Dobrý den,
Řeším otázku umístění TČ 14 KW, split model
1. varianta SV cca 5 m od domu, osvit ranním sluncem (2. ledna) , ale od 10 hodin je již v zimě ve stínu. Na této straně domu Ložnice pro návštěvy.
celková délka primárního okruhu cca 8-9m
2. varianta SV na stejné straně domu, ale cca 11m od domu, vedle vrat (2m od hranice) osvit sluncem (2.ledna) cca do 13-14 hod
celková délka primárního okruhu cca 14-15m
3. varianta J cca 1m od domu, pod okny zádveří,
ale okna mojí pracovny a naší ložnice jsou za rohem.
osvit sluncem (2.ledna) od rána až do 15:30
celková délka primárního okruhu cca 8-9m
Má doba osvitu TČ sluncem v zimě vliv na ekonomiku provozu ?
Půjde o TČ 14KW se systémem start-stop a zásobníkem na teplou užitkovou vodu a zásobníkem na topnou vodu.
Primární okruh bude cca 1m hluboko v zemi.
Provozní režim si představuji:
TČ má v době, kdy je nejtepleji (přes den) a kdy má nejvyšší účinnost, nahřát maximum vody do zásoby a pak ji používat na vytápění.
V případě vyšší spotřeby dovyrobí chybějící teplo i v dalších částech dne.
Je lepší mít kratší primární okruh (8m) a TČ ve stínu (osvit jen 2hod) ?
nebo
Je lepší mít delší primární okruh (14m) a TČ osvícené sluncem co nejdéle (osvit 5-6 hod)?
nebo
je to jedno, vliv obojího je zanedbatelný ?
Děkuji za vaše zkušenosti
Josef
Jiří Kubíček3. 1. 2020 11:15:42
Dobrý den, můj názor je takový, že řešíte naprosto nedůležitou věc. Účinnost vzduchového TČ je hlavně dána teplotami na obou stranách soustavy, tedy teplotou vzduchu a teplotou topné vody. To, jestli na venkovní jednotku v zimě někdy svítí slunce, podle mne nemá na účinnost prakticky žádný vliv, tou venkovní jednotkou hlavně prochází velké množství vzduchu a jeho teplota je důležitá. Osobně bych tedy řešil spíše, jak daleko bude TČ od domu, délka primárního okruhu má též svůj vliv, a řešil bych, aby soustava byla co nejjednodušší, s jednotným a co nejnižším teplotním spádem (tedy nejlépe podlahovka bez kombinace s radiátory, nebo s radiátory napojenými na rozdělovač), bez nějakým zbytečných AKU nádrží, směšování, s jednoduchou regulací. Taky by TČ mělo být dobře nadimenzováno vhledem k TZ domu. Nepíšete, jaké jsou reálné tepelné ztráty domu, pouze, že chcete 14 kW TČ s natápěním do AKU nádrže a hlavně přes den. Nejsem moc zastáncem předimenzovaných řešení s natápěním do velké nádrže v údajně denní dobu. Jednak to TČ je zbytečně dražší, k tomu potřebujete pořádnou AKU nádrž, za kterou byste jinak nemusel vůbec utrácet a dost silně pochybuji o tom, že ten především denní provoz TČ vám celkově COP a náklady na vytápění nějak v rámci celého roku znatelně vylepší, podle mne bude rozdíl minimální a ta nádrž má taky nějaké své ztráty a zabírá místo. Vaše představa o tom, že když pár dní v roce bude přes den o něco vyšší teplota, než v noci, a budete natápět topnou vodu jen přes den třeba od 10.00 do 15.00 hod., protože v jiné době jsou ty teploty s nocí skoro stejné, a i v této době to není žádný velký rozdíl a je to jen některé dny, je podle mne mylná. Musel byste mít o dost výkonnější TČ, než jsou TZ domu, k tomu pořádnou AKU nádrž a celkově se ty zvýšené náklady na investici nemohou vyplatit s porovnáním snížených nákladů na vytápění, jestli se vůbec nějaké znatelné budou konat.