Aktuálně jsme se dostali k řešení výběru TČ. Tepelné ztráty domu jsou cca 4 kW (dům v pasivním standardu bez rekuperace s vytápěnou plochou cca 100 m2). Všude je teplovodní podlahové vytápění.
Aktuálně máme elektrokotel, který bychom nahradili TČ. Kvůli nízkým TZ domu TČ nedává asi moc smysl, ale chceme ho hlavně kvůli celoročnímu komfortu - v zimě levně a pohodlně topí, v létě levně a pohodlně chladí. Od začátku jsem byl rozhodnutý pro vzduch/voda, ale když si čtu víc a víc článků, začínám přemýšlet o země/voda s plošným kolektorem. Na zahradě je využitelná plocha cca 600 m2 a nejsou dělané zatím žádné terénní úpravy, takže položit kolektor by mělo být bez problému.
Má v mém případě smysl uvažovat to zemním kolektoru nebo je to nesmysl mám jít do vzduchového TČ? Počítám s tím, že bych žádal o dotaci v nové zelené úsporám, kde bych mohl se zemním TČ získat o 20 tisíc Kč víc než s vzduchovým. U zemních se uvádí výrazně delší životnost a o cca 30 % nižší spotřeba elektřiny oproti vzduchovému.
Lukáš Beran19. 2. 2020 15:17:52
To bude zjišťovat ještě. Otázkou je, co se myslí tím pojmem "novostavba". Protože dům byl projektovaný, povolený, postavený a zkolaudovaný s elektrokotlem. Samozřejmě bez dotací. Teď chceme dodatečně elektrokotel vyměnit za tepelné čerpadlo a požádat si o dotaci, takže v principu v tom nevidím problém, protože to není v ničem jiné než ostatní 5, 10, 20 apod. let staré domy, které mění systém vytápění za ekologičtější. Ale jak říkám, zrovna jsme si domluvili schůzku a budeme to řešit prakticky.