Kdybych stavěl svůj nový dům, tak bych udělal jinak...

Autor: Seny (2 příspěvky)
3. 6. 2020
8 komentářů
Dotaz

Zdravím všechny,

měl bych na Vás hypotetickou otázku:

Kdyby jste měli možnost si navrhnout a postavit svůj nový dům, co by jstě udělali jinak oproti Vašemu současnému domu?

Např.

- dali bychom francouzské okna do obyváku

- místo bungalovu bychom šli do patra, ať nezabíráme zbytečně pozemek

- stavěli bychom z jiného materiálu

- atd.

Momentálně řešíme s přítelkyní, jak by měl náš dům vypadat, tak bych byl rád za každý zkušený tip, ať se vyhneme problémům v budoucnu (což se asi nevyhneme :-) )

Díky a mějte se!

Jakub

cubas

cubas16. 6. 2020 6:02:10

1) víc bych si fotil všechny rozvody, zdi před omítkou
2) vykašlal bych se na balkon
3) natáhnul bych víc husích krků pro případné rozšiřování
4) už bych netahal rozvody centrálního vysavače, ten ani nemáme zapojený, plně dostačuje robotický vysavač

asi toho bude víc...

Almo12. 6. 2020 7:26:28

Nasa skusenost je ze by sme nestavali s malymi detmi. Ked tak stavat este bez nich alebo az su velke cca 6rokov a viac. My staviame s dvomi detmi jedno sa nam narodilo v den betonovania zakladovej dosky.... oberame deti o cas ktory patri im lebo stavba nepocka... stavanie svojpomocne vyzaduje vela casu, studovania co a ako spravit atd a stres z toho sa prenasa na vztah s nimi. To je nasa rada :)
S pozdravom

Majky & L.A.

Majky & L.A.12. 6. 2020 3:53:48

Tak já mám přesně opačnou zkušenost. Už bych si nic nenechal dělat od firmy a kdybych to uměl, klidně bych si udělal i krovy. Protože žádná a to podtrhuji ŽÁDNÁ firma to neudělá tak precizně, jako si to dokážete udělat vy sám. Firmám jde o rychle vydělaný prachy a bydlet v tom oni nebudou. Chce to hodně studovat a dovzdělávat se, ale pokud nejste Kája Mařík a zajímá
vás to v čem budete bydlet, udělejte si co nejvíc prací sami. Měl jsem již 5 firem na probíhající stavbě a vždy jsem něco našel. Když platím, chci to mít na 110%. A vejšplechty typu: "Takhle je to v pohodě." nebo "To úplně stačí." Mě zvedá ze židle. Pokud to není rodina, stujte si u firem co vám dělá to či ono za svým. Pokud se vám práce nezda na 100% nebojte se ozvat nebo si to nechat vysvětlit. Ptejte se. Nikdo učený z nebe nespadl.

Lukáš Beran

Lukáš Beran11. 6. 2020 7:14:13

My máme celý postup zdokumentovaný na našem blogu https://www.selfiehome.cz/ - můžete se inspirovat, co jsme jak dělali. A mám k tomu jen dvě (resp. tři) poznámky:
[ol]
[li]Rekuperace. Tu jsme nedělali, protože jsme měli pocit, že jsou to vyhozené peníze. Nejsou a rozhodně bych si teď do domu rekuperaci dal.[/li]
[li]Větší technická místnost. Opět jsem měl pocit, že větší technická místnost je plýtvání prostorem (a tedy penězi), ale není. Těch věcí, co nakonec je v technické místnosti, je ohromné množství. A klidně bych měl technickou místnost o velikosti 10 m2.[/li]
[/ol]

No a za třetí bych se hlavně rozmyslel, jestli stavět svépomocí nebo to nechat firmě na klíč. Protože stavba svépomocí byla největší chyba, jakou jsem v životě udělal. Stavební povolení jsme dostali v roce 2016 a doteď dům není dodělaný tak, jak by ho předala firma při stavbě na klíč, protože řešit věci vlastními silami při práci navíc bez potřebných zkušeností prostě hrozně trvá a jde to neskutečně pomalu. A taky nás to prakticky stálo vztah - před stavbou jsme byli v podstatě ideální pár, nehádali jsme se, byli jsme spokojení a šťastní, ale stavba je obrovská psychická i fyzická zátěž a od té doby se to s námi táhne, hádky jsou prakticky na denním pořádku do dnešního dne...

Bunny10. 6. 2020 22:22:19

Asi mě tu možná dost lidí "ukamenuje", ale každý nároz dobrý:
Ale hezky od začátku:
Je leden 2017 a já plný nadšení a optimismu jdu na úřad se všemi, opravdu všemi potřebnými i nepotřebnými papíry - ohlášení stavby.
O pár měsíců ( čtěte 13 měsíců) později, několika stracenými dokumenty ze strany úředníka a už opoznání s menším nadšením je tu povolení.
Pak už pohoda, od základových pasů až po střechu hrubá stavba ve dvou lidech - to máme zhruba listopad 2018. A pak to začalo - jediné tři firmy na mojí jinak svépomocné stavbě, co se tam vyskytli - okna/dveře - asi nejmenší zlo ze všech tří - jen stále se kroutící vchodové dveře a praskající sklo vnich (zatím vždy oprava na záruku). Druhé větší zlo - strojní omítky - moje perfektní pravé úhly proměnili během mávnutí hadice v cosi divně skrouceně zatočeného a ani přes reklamaci a následné opravy broušení/doházení bych roh marně hledal. A třetí - asi největší peklo nastalo v podobě betonových podlah (dělala známá velká firma). Bohužel zrovna tato parta asi neměla svůj den, komplet celé podlahy o 1,5 cm na vágrys, který měli ve všech místnostech po obvodu značený (v průběhu práce Vás tam nepustí a nakonci už je pozdě). Abych to shrnul
Pokud bych příště měl slabší chvilku a chtěl znovu stavět:
1. zavzpomínal bych a prolistoval fotky z minule stavby
2. projel stranky realitek a našel nějaký byt
3. pokud by mě chuť stavět ani v nové bytě nepřešla, koupil bych ideálně ocelovou pálku+ klíč velikosti minimálně 45 a více. S tímto vybavení bych 100% času stál komukoli na stavbě za pozadím a případně těmito nástroji korigoval jeho činnost. Stavbě zdar :D

Vojta9. 6. 2020 20:25:18

No, predne bych doporucil si takovou otazku nikdy neklast, vyvarovat se ji. Zbytecne se budete trapit a stejne nic nevyresite. Nekolikrat jsem se presvedcil...

Ale kdyz uz tedy, tak:

- jak zaznelo, nebrat pomoc od znamosti, ve smyslu remesla, je to akorat pro zlost
- neverit PR a doporuceni Pavla Tesarka (nic ve zlem, ale dela to pro prachy, jako kdokoliv jiny)
- pokusit se myslet co nejvic do budoucna (stavim do patra a vsude ctu a slysim, jak ve stari budu nestastny ze schodu - omyl, vse mam pripravene a celkem jednoduchymi ukony si upravim "spodek", tak, abych do patra nemusel chodit skoro vubec)
- verte svemu usudku, nikdo jiny z "radilu" tam bydlet nebude, jestli chcete loznici do trojuhelniku, tak si ji tak udelejte
- uz taky zaznelo, pozor na fasadu napr. u plnenych cihel, je to drahe a asi to moc firem nedela

Pokud se mi podari sehnat dalsi pozemek, tak bych stavel z neceho jineho, ale ne pro nespokojenost, i kdyz ty PTH cihly jsou sisate, ale spis pocitove se mi libi neco jineho a uz by to nebylo patro, ale opet ne pro nespokojenost, ale vyuziti domu.

Michal9. 6. 2020 14:15:11

Pod to bych se podepsal, i když to mám trochu jinak:
1) Mám v projektu na dámě – zumpu, měl jsem totiž se sousedy rozdělenou možnost zhotovení prodlouženou kanalizace a nemohl jsem už dál čekat než se rozhodnou. Nakonec jsem to tedy "změnil v průběhu" na kanalizační přípojku, což obnášelo samostatný projekt + zemní úpravy = dalších milion papírů. Poučení: brát situaci jak je NYNÍ nečekat/nespoléhat na budoucí stav, a vše do jednoho projektu.
2) Taky se mi zdá že to až moc podezřele vnucujete, já jsem šel do cihly, znám taky, nikdo nelituje i když to stojí víc.
3+6) Mám obytné podkroví, pokud bude další dám, tak buď zemní nebo plnohodnotné patro s masivními stropy, důvody:
a) i když mám dostatečnou vrstvu vaty a akustický sádrokarton, zvenku pronikají zvuky z ulice. Taky z okapu, který při větrných deštích produkují potrápění zvuk (bude potřeba předělat). A taky z hromosvodu (na hřebeni) na kterých v 5 ráno pobíhají ptáci (dokoupím dráty proti holubům, snad se to zlepší)
b) pokoje v podkroví se více zahřívají, ty mám navíc situované na jih (projekt jsem dělal v době kdy ještě nebyly takové parné léta), i když mám překlady na rolety (zatím nejsou), ty asi nezachrání a bude potřeba dodělat klimu.
4+5) použil jsem cihlu 44 bez zateplení. Spotřeba během vytápění ok ale skoro nikdo na to nechce dát omítku/fasádu. Varianta cihla+eps by byla levnější.
Na znám se opravdu nespoléhejte, max pokud je to nejbližší rodina.

Dále bych připsal:
- Kotel (plynový) ani nesousedí s pokoji, při topení sice tichý a během nahřívání vody jede naplno a to už jde slyšet.
- Veškeré trubky v koupelně (přívod vody a odpad) ani nesousedí s pokojem, bude to slyšet i za použití tlustých akustických cihel.

Red4. 6. 2020 6:42:42

Záleží na tom, jestli budete stavět svépomocí, dodavatelsky nebo na klíč.
Protože, když si všechno budete dělat sami, tak jsou velké časové rozdílí mezi přízemním domem a domem s obytným podkrovím.
Čas jsou peníze a taky stavět 2 roky nebo 3 roky je dost drastický rozdíl. Ač se to na první pohled nezná, je to tak.


Ještě nemáme dokončeno, ale

1. Kvalitní projekt, pokud stavíte svépomocí a stavíte poprvé a nemáte velké zkušenosti, tak ideálně s prováděcí dokumentací (chtěl bych projekt na všechny sítě, VZT atd., rovnou do projektu ČOV nebo KČOV - né žumpu na vyvážení a že "to pak změníme v průběhu")
2. Nepodlehl bych tlaku PR a reklamy na dřevostavby - naštěstí jsme ještě včas změnili na cihlu.
3. Pokud stavíte na vesnici není důvod stavět dům s obytným podkrovím. Moje příští volba bude přízemní dům, betonové nebo jiné masivní stropy a klasické krovy, ideálně od DEK z CNC.
4. Zdivo VPC 240 - šel bych asi už i do 175.
5. Izolace EPS 100 300mm - určitě znova.
6. Izolace podkroví vata 400mm/580mm - už nikdy bych nedělal obytné podkroví a když, tak nadkrokevní izolace.
6b. S tím souvisí různé parotěsy a parobrzdy - živitnost? Prostě betonový strop na to asfaltové pásy a izolace EPS - neomezená životnost (mám vyzkoušeno - pracoval jsem s EPS 30 let starým, který byl skladován na půdě s plechovou krytinou a byl naprosto ve stoprocentní kondici)
7. Komín Schiedel Absolut - nikdy, předražená sračka.

A jinak držet směr co nejvíce do pasivního (aktivního) standardu, ale bez zbytečných technologii.
A pokud budete mít něco dodavatelsky, tak hlídat kvalitu, mít smlouvy, dozor...
A ještě teda, nám se hodně vymstilo toto "Hele mám kámoše a ten to umí a dá ti dobrou cenu a udělá ti to bez papíru" .... neumí a nedá dobrou cenu, a bez papíru... cesta do pekel.