Vymena tepla

Autor: R3load (3 příspěvky)
8. 8. 2020
5 komentářů
Dotaz

Zdravim vsechny,

postavili jsme si bungalov 115m2 z Porfixu 375mm s podkrovim, strop je odizolovan polystyrenovou vanou a betonem (pasivni strop). Presto, ze porfix jako porezni beton ma byt dobry termoizolacni material, v zime (0C) odchazim z obyvaku ve 23hod kde je 20,5C a rano v 6 prichazim do teploty 16,5 C (samozrejme na noc bez zapnuteho topeni). V lete naopak venku 32C a vevnitr 27C!!! Je to naprosto bezna vec a jsem jen zhyckan domy ostatnich, kde mi prijde ze dum tolik nechladne, nebo se naopak tolik v lete nerozpaluje? Podotykam, ze dum jeste nema fasadu..?

Diky za vase postrehy a zkusenosti .

Petr

Red12. 8. 2020 6:51:33

No ještě bych chtěl dodat:

Materiál buď skvěle akumuluje nebo skvěle izoluje. Není možné aby mohl dělat oboje. Takže tento jen průměrně akumuluje a průměrně izoluje. A s ohledem na nároky dnešní doby bych volil spíš slovo podprůměrně. Marketing je silná věc, ale fyziku nepřekoná.

A akustika souvisí s akumulací, obě vyházejí z objemové hmotnosti. Lehké cihly = mala akumulace a malý akusticky útlum.


Izolace ve stropě... jako fakt nevěřím tomu, že máte 5-6cm izolace ve stropě. To nemůžete mít ani v projektu.
A ten strop je hlavní příčinou vašich problémů.

Termoomítka je úplně k ničemu, v podstatě vůbec (vzhledem k její tloušťce) neizoluje. Vztaženo k její ceně je to totální nesmysl.
4 cm této omítky je jako 1cm obyč polystyrenu... Jako fakt někdo zatepluje 1cm polyše?


A obecně tloušťky izolantů. Cena izolantu je zlomek z ceny samotného zateplení.
Je absolutně nesmyslné dávat menší tloušťku izolantu z důvodu ušetření peněz.
Při kontaktním zateplení je cena izolantu i pod 20% ceny celého díla.

Jako kdyby jste měl postaveno z nějakých tvárnic P2-400 v tlouště 500mm.... Tak by ta termoomítka měla svůj význam. A pak by si dalo hovořit i tom, že ta cihla dobře izoluje. Ale 375mm je málo... navíc si myslím, že to bude P2-440.

Jako bylo už řečeno, vy musíte buď zateplit (víc víc tím líp) nebo se tím smířit.

Jiří Kubíček9. 8. 2020 12:15:13

Zdravím, to předpokládám není konečné složení stropu ? Izolace o síle 5-6 cm je dost mizerná síla z tepelně izolačního hlediska. Vzhledem k betonu má strop sice slušnou akumulační schopnost, ale mizernou tepelně izolační. Důležité jsou ale z hlediska přehřívání případně poklesu teplot v zimě při přerušovaném vytápění obě vlastnosti. Doufám, že to nemyslíte vážně s tím, že vzduch na půdě vám nahradí další izolaci. Vzduch aby "tepelně" izoloval, by musel být v naprosto uzavřeném prostoru a navíc jakákoli vzduchová uzavřená vrstva nahrazuje jen pár milimetrů izolace, takže v dnešní době, kdy se domy zateplují klasickými izolanty je význam vzduchové mezery jako tepelné izolace naprosto zanedbatelný, řekl bych skoro žádný. Doporučuji jak stěny tak strop zateplit minerálem, do stropu by to chtělo minimálně 20 cm, na stěny můžete dát klidně 10 - 15 cm. Osobně proti porobetonu nic nemám, ale nehodí se ke každému způsobu užívání domu (pro plánované přerušované vytápění to není moc ideální materiál) a na každé místo. Má dobré tepelně izolační vlastnosti a dobře a rychle se s tím pracuje, ale akumulační úplně vynikající nejsou, i když pořád lepší, než kdybyste stavěl třeba dřevostavbu, a o akustických vlastnostech se dá taky polemizovat, takže na hodně rušné místo nebo při požadavku na větší akumulaci buď co nejsilnější porobeton nebo na to dát minerál. Vy jste zvolil Porfix 375 s nějakou termoizolační omítkou, což znamená celkový reálný součinitel prostupu tepla kolem 0,25 W/m2K, sice tím splňujete normu, která je 0,3, ale dnes se spíše běžně staví nové domy se součinitelem u obvodového zdiva pod 0,2. Není to žádný průser, ani žádná hitparáda. Nevím, na kolik by vás vyšla ta termoizolační omítka, ale jestli chcete zlepšit akumulaci domu, akustické vlastnosti domu a taky tepelně izolační vlastnosti, zateplil bych minerálem o síle cca 10 cm. Stále si říkám, jestli jste se nepřepsal a máte ve stropě doopravdy jen 5 - 6 cm izolace, protože to je hodně malá síla a ani by ten strop pod nevytápěnou půdou nesplňoval normové požadavky. Jestli to tak je, měl byste tam minimálně 20 cm izolace, nejlépe minerálu, přidat a v případě, že chcete mít půdu pochozí nebo není půdní prostor dobře odvětrán, měla by tam být i parozábrana.

Co se týká té případné vlhkosti a tvorby plísní v domě vašich rodičů, to je na další povídání a EPS z venkovní strany s tím nemá nic společného. U suchého zdiva, tedy s hydroizolací, jsou dvě možnosti, jak může docházet ke kondenzaci a tvorbě plísní a každá má jinou příčinu:

1) kondenzace vlhkosti a tvorba plísní na vnitřním povrchu konstrukce - k tomu dochází, když je vnitřní povrch zdiva v zimě příliš chladný, tedy zdivo nebo části zdiva tvoří tepelný most, a k tomu uvnitř domu taková vlhkost, že dojde na povrchu zdiva ke kondenzaci, zde právě v hodně velké míře pomůže vnější zateplení zdiva a zpravidla je to jedno, zda to bude EPS nebo jiný izolant, hlavně aby izolantu byla dostatečná síla a byly dobře vyřešeny i místa náchylná na tepelné mosty nejvíce (např. styky konstrukcí tvořící rohy místností), s nějakým "dýcháním" domu nemá tato věc vůbec nic společného, je potřeba hlavně zateplit, aby se zvýšila vnitřní povrchová teplota zdiva

2) kondenzace vlhkosti a tvorba plísní uvnitř konstrukce - to je spojeno s difúzními vlastnostmi a pořadím materiálů, které tvoří ochlazovanou konstrukci, tedy třeba obvodové zdivo. Konstrukce musí být složena tak a z takových materiálů, aby docházelo k difúzi vlhkosti z teplého interiéru s vyšší vlhkostí do studeného exteriéru s menší vlhkostí bez kondenzace vlhkosti uvnitř konstrukce, nebo jen k takové kondenzaci, kterou povoluje norma, kdy se vlhkost po oteplení rychle vypaří. Zde tedy záleží na tom, jak jsou jednotlivé materiály poskládány za sebou, jaký mají difúzní odpor a jaké tepelně izolační vlastnosti, k výpočtu průběhu difúze existuje různý SW.

U vašich rodičů to bude předpokládám ten první problém, takže buď mají někde tepelné mosty (špatně navazující nebo chybějící zateplení různých konstrukcí) nebo na některých místech uvnitř domu vysokou vlhkost (je potřeba dobře větrat, hlavně v kuchyni a koupelně), případně se může jednat o oba problémy zároveň.

R3load8. 8. 2020 21:33:08

Strop ma cca 5-6 cm polystyrenu a dalsich 25 cm betonu. Strecha je klasicka sedlova, tedy dalsim izolantem je vzduch pod ni (krov).Nerekl bych, ze strop je duvodem tohoto chovani. Do porfixu jsme sli s tim, ze ma papirove vyborne termoizolacni a akusticke vlastnosti. Vy my ted rikate, ze sam o sobe je k nicemu...
Moje vize byla takova, ze se pouzije termoizolacni omitka pro porobeton a na to silikatova omitka s dekorem a barvou. Realne, ale nevim jestli to neco udela...
Stavar i tchan se mi smejou, ze mam termoizolacni zdivo o skoro 40 cm, tak proc bych to nesmyslne zateploval, kdyz uz to zatepleny je. Nicmene od nasich (Porotherm 40 + 15 EPS) jsem zvykly, ze ani v tech nejextremnejsich vedrech nemaji teplotu vyssi nez 23,5 cm. Ovsem jejich steny maji tendenci plesnivet, nevim jestli malo vetraji, nebo je ta izolace prilis a vodni pary nemaji kam jit ...

Red8. 8. 2020 19:45:18

Kolik EPS máte na tom betonovém stropě? Střecha je plochá?

Ale jak píšete, nemáte hotovo... musíte zateplit... minimálně 15cm (spíš 20cm, ideálně 25cm) nejlépe minerální vaty... dle toho kolik toho máte na stropě a šance na případné přidání.

Ta cihla je v dnešní době sama o sobě z tepelněizolačního a tepelně akumulačního hlediska úplně k ničemu.

A nebo se s tím můžete smířit... to už je na vás.

Jiří Kubíček8. 8. 2020 11:21:43

Dobrý den, tepelně izolační vlastnost materiálu je jedna věc, ale při přerušovaném vytápění hraje hlavní roli schopnost akumulace jednotlivých materiálů. To je především vlastnost, která určuje, jak rychle dům vytopíte, ale taky jak rychle vám bude chladnout. EPS nemá akumulační vlastnosti prakticky žádné a u jakéhokoli porobetonu jsou dost omezené oproti jiným materiálům, jako je třeba VPC atd., ale zase je to z hlediska akumulace lepší než třeba u dřevostavby. Každopádně při požadavku na s stálejší teplotu a zároveň přerušované vytápění nejsou materiály jako porobeton a EPS zcela vhodné. Nevýhodou je to, že v zimě takový dům rychleji chladne a v létě se rychleji ohřívá, výhodou je zase to, že rychleji takový dům v zimě vytopíte a v létě rychleji vychladíte, na rozdíl od domu s vyšší akumulací. Celý dům by se měl materiálově od začátku řešit s ohledem na požadavky na vytápění a případné chlazení. Jestliže jste věděl, že budete chtít dům vytápět přerušovaně (přes den to roztopit a naakumulovat a v noci netopit, v nákladech na vytápění podle mne rozdíl stejně skoro nepoznáte, kdybyste dům rovnoměrně vytápěl celý den), což není u novostaveb zrovna běžné (takový způsob vytápění a užívání domu byl běžný u starých domů s vysokými TZ), a že nebudete chtít dům aktivně chladit, pak jste měl zvolit pro stavbu domu jiné materiály a taky třeba i větrání rekuperací. Porovnání s ostatními asi moc průkazné nebude, protože neznám skoro nikoho, kdo by v novostavbě v noci úplně přestal topit, navíc hodně záleží na materiálovém složení všech konstrukcí, takže každý dům je úplně jiný. Vy se buď budete muset s takovými výkyvy teplot smířit nebo budete muset topit i v noci a v létě aktivně chladit. Nevím ještě, co myslíte tou fasádou, a zda budete dům i zateplovat, ale v případě zateplení fasády bych vám jak z difúzního, tak akumulačního hlediska radil, abyste dům zateplil pomocí minerálu.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama