TČ pro dům - zemní kolektor nebo vzduch?

Dotaz

Aktuálně jsme se dostali k řešení výběru TČ. Tepelné ztráty domu jsou cca 4 kW (dům v pasivním standardu bez rekuperace s vytápěnou plochou cca 100 m2). Všude je teplovodní podlahové vytápění.

Aktuálně máme elektrokotel, který bychom nahradili TČ. Kvůli nízkým TZ domu TČ nedává asi moc smysl, ale chceme ho hlavně kvůli celoročnímu komfortu - v zimě levně a pohodlně topí, v létě levně a pohodlně chladí. Od začátku jsem byl rozhodnutý pro vzduch/voda, ale když si čtu víc a víc článků, začínám přemýšlet o země/voda s plošným kolektorem. Na zahradě je využitelná plocha cca 600 m2 a nejsou dělané zatím žádné terénní úpravy, takže položit kolektor by mělo být bez problému.

Má v mém případě smysl uvažovat to zemním kolektoru nebo je to nesmysl mám jít do vzduchového TČ? Počítám s tím, že bych žádal o dotaci v nové zelené úsporám, kde bych mohl se zemním TČ získat o 20 tisíc Kč víc než s vzduchovým. U zemních se uvádí výrazně delší životnost a o cca 30 % nižší spotřeba elektřiny oproti vzduchovému.

Lukáš Beran

Lukáš Beran19. 2. 2020 15:17:52

To bude zjišťovat ještě. Otázkou je, co se myslí tím pojmem "novostavba". Protože dům byl projektovaný, povolený, postavený a zkolaudovaný s elektrokotlem. Samozřejmě bez dotací. Teď chceme dodatečně elektrokotel vyměnit za tepelné čerpadlo a požádat si o dotaci, takže v principu v tom nevidím problém, protože to není v ničem jiné než ostatní 5, 10, 20 apod. let staré domy, které mění systém vytápění za ekologičtější. Ale jak říkám, zrovna jsme si domluvili schůzku a budeme to řešit prakticky.

4Machi19. 2. 2020 11:08:24

Dobrý den, radši si ověřte jestli by jste na dotaci přes zelenou dosáhl, protože pokud se jedná o novostavbu tak musíte mít vždy rekuperaci, alespoň to tak bylo ještě minulý měsíc když jsem se o to taky zajímal.
S pozdravem Macháček

Lukáš Beran

Lukáš Beran19. 2. 2020 7:23:07

Ve skutečnosti je tepelná ztráta budovy prostupem 2 115 W + větrání 1 205 W. Psal jsem v pasivním standardu proto, že jsme volili takové zateplení, aby to splňovalo požadavky pasivních domů, ale protože nemáme rekuperaci a zatím ani TČ (a bůhví co ještě je na pasiv potřeba), tak se samozřejmě o pasivní dům nejedná :-)

Každopádně díky za reakci, ze které tomu rozumím tak, že TČ se zemním kolektorem v našem případě opravdu nedává smysl. A jak jsem říkal, nedávám TČ kvůli nějakým dramatickým úsporám, ale spíš jako investici do budoucna (čím víc poroste cena elektřiny, tím víc to bude dávat smysl, navíc teď ty peníze mám, tak je do toho dám a pak už budu jen šetřit na vytápění + teď z toho dostanu 60 000 Kč zpět na dotaci, která v budoucna třeba nebude), ale hlavně celoroční tepelný komfort, kdy si tím v létě budeme v celém domě chladit - instalovat TČ vzduch/vzduch do 3 obývaných místností (kde chceme v létě chladit) by nevyšlo o moc levněji a jsou to velké nevzhledné krabice na zdi, které hučí a víří prach.

Jiří Kubíček18. 2. 2020 21:46:30

Dobrý den, nezlobte se na mě, ale dům o vytápěné ploše 100 m2, TZ 4kW a bez rekuperace, zcela určitě není pasivní, možná nízkoenergetický a i o tom bych pochyboval, musel bych ověřit, jak vám vychází měrná potřeba tepla na vytápění na čistou vnitřní vytápěnou plochu, ale podle mne se do 50 kWh/m2/rok nevejdete a u pasivu do 20 kWh/m2/rok už vůbec né. Při takových TZ má i levnější TČ trochu problémy s návratností, ale pořídit se dá. Buď můžete pořídit TČ vzduch/voda s inverterem o nominálním výkonu kolem 6-8 kW, do nějakých cca 160 tis, se vším všudy byste ho měl ve značkách jako Panasonic, Fujitsu, LG atd. sehnat. TČ země/voda je též možný, ale jedině s kolektorem a něco za přijatelnou cenu, takže bych to viděl třeba na zn. Eltex KM. Při vašich TZ a běžném složení zeminy budete potřebovat kolektor o ploše cca 200 m2, ale je lepší kolektor trošku předimenzovat, takže bych se nebál ani 250 m2. TČ země/voda má stálejší teplotu na primáru, takže celkově lepší COP a větší životnost než vzducháč, i když je otázkou, jestli to bude platit pořád při těch stále mírnějších zimách, ono už se to pomalu a určitě vyrovnává.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama