) jsme rozsahově na DSP strávili asi 200 h celkem, protože většinu detailů jako stavbyvedoucí a projektant mám ve své hlavě a nepotřebuji k tomu ani čárku. Ze zkušenosti 50 hodin studie, 100 až 150 hodin DSP tzn. 200 x 600 Kč průměrná cena od ateliéru, profese elektro cca 10 - 20 tis. Kč, Penb 3 tis., Ideálně MaR 10 - 20 tis.,zdravota pokud nezvládá projektant 5- 15 tis., Statika dle složitosti domu 10 až 30 tis, inženýring dle složitosti cca 10 tis. , pak potřebné průzkumy a geodetické práce cca do 50 tis....

Majky & L.A.

Majky & L.A.19. 11. 2020 6:53:36

Jeste dodam, ze mam zazitek s PD typ a PD od projektanta. Zacinal jsem take s PD na netu. Cena 47tis.a to k tomu nebyly samozrejme vsechny dokumenty. Radon, hydrogeologicky pruzkum a take by se dle svazitosti terenu musely lehce upravit pasy a deska, takze bych byl nekde na 60tis. (Patrovy dum jednoduchy obdelnik11.5x10m ve svahu-500mm stena porfix) a to nebyl jeste nebyl uplne takovy, jaky bychom si predstavovali. Cena od projektanta 75tis. s dokumenty a urady 85, takze ta cena na miru a typak neni nijam markantni.

Petr a Anička18. 11. 2020 21:50:58

Cenový rozdíl PD na míru oproti předělání typového bych odhadoval 50 až 100 tis., ale už ve fázích studií se dají najít značné úspory, založení, konstrukční systém atd...a to se vám ta vstupní investice hned vrátí a dům bude jen Vám šitý na míru.

dracekvo18. 11. 2020 15:39:36

Já bych garáž vynechal. Podle mě se nějaké štěrkové podloží nedá srovnávat nákladově s tím, že musím mít o x metrů větši základovou desku, další okna, více obvodové zdi, větší střechu, garážová vrata. Podle mě taková garáž v domě stojí 300 tis a více.
Parkuju celoročně venku. V autě mám nezávislé topení, takže neškrabu a nastupuju do teplého. Existuje i levnější varianta v podobě elektrického předehřevu. Navíc pod přístřeškem se ani moc škrábat nemusí.

A kdybych chtěl šetřit, tak nestavím dům do L, ale klasický obdélník.

Lukáš Beran

Lukáš Beran18. 11. 2020 13:59:38

Je to všechno o prioritách. Někdo chce sklep a bez něj ani ránu, jiný chce garáž a má to jako důležité. Mě třeba garáž pro auto přijde jako holý nesmysl, nehledě na to, že ani tomu auto to neprospívá, když tam hnije v malé uzavřeném prostoru (a garáž pak hnije kolem něj tou vlhkostí). Dle mého je pro auto lepší přístřešek než garáž, aby na něj nesněžilo/nepršelo/nesvítilo slunce, ale aby bylo na otevřeném prostoru a nehnilo. Nehledě na to, že garáž je spoustu peněz, zatímco přístřešek je pár tisíc Kč. Když garáž, tak ne pro auto, ale kola, motorku, případně jako dílnu apod., ale já bych domů rozhodně nechtěl garáž na parkování auta.

Stejně tak tvrzení, že plyn je paráda na topení, není něco, s čím já bych osobně souhlasil. Plyn osobně mi přijde jako přežitek na vytápění, jsou s tím akorát starosti (čištění a revize komínu, čistění a revize kotle apod.), přitom TČ topí levněji a v létě navíc může chladit. A ani rozdíl v nákladech není tak dramatický, protože na TČ je dotace, plynové kotel také není levná záležitost, k tomu komín, revize komínu, natáhnout plyn do domu apod. a ve výsledku ten rozdíl v pořizovací ceně nebude nijak dramatický a TČ je levnější na provoz a komfortnější. Já třeba mám plyn na hranici pozemku, ale domů jsem ho vůbec netáhl, protože plyn doma nechci i z bezpečnostních důvodů.

Pokud nechcete vzít typový projekt jak je, tak si určitě nechte komplet udělat vlastní projekt. Cenově ten rozdíl nebude tak zásadní, ale bude to přesně odpovídat vašim požadavkům.

Pokud chcete šetřit, pak nešetřete na hrubé stavbě a věcech, které už nikdy nezměníte. Nemá smysl kupovat topné rohože kvůli tomu, že jsou levnější než teplovodní vytápění, protože provozem se vám to časem vrátí a hlavně s tím už nikdy nic nenaděláte. Šetřit můžete na věcech, které lze po čase vyměnit/upravit.

Nokturno17. 11. 2020 18:29:43

Souhlasim s tim co bylo uz napsano. Tedy, ze nejlepsi rada je skutecne najit si dobreho projektanta nebo architekta a vyprojektovat si dum na miru. Ale to asi neni rada, kterou jste cekal a proto zkusim par postrehu.
1) orientace ke svetovym stranam: loznice na jih se budou v lete prehrivat. Pokud bude stineni presahem strechy tak jak je v projektu nebude plnit svuj ucel (presah na zapad kdy je uz slunce nizko a naopak na jih je presah moc maly) a casem budete doplnovat venkovni rolety coz se prodrazi. Naopak v zimnim obdobi si do obyvaciho pokoje prilis svetla a tepla nepustite a do loznic ho chytat nemusite. Obyvaci prostor s kuchyni je sice tak akorat velky ale prostor pro jidelni stul je diky dispozici treba pro nasi rodinu prilis maly. Chtejte takovy jidelni prostor kam se usadi aspon 8 lidi.

Ondra a Paja17. 11. 2020 11:44:44

Pokud Vás tlačí finance poptejte kvalitního projektanta a najděte nejmenší možný a esteticky přijatelný minimální dům a nechte si spočítat orientační cenu, přidejte k ní 10% a uvidíte. Pokud Vám "zbydou" peníze seřaďte si věci za co si připlatíte a přidejte je do rozpočtu - schopný projektant Vám dle mého názoru bude prakticky obratem schopný říct o kolik se přibližně zvedne cena domu. Doporučuji kvalitně vybavit malý dům než větší dům v nízké kvalitě. Peníze Vám dojdou až v interiéru, tam pak budete šetřit a přitom to je to co z 90% určuje jak kvalitně se vám bude bydlet - pálená vs betonová taška je "pro sousedy a kolemjdoucí", interiérové dveře za 1500 jsou pak pro zlost Vám.

Tom a Renča

Tom a Renča17. 11. 2020 10:21:08

Dobrý den, asi souhlasím s prvním příspěvkem. Nechat si udělat barák na míru Vám může připadat jako vyhazovaní peněz, ale opak je pravdou. Architekt nebo šikovný projektant Vám dům přesně usadí na pozemek a navrhne tak, aby jste využili veškerý potenciál jak pozemku, tak i celkové stavby. Přizpůsobí rozvody vody a odpadů tak, aby jste to měli jednoduché a aby stavba šla celkově jak po drátkách. Hodně lidí je natěšených a seká se jeden kompromis za druhým, jen aby už barák stál. Promyslete to a přizpůsobte si baráček přesně podle svých představ a podle možností Vašeho rozpočtu. Ať se dílo daří.

Majky & L.A.

Majky & L.A.17. 11. 2020 8:11:24

Dobry den. Hned na uvod chci rici, aby jste muj komentar nebrala jako utok na Vas. Pouze pisi, co si myslim. Za 1. Proc jste brala typak a nezkusila se nejdrive optat nejakeho projektana, aby Vam dum navrhl presne pro Vas. Nebylo by to jednodussi, osobnejsi. Ty ceny nejsou ve finale az tak odlisne a tim, ze ho nechate predelat (coz take nebude zadarmo) se cena prakticky stira. Bylo to tu jiz milionkrat napsano a na kvalitnim projektu (pokud si navic chcete stavet treba svepomoci) urcite nesetrete! Vsechno se Vam to behem stavby vrati az budete v PD hledat roztahani vody a elektriky a budou zde jen "indicie" pak se Vam diky neustalemu dopisovani s projektantem, stavba protahne o mesice nebo bude diky pressu odflaknuta. Za 2. zalezi na cem chcete usetrit. Jde Vam jen o penize, nebo o dlouhodobou kvalitu. Pokud chcete setrit na dome, kde budete 20-30-40let, tak se do staveni nepoustejte. Realne, kde se da usetrit jsou samozrejme akce, slevy. Nesetrete ale na zatepleni a pouzitem materialu na hrubou stavbu. Z ceho chcete stavet? Z ceho bude strecha (sindel, tasky)? Dnes bych nesel do mensi zdi nez 300 spise 375 a vice. Dale je tu velikost oken, typ oken (2 skla 3skla, fr.okna), cim budete topit (plyn- pokud je v dosahu je to parada, TP- nejlevnejsi, ale pracny prenos otopu a bordel, TČ- dlouhodoba investice bez realne uspory, avsak cista a bezpracna varianta) jak bude celkovy dum velky. (Kolik pokoju realne vyuzijete?) To vse rozpocet navysuje. Jak pisete napr.garaz. Nemyslim si, ze je to dnes luxus. Komfort v zime, kdy nemusite 1/2hod.skrabat okno a sednete do tepleho auta, neni az tak od veci. Navic pro venkovni stani bude take zapotrebi nejake podlozi. Sterk, pisek, dlazba. To uz investujte o 20tis.vic a nechte si tu garaz zabudovat k domu, nehlede na to, ze steny garaze Vam udelaji dodatecnou obalku domu. Opravdu je tu dost promennych, ktere budou rozpocet hybat klidne o statisice, ale zaklad, na cem bych nesetril, je dle meho. Kvalitni projekt od provereneho projektanta! Kvalitni okna a izolace. Jednoducha obalka domu=ctverec /obdelnik (cim vice zahybu a rohu, tim vice tepelnych mostu, uniku a vice prace, ktere navysi cenu domu.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama