Obec zatajila/nechtěla dát vědět změnu územního plánu
Dobrý den,
minulý rok jsem podědil pozemek, kde s partnerkou plánujeme postavit rodinný dům. V září roku 2019 jsem našel UP z roku 2017, kde náš pozemek byl vyznačen pro možnou výstavbu. Byl jsem se informovat na obecním úřadě, kde mi byla nabídnuta možnost pozemek odprodat obci (za pár drobných).
Po mém odmítnutí mi bylo sděleno, že je tedy možnost stavět a že se územní plán měnit nebude. Začal jsem tedy řešit papírování (vyjmutí ZPF, ochranné pásma vysokého napětí, inženýrské sítě, příjezdovou komunikaci...) Dnes 1.9.2020 jsem byl zažádat o stavební povolení, ovšem byl jsem překvapen, jelikož došlo ke změně územního plánu. Obec o změnu zažádala v říjnu 2019.
Což mě zarazilo, jelikož jsem tam byl letos v dubnu se informovat o připravovaných výstabách a o změně územního plánu mi nebylo nic řečeno (ptal jsem se, v obci nebydlím a aktuality nesleduji, což je půlka problému). Soused podal námitku na převední pozemku, ale neprošel.
Vyjádření obce
Obec reagovala na jeho námitku na vyjmutí pozemku ze stavebního prostoru takto :
Odůvodnění: Předmětná pozemková parcela v k. ú. Rovné pod Řípem byla v rámci návrhu územního plánu ke společnému jednání konanému podle § 50 stavebního zákona součástí zastavitelné plochy R3, ke níž uplatnil orgán ochrany památkové péče Městského úřadu Roudnice nad Labem, jakožto věcně a místně příslušný dotčený orgán ve svém stanovisku č. j. MURCE/17216/2017 požadavek na převedení plochy do nezastavitelného území.
Požadavek na vypuštění navrhované zastavitelné plochy dotčený orgán odůvodnil tím, že Rovné je centrálně uspořádanou vsí s okrouhlým půdorysem návsi s kolmo orientovanými staveními. Historické stáří má i enkláva domkářské zástavby za dnešním obecním úřadem nad hranou údolí k Vescům. V druhém plánu vznikala ulicová zástavba v první polovině 20. století, prstovitě vybíhající k západu a jihu.
Za velkou urbanistickou hodnotu lze označit přímou vazbu rovenské návesní okrouhlice do volné krajiny směrem k Řípu. Význam této vazby ještě zesiluje fakt, že Rovné je nejčastějším nástupním místem při výstupu na Říp a výhledy do krajiny se otevírají nejen z cesty na horu, ale i z úpatí hory. Celá pohledová hrana obce je tak pohledově a krajinářsky exponovaným místem.
Z tohoto důvodu nesouhlasíme s návrhem ploch R3, R5, R7 a R9 k zástavbě, neboť by vytvářely novou hranu mezi zastavitelným územím a volnou krajinou a oddalovaly historickou vrstvu obcí od volné krajiny. Plochy R10, R11, R12, R13 a R14 strpíme s ohledem na to, že již byly povoleny v předchozí územně plánovací dokumentaci.
Tato důležitá pohledová a hmotová vazba je jedním ze zásadních prvků, které by měly být v rámci ochranného pásma NKP Říp chráněny tak, aby nebyl zásadně změněn dochovaný vzhled krajiny a (…) vzhled a struktura osídlení pod Řípem (čl. II, odst. 2 Rozhodnutí o vyhlášení Ochranného pásma Národní kulturní památky Říp čj. RK 21/11/98). Jedná se tedy o legitimní požadavek dotčeného orgánu vyplývající z veřejného zájmu o ochraně památkového zájmu a památkové péče, a pořizovateli se vrácení plochy zpět do ploch zastavitelných nepodařilo dohodnout ani v rámci dodatečného projednání s tímto dotčeným orgánem.
A co dál ?
Jde s tím něco dělat ? nebo se prostě připravit na možnost, že na pozemku, pro který už mám vypracovaný projekt a přivedené sítě, nebudu moct nikdy stavět ?
Děkuji za jakoukoliv radu.
Tomáš
jarkane3. 9. 2020 6:33:50
Řešte to jak uznáte za vhodné, samozřejmě si nechejte poradit. Jen vězte, že pokud už je ten nový územní plán platný a účinný, tak nedostanete kladné závazné stanovisko od orgánu územního plánování a na základě toho nedostanete povolení od stavebního úřadu. To je realita, tak je nastaven stavební zákon. Můžete na obec podat trestní oznámení, můžete se s obcí soudit, můžete mít od obce jakékoliv stanovisko, můžete jednat přímo s památkáři, ale pokud tam územní plán stavět neumožňuje, tak prostě povolení od stavebního úřadu nedostanete. Musíte dosáhnout změny územního plánu, pak je to možné.