Fasáda z břízolitu - pls, poraďte

Autor: Drak (1 příspěvek)
Kategorie: Zateplení fasády
31. 5. 2020
2 komentáře
Dotaz

Ahoj!

Máme starý dům, patrový. Ve spodním patře si děláme nový byt a v horním provizorně žijeme. Stavíme to co nejvíc postaru, dům je z klasických pálených cihel se špaletovými okny (které chceme zachovat), uvnitř je vápenná omýtka, venku břízilit. Tloušťka obvodového zdiva 45 cm. Je to pěkná fortelná stavba, podřezaná. Přesto, když jdeme večer spát, máme pocit, zvlášť, když je venku zima nebo deštivo, že máme vlhké peřiny. Proto uvažujeme nad tím, že to může být uzavřením stavby cementovou omýtkou a jestli ji neodstranit a neaplikovat třeba omýtku z konopného pazdeří (případně nechat dům jen v cihle). O náklady na topení nám zase tak nejde, hlavně o to, aby bylo uvnitř zdravé a příjemné prostředí k životu. Čili dotazy (prosím o nějaké přehledné odpovědi).

1) Ponechat břízolit? (Pocit vlhka není způsobený fasádou.)

2) Otlouct břízolit zcela?

3) Jakou omýtku byste dali namísto břízolitu vy? (Třeba jestli hliněnou, nebo tu konopnou, či třeba žádnou?)

4) Otlouct břízolit jen na nějakých místech aby zdi lépe větraly a na jiných ho nechat? Kde konkrétně v takovém případě otlouct (třeba jestli pod okny, nad okny, pod střechou, u země, pruhy na výšku po celém domě, nebo naopak na šířku. A samozřejmě v jakém rozsahu toto odvětrání realizovat - tedy v tomto případě prosím konkrétní přesnou radu typu: Hele, Draku, otluč to pod každým oknem do obdelníku velikosti výška 30 cm, šířka 1 m.)

Ještě doplním že určitě nechceme moderní omýtky se silikonem a podobné věci. Prostě postaru, jak už jsem psal.

Jo, plísně nikde nejsou.

Díky moc za rady a názory!

Drak

Svinčata

Svinčata1. 6. 2020 4:18:58

Dobrý den, nevím co vás vede k domněnce, že je na vině břizolit... Ale vaše návrhy na odsekavani částí omítky mi nepřijdou zrovna ideální... A nahrazování hlinenou či konopnou zase z říše fanatických ekologů. Mimochodem mám pocit, ze tyto druhy omítek se používají do interiéru.
Pokud je dům podrezan, vzlinajici vlhkost asi nebude problém, tak se ještě kouknete na strechu a pokud není děrava, dejte na rady pana Kubicka- vetrejte a topte. Cim a jak vytapite se nezmiňuje... P.S. břizolit máme na chatě, dům materialove podobný jako váš, a rozhodne žádnou vlhkostí netrpime. At se dari, David

Jiří Kubíček31. 5. 2020 11:19:54

Dobrý den, omlouvám se, ale stavebnictví není o pocitech a jsem přesvědčen, že břizolit s tím nemá vůbec nic společného. Vše je to pouze o teplotách vzduchu a konstrukcí a vlhkostech vzduchu v jednotlivých místnostech a ve venkovním prostředí, jestli nějak taky větráte. Jinak pokud se bavíme o difúzi, tak stěnami prochází obecně velice malé procento vlhkosti a může docházet k difúzi oběma směry. Ten břizolit má sice o něco vyšší difúzní odpor, než jiné omítky, ale difúze přes něj normálně probíhá. Prostě si v té ložnici jen více zatopte, k tomu dobře větrejte, nejlépe pomocí rekuperace, a budete mít úplně jiné pocity. Jinak zdi nevětrají, a kdyby nějaké zeď náhodou kvůli nějakým netěsnostem větrala, tak to bych vás pak litoval, co se nákladů na vytápění týká, ona už i ta samotná cihlová zeď má dost vysoké tepelné ztráty. Nevím, kdo vás upnul k tomu, že za to může ten břizolit, ale jak už jsem psal, podle mne s tím nemá vůbec nic společného. Dost by vaše pocity taky změnilo zateplení zdiva, protože by se zvýšila vnitřní povrchová teplota zdiva a měly byste pak úplně jiné "pocity", nastudujte si třeba něco o operativní teplotě a tepelné pohodě v uzavřeném prostoru.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama