Soused svádí podzemní vodu na cizí pozemek

Autor: kolovratek7 (4 příspěvky)
15. 9. 2020
10 komentářů
Dotaz
Chtěl bych se poradit co podniknout v případě, že soused přes cestu k vám svádí podzemní vodu, bez povolení a bez toho aniž by mě kontaktoval.
Soused svádí podzemní vodu na cizí pozemek

PODROBNÝ POPIS

Na obrázku lehce popsána situace.

Voda se u mého pozemku(č.1 na obrázku) v místě modrého kola na obrázku hromadí a při stavbě to nějak budu muset řešit, ale myslím si, že soused přece nemůže udělat to, co udělal. Udělal si výkop s meliračni trubkou(na obrázku červeně) a vše směřuje ke mně. Ještě nevím, jak to zakončí, protože to nemá hotove, ale ať ho ukončí tak jak je teď nebo se ještě bude chtít prokopat cestou, tak stejně to skončí u mě. Jeho akci schvalili pozemky 4,5,6, protože voda nepůjde k nim a samozřejmě nikomu, koho toto poškozuje vědět nedali. To jsou pozemky 1,2 a 7.

Na obrázku zelenou barvou je vyznačená cesta, na kterou mám s pozemkem 2 věcné břemeno jízdy a chůze, ale je ve vlastnictví pozemků 3,4,5,6,7,8. Takže si myslím, že by to měli oni nějak vyřešit. Nějakým kanálem nebo jiným řešením a samozřejmě po společné domluvě. Prý to v minulosti chtěli dát obci tu cestu, ale kvůli hypotéky jednoho pozemku to nešlo, takže tam teď dělají takové levárny.

Poradí mi někdo jak se proti tomu obránit. Protože po ústní konfrontaci nám bylo sděleno, že to je smůla těch, co mají pozemek dole a teď je voda u nás, tedy náš problém.

Děkuji všem, za radu a v případě potřeby doplním informace.

pavels18. 9. 2020 20:09:50

Každý je povinnen likvidovat srážkovou vodu na svém pozemku (vsakem, odparem), pokud není k dispozici dešťová kanalizace. Řekl bych, že ten pán dělá jen to, co mu nařizuje zákon. Kam jinam by tu vodu měl posílat?

kolovratek716. 9. 2020 11:38:53

budu potřebovat ODVODNIT (ne ododnit) ... bohužel nejdou editovat příspěvky

kolovratek716. 9. 2020 11:36:26

Ještě bych se rád zeptal vzhledem k tomu, že budu potřebovat dobře ododnit pozemek, tak potřebuji nějakého odborníka s kterým bych se poradil, jak to vyřešit.
Firmy nebo osoby s jakým zaměřením mám hledat?
A jak to funguje tady na svépomoci? Vidím tu tlačítko na radu od odborníka. :-)

kolovratek716. 9. 2020 11:14:44

No to je situace kvůli některým ... nechci stavět za "5 let", takže minimálně teď je to jasné.
Každopádně jsem teď utvrzen, že nic řešit nebudu, dokud nezkolauduji. Poté budu řešit vodu, co tam napáchá.
Moc vám tu děkuji za dokonalé odpovědi, které jsem hledal.

jarkane16. 9. 2020 9:01:56

Podnět lze podat kdykoliv. Stavební úřady běžně řeší černé stavby i 50 let staré. Takže jestli to myslíte tak, že byste nejprve postavil RD a potom teprve dělal pořádek s tím stavebníkem, tak proč ne. Ale já osobně bych to ento postup velmi zvažovala, protože to případné odstraňování může být na hodně dlouho.
A jak to chodí v praxi? Stavební úřad obdrží podnět, vypíše na místo kontrolní prohlídku, kam pozve vlastníka pozemku, stavebníka a případně dotčené správní úřady (ve Vašem případě asi vodaře z životního prostředí). Na místě to projdou, zdokumentují, všichni přítomní se vyjádří , co o tom ví, sepíše se to. Když je to černá stavba, zahájí řízení o odstranění stavby. Ten stavebník má právo podat žádost o tzv. dodatečné povolení. Když ji podá, tak se zjišťuje, jestli tu stavbu lze dodatečně povolit, tj. jestli neodporuje jakémukoliv zákonu, vyhlášce, normě, veřejnému zájmu atd. Ve Vašem případě je velmi pravděpodobné, že by to dodatečně povolit nešlo. A v takovém případě pak stavební úřad nařídí odstranění stavby. Pokud stavebník stavbu neodstraní, ukládají se pokuty, a to opakovaně. Pokud ani to nepomůže, odstraňuje se stavba exekučně. Což se standardně dělá tak, že se to celé předá exekutorovi, ten najme firmu, ta stavbu odstraní na náklady exekutora a exekutor si ty náklady pak vymůže od stavebníka. Třeba tak, že mu exekučně zabaví majetek a prodá ho. Tento postup se ale nedá použít (z logiky věci) u nemajetné osoby, protože exekutor by neměl kde brát a proto by takovou exekuční "zakázku" od úřadu vůbec nepřijal.
Jen ale předem upozorňuji na možnost, že stavební úřad může být pod vlivem někoho, komu na osobě stavebníka záleží, je s ním zadobře (starosta, tajemník apod.) a pak může stavební úřad celou věc prodlužovat, zdržovat, neřešit... Takových možností je docela dost a i s nimi se v praxi setkávám. Pak to bývá docela boj s tím úřadem, protože se to musí řešit stížnostmi na jeho nadřízený orgán, ten pak zjednává nápravu, celé se to vleče a ten, který se domáhá práva a spravedlnosti, jen nadává a trpí. Obvykle se to ale vždy dořeší, jsou ale výjimky. Ty ale jsou až u té opravdu "vyšší ligy", o čemž se občas píše v novinách nebo natáčí reportáže. Což ale asi nebude Váš případ.

kolovratek716. 9. 2020 8:08:17

Jak píšete, tak na vše jsem myslel.
1) My bychom se s nimi rádi domluvili, ale milostpán nikoho, koho poškozuje nekontaktoval a když za nimi jeden z nás(poškozených) zašel, tak ho slušně odpálkoval. Jeden z těch komu to vyhovuje, tak se vesele přidal. Opravdu bych si jako práskáč nepřipadal, když takhle jednají a o přesdržku si koleduje akorát on a musím se držet.
2) Ta cesta je jejich a měli by to všichni leváci nějak vyřešit. Bohužel převést na obec se jim cesta nepodařila a očividně do toho nechcou investovat.
3) Průser je, že chci začít stavět a tím bych si zřejmě zavařil, že by si pán na mě mohl smlsnout, takže to nechám plavat. Ten 'ala trativod' má úplně špatně udělaný, takže já to budu muset řešit tak či tak kvůli té vody, co mi tam teče, jen se mi nelíbí, že se odmítál dohodnout a já musím řešit navíc i jejich problém.

Ale chtěl bych se zeptat na následující:
1) Jde podat podnět po nějaké delší době, řekněme 3 roky?
2) Čistě ze zvědavosti ... jak to chodí v praxi po podání takového podnětu? Jak to takový úřad řeší / neřeší? A jak dotyčného jsou schopni donutit? Nedokážu si totož představit, že takový pán po doručeném dopise začne něco dělat?

jarkane16. 9. 2020 7:51:04

Ptáte se, jaké může být řešení od úřadů? Jednoduché - pokud to neupraví tak, aby bylo vše v pořádku a neohrožovalo nebo nezatěžovalo to nepřípustným způsobem vlastníky okolních pozemků, tak mu nařídí nepovolenou stavbu odstranit. I proto Vám radím pořídit fotodokumentaci. Když to pak na ty úřady podáte, tak s Vámi už se nic řešit nebude, budou to řešit jen s tím stavebníkem.
Na druhou stranu Vám nikdo nezajistí, aby se ten stavebník nedozvěděl, kdo ten podnět podal, protože ten bude uložen ve spisu a se spisem se má právo stavebník seznámit. Takže velmi zvažte, co Vám radí i "Pavel a Monča". Možná by stačilo, kdybyste se s tím stavebníkem pokusil domluvit, aby to svoje "dílo" protáhl ještě dál, aby to nikomu nevadilo a naznačil mu, že pokud to neudělá, tak se budete muset obrátit na úřady. Třeba pochopí... Ale hodně záleží na Vás, nakolik je to pro Vás neúnosná situace. Protože abyste postavil barák a celý život se pak potýkal s odvodněním svého pozemku, to taky není nic příjemného.

Pavel a Monča

Pavel a Monča15. 9. 2020 15:21:34

No, dle nákresu bych se spíš se sousedem snažil domluvit aby konec trativodu odhalil, vy jste se na něj napojil a poslal vodu dál. Vážně chcete posílat na souseda (který nejspíše dělal ten trativod když dole pod ním bylo ještě pole nebo minimálně X let před vámi) stavební úřad, který neudělá nic pokud pán ví co a jak či mí alespoň trošku pod čepicí nebo slušného právníka? Pak budete v místě za "práskače" a nejen že vám někdo může dát v hospodě "přes tlamu" ale takový život s takovým zaškatulkováním přeci nikdo nechce dobrovolně... Zkuste se nějak domluvit...

kolovratek715. 9. 2020 11:50:35

Dotčená parcela je pravděpodobně jen od pána, co si to vykopal.
Aktuálně to on může nechat tak jak to je na svém pozemku, zahrabe díru a voda ať už v podzemí nebo přes cestu půjde ke mně a ani jednoho krom pozemku 1,2 a 7 to netíži.
Jaké pak může být řešení v této situaci od přílušných orgánů? Jde mi o to, že když by pak třeba něco vymyslel oficiálně, tak jak oni to budou řešit se mnou? Já totiž nemám sousedící parcelu s tou, kde to je vykopané, protože to je přes cestu, kde nejsem vlastníkem.

jarkane15. 9. 2020 11:06:07

Pokud není s tím člověkem rozumná domluva, tak nejjednodušší a nejefektivnější způsob je poslat podnět (nepovolená stavba) na stavební úřad a vodoprávní úřad. Píši oba dva ty úřady, protože z Vašeho popisu není úplně zřejmé, kterého z nich se to týká. Může to být posouzeno jako nějaká přípojka, trativod, drenáž, popř. i jímací objekt apod. Takže napište podnět na černou stavbu, vše popište (vhodná je i fotodokumentace), nezapomeňte uvést dotčené parcely a pošlete to jednotlivě na oba úřady. Stavební určitě víte kde máte, vodoprávním úřadem je příslušný odbor (obvykle to bývá odbor životního prostředí) na Vaší pověřené obci. Takže každý může být v jiné obci/městě. Oni si to rozeberou a některý z nich, možná oba dva, to musí řešit.