Zdravím,
chystáme se na pokládku podlahového topení. Potřebovali bychom poradit s výběrem trubek (značkou) jaké zvolit - topenáři nám navrhli:
- PERT 17x2
- Giacominy R996 18x2
- KERMI ix-net 16x2
- IVAR trubka ALPEX - TURATEC 16x2
- cosmoflex trubka 16x2 s hliníkovou vrstvou.
Takže čím více topenářů - tím více názorů a tím větší zmatek pro nás:)
Každý se lišil jednak množstvím (v metrech) - 125 m2 rozpětí od 600 do 800 m a také se liší sílou trubky 16x2 nebo 17x2 nebo 18x2. Tři z těch pěti navrhují 16x2. A do toho použít trubky s hliníkovou vrstvou či bez.
Většina doporučili systémovou desku, jediný jeden z nich řekl, že je to zbytečná investice a doporučil integrální podložku s reflexní vrstvou (dražší verze) a nebo separační podložku s rastrem (levnější varianta). Takže další dilema:)
Všech pět se shodlo na rozdělovači s 9 okruhy.
A zvláštní je, že ceny mají cca +/- stejné:)
Díky moc za rady a tipy:)
Zdroj vytápění bude TČ - vzduch/voda. Podlaha anhydrit.
Jiřka a Radek
Jiří Kubíček4. 4. 2019 18:36:59
Dobrý den, jestli pak vám nějaký z těch topenářů nabídl vypracování projektu na podlahové topení, které zahrnuje výpočet TZ jednotlivých místností a návrh rozteče trubek a délku jednotlivých okruhů tak, aby to vyhovovalo TZ a požadovaným teplotám v jednotlivých místnostech, aby délky okruhů byly přibližně vyrovnané a tím i tlakové ztráty, dále by délky okruhů neměly překračovat cca 80 metrů atd. Správný návrh podlahového topené je mnohem důležitější, než řešit průměr trubek, zda trubky s hliníkovou fólií, zda reflexní fólii, systémovou desku atd. Když budete mít podlahové topení správně navržené, nebude pak hrozit, že někde bude podlahovka topit méně, někde více, nebudou problémy se seštelováním průtoků atd., jen ručně nastavíte průtoky tak, abyste měl v jednotlivých místnostech požadovanou teplotu a nepotřebujete takové zbytečnosti jako jsou různé termoventily, termostaty a podobné zbytečné a drahé věci. Jako regulace vám pak bohatě stačí buď úplně obyčejný ekviterm nebo ekviterm s vlivem prostoru, taky budou dobře fungovat samoregulační schopnosti podlahovky. Tak to jen pro začátek.
Jinak, co se týká nějakých těch vašich otázek, tak trubky zvolil ty nejlevnější a je celkem jedno, jaký to bude průměr, i když čím větší průměr, tím menší tlakové ztráty a teoreticky stačí menší okruhy s větší roztečí, ale je to jen drobný rozdíl. Hliníkovou vrstvu bych vůbec neřešil a reflexní fólie v podlaze jsou jen vyhozené peníze, v podlaze k žádné reflexi nedochází, to by tam musela být před fólií vzduchová mezera, stačí vám úplně obyčejná PE fólie. Systémovou desku vám většina firem doporučí jen kvůli tomu, že je to pro ně pak rychlejší práce a více vydělají, jestli to chcete mít levnější, bohatě vám stačí trubky přichycené k izolaci přes separační PE fólii, samozřejmě pod podlahovkou musí být dostatečná síla tepelné izolace, minimálně 15 cm, lépe 20 cm (s podlahovým topením je u podlahy větší teplotní gradient a tím větší TZ podlahou), taky by měl být dobře izolovaný sokl domu. Jestli máte v domě nějaký topný žebřík, napojte ho na samostatný okruh. Vzhledem k tomu, že budete dům vytápět pomocí TČ, klidně můžete i podlahovku mírně předimenzovat, čím více topné vody bude v podlahovce, tím vám stačí menší teplota topné vody a TČ bude mít lepší COP. Jestli těch 125 m2 je čistá vytápěná plocha, kde všude bude podlahové topení, tak předběžně budete potřebovat minimálně 800 m trubek, možná i o něco více (to bych viděl u 16, pro 17 by to bylo celkem přes 700 m a pro 18 přes 600m - při zachování stejného objemu topné vody se vám při větším průměru trubek o něco zvětšuje rozteč a snižuje celková délka trubek).