Bourání Komína

Autor: Buresovi (2 příspěvky)
Kategorie: Komín
14. 5. 2020
7 komentářů
Dotaz

Zdravím přátelé,

budeme kupovat domeček, který chceme zrekonstruovat, na většinu našich otázek jsem našel odpověd v podstatě ihned, ale jsou věci které prostě nemohu najít.

Kupříkladu, domeček, dvoupatrový se sklepem, ma ve sklepě kotel a komín který vede až na střechu. My chceme pořídit tepelné čerpadlo a udělat topení do podlah. Země voda.

Jenže komín už pak nebude potřeba, má někdo zkuěenost s odstraněním komína, musí to být v projektu už předem, nebo to jde dodatečne? Jak se postupuje, ze zhora dolu asi předpokládám, ale zkušenosti s tím nemám.

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Buřeš

Buresovi18. 5. 2020 9:20:18

Zdrávím a pozdravuji přátelé,

nechal jsem si to projít hlavou a musím Vám všem poděkovat, bude spousta jiné práce než jen předělávat komín a necháme ho na místě pro budoucí použití.

Děkuji a přeji hezký zbytek dne,

Burešovi

mates15. 5. 2020 18:57:47

Měl jsem kdysi dávno tu čest asistovat při vložkování klasického cihlového komína keramickými vložkami metodou vybourání z jedné strany po patrech, změna geometrie průduchu ze čtverce na kruh, instalace vložek a opětovné zazdění. Ačkoliv komín nebyl vizuálně v dobrém stavu (mnohačetné praskliny apod.), tak oproti15kové příčce, co se bourala vedle, ten komín držel jako čert - použité cihly byly ostře pálené a malta s vnitřním výmazem dosahovala snad pevnosti betonu. Odnesl jsem si z toho dva poznatky: 1) už jenom kvůli té neskutečně neefektivní práci komín nikdy nebourat (a jak psali jiní, skrývá výhody při vedení různých technologií (sítě, potrubí centrálního vysavače, trubky ke slunečním kolektorům,... a může být klíčovým statickým prvkem svazujícím např. pilíře nesoucí podlahu, podpěry vaznic apod.), 2) a pokud starý komín vložkovat, tak firmou s frézou a vložky strkat ze shora.

Jakub a Niki15. 5. 2020 8:50:45

Já bych taky komín neboural. Pro ty rozvody na střechu je jako dělaný, navíc nevíte, co za pár let budete potřebovat. Pokud objektivně ničemu nevadí, neboural bych :-).

Jakub

Michal15. 5. 2020 6:47:08

Známý třeba použil nevyužitý komín k rozvodu trubek pro klimatizaci, pokud ničemu nepřekáží tak bych ho nechal.

Svinčata

Svinčata15. 5. 2020 4:21:17

Dobrý den,
ono by možná nebylo od věci vložit nějaké foto. Především jestli je ten komín jen cihlový, případně jestli je něčím vyvložkovaný? Na chatě máme komín, který má dva průduchy a je vložkovaný nějakou azbestovou trubkou (tak 60tá 70tá léta)- to bych bourat opravdu nechtěl. Ale pokud je cihlový, není nic jednoduššího než ho začít rozebírat cihlu po cihle pěkně od střechy. Pak je další otázka, jak tu již bylo zmíněno, jestli je komín součástí zdi nebo nějakých nosných částí stavby. Pokud bude jen součástí zdi, je to ještě celkem v klidu, stačí, když budete cihly postupně odsekávat a bourat tak vlastně jen část komína. A možná bych se zamyslel nad tím, jestli je komín v dobrém stavu a nezabírá moc místa, jestli ho vůbec bourat. Teď máte svoje tepelné čerpadlo, ale až se v budoucnu situace změní, možná se bude komín hodit, třeba i jako ventilační průduch.
David

Buresovi14. 5. 2020 23:20:11

Děkuji za odpověd,

určite to tedy tak uděláme, klidné spaní je něco, čeho potřebujeme rozhodně víc.

Máte zkušenosti s bouráním komína v domě?

jarkane14. 5. 2020 12:44:05

Odstranění byste měli mít už v projektu pro rekonstrukci. Nejen že je to tak v pořádku po formální stránce pro stavební úřad, ale zejména proto, že se ve Vašem případě velmi pravděpodobně jedná o tzv. vestavěný komín. Takový komín bývá u starších staveb obvykle součástí vertikální zděné konstrukce, kdy komín a stavební konstrukce se vzájemně staticky ovlivňují. Není pro Vás teď nic jednoduššího, než to odstranění zahrnout do projektu a můžete klidně spát.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama