Dobrý den, aktuálně řeším volbu výkonu topného zdroje. Dům je projektován jako přízemní s neobytným podkrovím, které je však dimenzováno na následnou dostavbu jako obytné. A teď můj stávající problém. Veškeré propočty -PENB, tepelné ztráty, jsou kalkulovány pro tuto kombinaci. Nicméně já bych potřeboval pořídit topný zdroj o takovém výkonu, aby bylo možno pohodlně vytápět i to podkroví. Lze nějak orientačně vypočítat tepelnou ztrátu? Předpokládám, že zateplení bude standardní tloušťky, podkrokevní. Podlahová plocha podkroví je 90m2, výšky dle přiloženého řezu.
Myslíte, že když to orientačně pronásobím 2x, dostanu se na odpovídající hodnotu? Nebo se podkroví chová zásadně jinak?
Přízemí vychází následně (kdysi propočteno zde v diskuzi s p. Kubíčkem, za což děkuji). Při venkovní výpočtové teplotě -15°C a vnitřní 21°C vám vycházejí TZ
prostupem 3,9 kW, TZ větráním při průměrné intenzitě větrání v domě 0,3 1/h vycházejí cca 0,9 kW,
celkové reálné TZ vycházejí cca 4,8 kW, což znamená, že většinu topné sezóny budete pokrývat aktuální TZ kolem 2,4 kW. Dům je na příbramsku.
Děkuji všem za případné rady a postřehy.
David
Jiří Kubíček10. 8. 2020 19:27:55
Zdravím, k přesnějšímu výpočtu by bylo potřeba dodat půdorysný plán podkroví, plochu a druh oken v podkroví a složení střešního pláště a stropu po zateplení. Jinak obecně to podkroví bude mít menší plochu ochlazovaných konstrukcí, menší vnitřní objem vzduchu a též asi i celkovou menší plochu oken, ale zase díky vytápěnému podkroví klesnou TZ přízemí, protože už nebude ochlazovaný strop. Celkově však to podkroví bude mít menší TZ než přízemí. Kdybych to měl jen hrubě od oka odhadnout, tak TZ celého domu i s vytápěným podkrovím podle mne budou kolem 7 kW (přízemí cca 4 kW, podkroví cca 3 kW). Pro volbu výkonu topného zdroje by vám měl tento údaj stačit.