Nejlepší vytápění pro dřevostavbu

Autor: Aleš (1 příspěvek)
17. 5. 2020
2 komentáře
Dotaz

Zdravím,

chtěl bych vás poprosit o radu ohledně nejvhodnějšího způsobu vytápění naší projektované dřevostavby. Jsem v tomhle ohledu laik. Původně jsem chtěl vytápět pouze elektřinou (podlahové odporové topení a přímotopy) ale to nyní nelze kvůli limitům neobnovitelné primární energie. Nevím jestli by bylo vhodnější topit plynem, nebo doplnit elektřinu krbovými kamny či tepelným čerpadlem. Je možné vytápět TČ typu vzduch-vzduch?

Info o projektu:

[ul]

[li]Přípojky se teprve budou tahat ze vzdálenosti cca 50m. Plyn bychom tahali jen pokud by byl pro vytápění rozumný.[/li]

[li]4 členná rodina [/li]

[li]Dvoupodlažní dřevostavba, 5+kk. [/li]

[li]Podlahová plocha celkem: 119 m2[/li]

[li]Projektant uvádí tepelné ztráty cca: Q = 7 000 W[/li]

[li]Místo: Olomouc, plocha parcely: 470 m2[/li]

[/ul]

kulda4. 6. 2020 8:48:01

Dobrý den, v takové vytápěné ploše dělat podlahovku a e elektrokotel nebo tep. čerpadlo, jsou dle mě vyhozené peníze. Na takovou plochu se rozhodně nevyplatí. Návratnost není a to nepočítám omezenou životnost.
Přemýšleli jste už na sálavými topnými panely. předpokládám max. příkon do 5 KW a spotřeba do 16 tis/rok. Pořízení 30 - 65 tis. dle designu. oproti podlahovým rohožím mnohem úspornější o přímotopech ani nemluvím. Rád Vám předvedu některé reference. Podívejte se na www.proficomfort.cz

Přílohy komentáře

20190902_PC_letak_a5.pdf

Jiří Kubíček17. 5. 2020 16:21:55

Dobrý den, máte vyhotovený PENB ? Píšete, že se jedná o dvoupodlažní dřevostavbu o vnitřní ploše 119 m2 ? To je celková vnitřní plocha vytápěné zóny ? Jestli ano, tak ale TZ 7 kW jsou nesmyl, nevím, kde se to číslo vzalo a jaké jsou podrobnosti výpočtu těch TZ, ale patrový domek o celkové vnitřní ploše 119 m2 zcela určitě nemá TZ 7 kW, na to výpočtu budou nějaké hodnoty špatně nebo nereálně spočítané, často bývají hodně nadhodnocené TZ větráním. Než se ale budete rozhodovat, čím topit, chtěl by to upřesnit reálné TZ, protože osobně bych odhadoval, že nebudou větší jak 4 - 4,5 kW a s rekuperací mohou být ještě menší. Jakékoli čistě el. vytápění má tu nevýhodu, že už jste na něj vždy odkázán a nemáte možnost výměny topného zdroje, takže minimálně bych dal všude teplovodní podlahovku, i kdyby měla jet zatím na elektrokotel. Navíc i kdyby čistě náhodou byly z nějakého důvodu pravdivé TZ 7 kW, tak je to při takových TZ úplný nesmysl topit elektřinou, pro mě osobně je ta hranice na TZ kolem 3 - 3,5 kW. K tomu všemu jsou ale nějaké limity neobnovitelné primární energie, které se od července nebo od září ještě zpřísňují. U vás je ještě troch problém v tom, že se nejedná o bungalov s nějakým velkým otevřeným prostorem, ale o členitější patrový domek, takže obyčejná klimatizace, tedy v principu TČ vzduch/vzduch toho taky moc neřeší, jedině, že by to byl multisplit, ale tam je cena úplně někde jinde a neřeší to ohřev TV, kde už 4 členná rodina něco spotřebuje. Osobně bych ve vašem případě bez ohledu na to, jaké vám nakonec vyjdou reálné TZ domu, dal všude teplovodní podlahové vytápění a rovnou pořídil nějaké TČ vzduch/voda za rozumnou cenu, i s ohřevem TV, případně i s chlazením do podlahy. Nemusíte volit mezi těmi nejdražšími značkami, stačí vám nějaký inverter značek jako LG, Panasonic, Fujitsu, Samsung atd., kompletní instalaci i s ohřevem TV a vším materiálem až k rozdělovači podlahovky pořídíte do cca 170 tis. Kč. Jestli trváte na krbu, tak maximálně jen něco pro radost, bez výměníku a s malým výkonem (v případě krbu s výměníkem se neobejdete bez pořádné AKU nádrže a stejně byste měl problém s přetápěním určitých částí domu, je to celé nekomfortní a drahé, jedině, že byste byl hodně velký fanda do topení dřevem). V případě, že byste ještě pořídil i rekuperaci, stačí pasivní, můžete využít dotaci v programu NZÚ pro novostavby v oblasti B0, což je dohromady 185 tis. Kč a zaplatí vám to TČ. Plyn bych nevoli, tak je totiž u novostavby problém s velkou investicí, protože když si sečtete výdaje na dovedení plynu až do domu, kotel, zásobník TUV, komín pro plynový kotel, cenu práce a instalační materiál kolem toho, bude to dohromady minimálně 100 - 120 tis. Kč, ale klidně i o něco více. K tomu všemu budete mít horší sazbu EE pro celý dům a horší provozní náklady, než s TČ.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama