Dobry den, potreboval bych poradit s upravou projektu. Projekt ( ytong25+20sedy polyš, jednopodlazni, 145 m2 vytapena uzitna plocha+ nevytapena dvojgaraz)mám udělaný na TZ 4,7kw, což nahrává na tepelne čerpadlo. Poradili mi ale že je lepší a levnejsi pro mě projekt upravit( zvýšit climatizer ve stropě z 40 na 50 cm, polystyren v podlaze z 5 na 15 cm taky zvysit) a dostat dům do 3kw a vytapet topnym kabelem. Na dotacích dostanu 300tis. což prý pokryje úpravy i rekuperací... co si o tom myslíte nebo je tu někdo s něčím podobným?
- Stavba domu/
- Příprava/
- Projekt domu/
- Jaka varianta je vhodnejsi?
Jaka varianta je vhodnejsi?
Dotaz
Komentáře
mao10. 3. 2019 21:03:34
TČ od firmy Eltex přímo neznám, ale o panu Žeravíkovi jsem slyšel už v minulosti a vím, že takto skládá a prodává své tepelné čerpadla.
zkusil bych to trochu porovnat TČ od firmy Eltex a od nějaké zavedené značky:
pokud budu brát např. 5-6kw čerpadlo od zavedené renomované značky, může se toto čerpadlo kompletně pořídit za cenu kolem 250 tis s dph. možná míň, možná míň, záleží na prodejci. pokud z této ceny odečtu cenu cca 30tis na materiál kolektoru a výkopové práce a cca 20 tis za zapojení čerpadla na primár a sekundár, měděné trubky, kolena, expanzní nádoby, elektro zapojení a nemrznoucí směs...tak mě vychází částka 200tis na samotné čerpadlo.
TČ od firmy Eltex výkonu 5 kw je za 98tis, to je zhruba 100tis rozdíl oproti renomované značce. nevím přesně co do detailů obsahuje TČ od firmy Eltex, ale předpokládám, že je to "krabice" s kompresorem, chladivovým okruhem, softstarterem, snad nějaká regulace? nevím....klidně napiště.
co nám nabídne druhá firma za těch zbývajících 100tis? nabídne kompaktní čerpadlo v jedné "krabici" tzn. oběhové čerpadla sekundáru, primáru, kaskádovitě spínající elektrokotel 6-9kw, trojcestný ventil, el. expanzní ventily, nerezový zásobník na TUV, předpokládám, že dobře odladěné ovládání a regulaci s nějakým pokojovým termostatem a venkovním čidlem, aktivní chlazení (jen některé), záruku na celé TČ 5 let (např. Vaillant za menší příplatek) a hlavně většina výrobců 10 let záruku na kompresor...jinak předpokládám, že i topný faktor bude vyšší než od firmy Eltex co jsem se tak v rychlosti díval...nenašel jsem konkrétní COP při určitých teplotách.
prostě jen chci říct, že cena která se zaplatí u Nibe, Buderus, Vaillant, Viessmann, Stiebel eltron, Alpha innotec, a jiných je částečně i vyrovnaná určitou přidanou hodnotou v tom, že čerpadlo je kompaktní, obsahuje všechny potřebné prvky a na vývoji řídícího a konstrukčního systému se proinvestovali určité prostředky, tak aby bylo co nejvíce odladěné a tím pádem konkurence schopné...a kdo dá záruku 10 let na kompresor si musí být jistý, že to v 99procentech zvládne.
a tím nikterak nechci nějak schazovat čerpadla od firmy eltex, je to každopádně dobrý počin, že zlaté české ručičky dokáží tohle vcelku na koleně uskutečnit a jsou to plně funkční stroje, jen jsem chtěl napsat jakési porovnání.
za mě se investice do TČ do novostavby každopádně vyplatí, ikdyby nebylo na dotace (s dotací o moc lepší :)) akorát ta návratnost bude v řádu 6-10 let oproti třeba elekrokotli, plynovému kotli či systému na pevné paliva...tam se taky musí investovat nějaká částka a tak se tohle musí odečíst.
Jiří Kubíček10. 3. 2019 14:41:12
Zdravím, nevím, zda tato TČ mají značku kvality Q, ale to by pro mne určitě nebylo měřítko, prsty v této značce mají především firmy prodávají ta nejdražší TČ na trhu a nemá tuto značku mnoho normálních a kvalitních TČ, samozřejmě neberu v úvahu přeznačkované noname čínské jednotky, ale firma Eltex je průkopníkem tepelných čerpadel u nás a působí na trhu velice dlouho, majitel p. Žeravík je velice ochotný, vydal i knihu o stavbě vlastního TČ atd., určitě bych z těchto TČ neměl nějaké obavy. Jestli ale chcete dát za kompletní instalaci TČ třeba 2x tolik jen kvůli značce kvality, je to vaše volba, že si vyberete vzhledem k vašim TZ nenávratný topný zdroj.
mao10. 3. 2019 12:11:33
přesně...na tom se shodneme s panem Kubíčkem. ono nevadí, že dům bude mít opravdu ztráty 4,5 kw a nainstaluje se čerpadlo s výkonem 5 nebo 6 kw...taky silnější čerpadlo ohřeje rychleji TUV a vhodným nastavením čerpadla (aspoň u Vaillantu to jde) se dá korigovat počet startů i pokud by bylo čerpadlo hodně předimenzované....klidně by mě nevadilo na náš dům mít čerpadlo 8 kw, dosáhl bych nastavením dobrého počtu startů a čerpadlo by jelo kratší dobu tzn. menší počet hodin kompresoru (nyní máme cca 2700 motohodin za rok)....co vím, tak kompresor může u země-voda mít životnost cca 60-80tis provozních hodin tj. 22 let a více...
jinak by se mě výkonově silnější čerpadlo hodilo na lepší vyhřívání vjezdu domu o ploše cca 80m2, zbyli mě trubky podlahového topení, tak jsem to nainstaloval a zabetonoval pod zámkovou dlažbu...je to takový experiment, který funguje do určité míry, ale musím všechno pustit do vyhřívání vjezdu a vypnout 2 rozdělovače pro vytápění domu, tak aby byl efekt znatelný. :)
co se týká TČ s menším výkonem pro opravdu extra pasivní menší domy ci byt, tak existuje a to Vaillant geotherm 2,5kw:
https://www.vaillant.cz/pro-zakazniky/produkty/tepelne-cerpadlo-geotherm-vws-36-4-1-25728.html
Jiří Kubíček10. 3. 2019 11:47:55
Dobrý den, naprosto souhlasím s tím, že u tazatele stačí kolektor o délce 250m při běžném složení zeminy a stačí jedna smyčka. Obecně je u TČ země voda více důležité správné nadimenzování kolektoru vzhledem k TZ domu, než výkon TČ jako takový. Je i lepší třeba kolektor trochu předimenzovat a klidně i výkon TČ mírně poddimenzovat, ale vzhledem k TZ domu tazatele stejně moc na výběr nebude, co se výkonu týká, takže asi 5 nebo 6 kW TČ, protože s menším výkonem se snad ani nevyrábí. Inverter u TČ země/voda, kde jsou teploty na primáru mnohem stabilnější, než u vzducháčů, považuji za úplnou zbytečnou a vynaložené prostředky navíc se nemohou vyplatit, dlouhou dobu taky mezi zemními TČ invertery nebyly, asi si to vyžádal marketing. Stačí jakékoli fixní TČ od nějaké už zavedené firmy, jak jsem psal, velice dobré ceny a tradici mají česká TČ od firmy Eltex KM, což se může pořídit i jako stavebnice.
mao10. 3. 2019 10:37:23
ono ty ceny od renomovaných značek si budou vcelku podobné, v roce 2016 jsem si nechal udělat nabídky od Nibe, Buderus, IVT a ceny se pohybovali od 260 tis výš za 6kw čerpadlo s kolektorem, montáží a výkopem, nejvyšší byla od IVT konkrétně na IVT Geo 312 na 360tis což je invertor, který má i vyšší výkon, ale absolutně zbytečný, jednak frekvenční měnič cenu prodražuje a je to další věc, která může být poruchová a taky se tím zvýší počet hodin naběhaných kompresorem...tzn.potencionálně nižší životnost. za mě určitě koupit fix-speed čerpadlo dobře nadimenzované.
u Vaillantu měli akci na jaře 2016 na flexocompact země-voda 5,3kw (vše v jedné bedně včetně nerezového zásobníku na TUV 175l) a nás vyšlo komplet čerpadlo někde kolem 225tis, taky to bylo i díky dobré instalační firmě z moravy (každý může mít jiné marže) a taky díky tomu, že nám firma dodala kolektor a ten jsme si sami položili do hloubky cca 1,5m s pomocí bagru samozřejmě....firma nám pak dodávala i rekuperační jednotku a taky během té doby do dneška instalovala další čerpadla rodičům (vzduch-voda), kamarádům a známým...celkem 7ks.
u vás předpokládám, že by mohl stačit kolektor 1x 250m v dimenzi 40mm, jelikož kolektor se dimenzuje vzhledem k tepelným ztrátám domu a ne výkonu čerpadla, takže cena kolektoru i výkopových prací může být nižší než u nás...já chtěl kolektor předimenzovat a tak jsem dal 2x 200m, ale když to vezmu tak naše čerpadlo může topit až do teploty -10 st. na vstupu z kolektoru a my jsme se dostali na najnižší teplotu na vstupu z kolektoru na nějakých -2 st. C...nižší teploty lze jen stěží dosáhnout, jelikož ta země to bude pořád ohřívat, ikdyby byl kolektor pořád poddimenzovaný, tak to bude topit se slušným topným faktorem.
zkusil bych opravdu hledat už čerpadlo které umí i aktivně chladit, je to velmi příjemný přídaný bonus a v dnešních tropických teplotách v létě se to hodí a taky jak jste psal tu nevytápěnou garáž, tak bych dal v každém případě podlahovku, jednak vám rychleji vyschne podlaha např v zimě, když dojedete s morkým nebo zasněženým autem a jednak pokud máte garáž napojenou přímo na dům budou vaše dveře v pohodě (nebudou se kroutit i s tepelenou vložkou) pokud tam teda nebudete mít přímo nějaké plastové dveře co se dávají interiér-exteriér.
A.ndrew10. 3. 2019 7:19:44
Pro Mao:
Vy jste jistě porovnával ceny více tepelných čerpadel země voda, jaká byla vaše zkušenost s cenou od prodejců. Ktere značky jsou dobré pomer-cena výkon kvalita. Mám nabídky ivt nibe mastertherm a ceny jsou dost vysoké, argumentují to vysokou kvalitou... Doufal jsem v nižší ceně, takže se chci podívat na ty levnější.
mao9. 3. 2019 12:05:14
řeknu vám naši zkušenosti:
stavili jsme taky dům na dotaci B1 (tehdy ještě 350tis), kolaudace prosinec 2017. dům o zastavěné ploše 180m2 s obytným podkrovím a sedlovou střechou včetně dvojgaráže. projekt na zelenou jsme dělali dodatečně již při postavené hrubé stavbě a firma co nám to dělala spočítala tepelné ztráty na 4,5kw tuším včetně větrání rekuperační jednotkou. jinak máme i venkovní žaluzie.
máme tepelné čerpadlo Vaillant flexotherm 5,3kw včetně ohřevu TUV a aktivního chlazení, v celém domě je podlahové topení včetně garáže (to doporučuju, vždy můžete zastavit tento okruh, ale nám vyhovuje, že je v garáži cca 16st. C celou zimu), kolektor jsme si zakopali sami a to 2x200 m (chtěl jsem jej předimenzovat), nyní musím říct, že čerpadlo jede tak jak má a výpočtená tepelná ztráta je ve skutečnosti o něco vyšší, tzn. tepelné čerpadlo je dimenzované správně dle tepelných ztrát domu a spotřeba samotného čerpadla na celoroční ohřev TUV, topení a chlazení je cca 3500 kw tj. nějakých 7700,-, v zimním období jede čerpadlo průměrně 16 hodin denně. ono se to nezdá, ale když větráte rekuperační jednotkou, tak se můžou ty tepelné ztráty zvýšit, ale je to dáno tím, že máte v domě pořád vyvětráno tzn. komfort, který jinak nedosáhnete. když vezmu extrém, že bych rekuperační jednotku vypnul a nevětral ani nijak jinak, tak ta potřeba tepla bude citelně nižší.
jinak rekuperační jednotku jsme brali taky od Vaillantu, jelikož je to napojeno na jedno řízení - termostat a ovladač v obývacím pokoji, vzali jsme recovair 360, ale nyní vím, že by v pohodě na náš dům stačila rekuperační jednotka recovair 260, jelikož naše 360ka jede pořád na nejnižší výkon větrání a je to OK.
co se týká dotace, vše co bylo v projektu jsme dodrželi, hlavní je mít od všeho doklady co je předepsáno na nákup materiálu či faktury a doklady o zaplacení firmám, o něco se nám zvýšilo zateplení jak podkroví, tak podlahy, ale je to vcelku malá investice, do které je vždy lepší investovat. dotace nám zaplatilo TČ, rekuperační jednotku včetně rozvodů a vlastně i izolace, které byli navíc, takže za nás spokojenost s tímto projektem...
vytápění TČ a větrání rekuperační jednotkou by jsme neměnili, jsou to 2 nejlepší věci z celého domu, komfort a nízké náklady na provoz a co se týká TČ, tak předpokládám, že životnost může být někde kolem 20-25 lety, hodnotím dle počtu provozních hodin TČ a předpokládané životnosti kompresoru. samozřejmě oběhovka může odejít dřív, ale to je vcelku levná oprava. jinak oceňuji i podlahové aktivní chlazení v létě, kdy v domě z teploty 27 st. C dokážete udělat na 3 dny chlazení klidně i 20st. C. :) prostě funguje to perfektně a za pár korun provozu máte zajištěnou i klimatizaci domu.
jinak co se týká čerpadla IVT co jste uvedl, to jednak je z těch opravdu dražších na trhu a nepřináší nic navíc, spíš bych řekl, že třeba Vaillant bude kvalitnější než marketingové zbláznění lidí do IVT, si myslí všichni, že si kupují "mercedes", ale tak to není...mají jen velkou schopnost lidi oblbnout. :) znám z vlastní zkušenosti... navíc neumí ten Premiumline aktivně chladit co jsem se díval.
když už budete chtít země-voda tak se dívejte po čerpadlech co vám nabídnou i aktivní chlazení (to je vlastně zpětný chod chladivového okruhu - teplo z domu odvádíte do kolektoru a kompresor vám ten výkon znásobí), jinak výkon čerpadla u chlazení je vyšší než u topení.
jo ještě k blower-door testu...to musím řict, že nám dalo nejvíc práce všechno pořádně utěsnit, ale zvládlo se to, dělal se jeden kontrolní test před zaklopením podkroví sádrokartonu, kde se při detekci netěsností tyto opravili.
Jiří Kubíček9. 3. 2019 10:32:36
Dobrý den, problém je v tom, že u dotace B1 a tedy 300 tis. jsou dost přísné limity neobnovitelné primární energie a určitě toho nedosáhnete při kombinace el. vytápění, obyčejného krbu bez výměníku a úsporného ohřevu TV. Nevím, na kolik přesně vyjde komplet ohřevu TV pomocí FV, ale co jsem se díval, bude to kolem 70-90 tis. s přibližně 50% úsporou (nebo možná ještě menší, FV nedává rovnoměrné výkony během celého roku), což znamená hodně dlouhou návratnost, podle mne je mnohem ekonomičtější pořídit buď ten dělený ohřívač TV: https://baxx.cz/deleny-ohrivac-teple-vody-swh-200ir-swh-35era , nebo bojler s vestavěným TČ s vyřešeným přepínáním nasáváním a vysáváním vzduchu mezi exteriérem a interiérem, u toho dělené ohřívače máte průměrnou celoroční úsporu 2/3 oproti el. bojleru a ještě vás to vyjde na poloviční peníz, než ohřev vody fotovoltaikou. Ale jak jsem psal, jestli budete chtít B1, tak se podle mne s el. vytápěním můžete rovnou rozloučit. Jinak ty TZ cca 4,7 kW jsou podle mne správné, výpočet jsem přibližně ověřoval a sedí to. Při takových TZ se vám vůbec nevyplatí pořizovat drahé TČ jako IVT nebo Mastertherm, sou to jedny z nejdražších na trhu a instalace vás vyjde odhadem na 250 tis. Jestli chcete TČ země/voda s plošným kolektorem (při vašich TZ budete potřebovat cca 250 m2 kolektoru), tak se podívejte na něco podstatně levnějšího, jako je třeba české TČ od f. Eltex KM.
A.ndrew8. 3. 2019 6:31:17
Děkuji vám za vaši analyzu. Rozhodl jsem se pro nasledovne: udělám kontrolu tepelne ztráty ještě jiným pracovnikem. Pokud potvrdí 4,7kw, tak zkusím zjistit kolik budou stát úpravy do B.1. aby melo význam dotace 300 tis. a dám topné kabely + krbova vložka a ohřev vody musím něco vybrat( doporučují mi FVE, takže se rozhodnu dle penez) nebo bez uprav zažádam o B.O aby mi zaplatilo rekuperací 150 tis. a pořídim si tepelne čerpadlo zeme voda( asi IVT premimline c4,5 nebo AquaMaster Inverter Combi, "cerpadlo bych si nechal poradit") pro vytápění tak i pro ohřev vody. Co myslíte? Ještě musím vymyslet u první varianty ohřev vody a u druhé varianty teplé. čerpadlo, máte nějaké tipy či navrhy?
Jiří Kubíček7. 3. 2019 12:50:01
To si budete muset vyjasnit s projektantem, ale v té větší vytápěné čísti domu máte podle projektu ve stropě 10 cm minerálu + 40 cm klimatizéru, takže nechápu, co by se ještě mělo zvyšovat ve stropě, klidně bych tam toho klimatizéru dal i 30 cm. Ve skladbě podlahy máte sice jen 5 cm EPS, ale pod základovou deskou 30 cm pěnového skla, což je dohromady více než nadstandard a je nesmysl tam přidávat další izolaci, to vám skoro nic nevylepší, takže mé původní podezření bylo správné. Ještě jsem přibližně ověřoval podle nových faktů TZ domu a doopravdy to vychází kolem 4,7 kW, ale jakékoli navyšování izolace kdekoli je nesmysl, užitek a snížení TZ to přinese minimální, podstatnější snížení TZ přinese pouze ta rekuperace, takže se dostanete na reálné TZ kolem 4 kW, ale jestli vám někdo papírově započítá 90% účinnost rekuperace a žádnou infiltraci, pak jste papírově na TZ kolem 3,3 kW, ale to nemá s realitou nic společného. To zvýšení klimatizeru ve stropě o 10 cm by vám sotva snížilo TZ o 0,1 kW, spíše ještě méně, a navýšení izolace v podlaze o 10 cm EPS o cca 0,2 kW, takže byste pak papírově mohl být na TZ 3 kW i s rekuperací.
Jen se omlouvám za malou nesrovnalost, psal jste o dotaci ve výši 300 tis., což znamená oblast podpory B1 a nikoli B0, jak jsem se původně domníval (u B0 je 150 tis.). U B1 jsou limity měrné potřeby tepla, což u B0 nejsou, takže je možné, že ten limit splníte pouze v případě navýšení těch izolací ve stropě a v podlaze, i když by to normálně nemělo skoro žádný význam. Je to na vás, zda si raději zažádáte o vyšší dotaci, ale budete muset dát prostředky do navýšení izolací, které vám TZ sníží jen minimálně. U B0 byste pouze musel použít nějakou rekuperaci a ostatní byste nemusel řešit, u B1 by tedy nastalo navyšování izolací, taky je tam přísnější limit průvzdušnosti obálky a ještě přísnější limit neobnovitelné primární energie než u B0, ale podle mne je nesmysl, abyste tento limit splnil s el. vytápěním, i když budete mít v domě obyčejný krb bez výměníku, ten lze započítat do vytápění jen z malé části, jedině, že by projektant hodně kouzlil s čísly a právě nevím, zda měl v případě té rekuperace na mysli aktivní nebo pasivní. tady jde o to, že byste sice dostal dotaci 300 tis., ale za cenu zbytečného navyšování izolací a pořizování různých drahých technologií, když by vám k dotaci 150 tis. stačila pasivní rekuperace nebo lokální rekuperační jednotky a nějaké levné TČ, případně el. vytápění v kombinaci s klimatizací a úsporným ohřevem TV, jen by to celé bylo levnější a třeba i o více jak těch 150 ti. co dělá ten rozdíl. To by vám musel někdo přesně spočítat. Taky by se mohlo paradoxně stát, že kvůli dotaci 300 tis. pořídíte drahé technologie (třeba tu aktivní rekuperaci), ale provozní náklady budou dražší, než s levným klasickým TČ.
A.ndrew7. 3. 2019 12:00:48
Samozrejme si necham poradit, jsem laik. Vase odpoved mě zarazila, trochu se to rozchází s mým projektantem( mě třeba trochu oblbuje) V příloze je řez objektem se skladbou podlahy a stropů, možná jsem to napsal špatně. Pokud je potreba ještě něco, dodám.
Mam krbovou v vlozku.
Jiří Kubíček7. 3. 2019 11:38:03
Dobrý den, nechápu, jak vám mohl někdo naprojektovat 5 cm EPS do podlahy, není tam náhodou ještě nějaká systémovka, ale i s tou by to bylo málo, nebo izolace pod základovou deskou ? Tak malou sílu izolace v podlaze dnes nikdo nedává a obzvláště s podlahovkou, když bude u podlahy větší teplotní gradient. Navíc v porovnání se zateplením stěn a střechy je to pak velký nepoměr, takže stále nějak nevěřím, že tam je celkem jen 5 cm izolace. Každopádně, jestli je v celém složení podlahy napočítáno jen 5 cm izolace, tak zvýšení na alespoň 15 cm, ale klidně můžete dát i 20 cm, se vám TZ podlahou sníží o cca 1,5 kW. TZ větráním u vás vycházejí cca 1,5 kW, s rekuperací jste reálně asi na polovině, takže jestli je správný výpočet těch 4,7 kW, byl byste pak na hodnotě cca 2,5 kW. Zvýšení izolace ve stropě ze 40 na 50 cm je nesmysl, to vám, sníží TZ asi jen o 0,1 kW a není ten klimatizér nejlevnější, to se vůbec nevyplatí.
Celé mi to ale nesedí a stále nevěřím, že máte v podlaze pouze 5 cm izolace. Vaše energeticky vztažná plocha bude kolem 170 m2, když budu počítat pouze 5 cm izolace v podlaze, 20 cm izolace na ytongu na stěnách, 40 cm ve stropě a nějaká okna s trojskly, tak jsou vaše TZ orientačně kolem 6 kW. Vy ale píšete 4,7 kW, což by odpovídalo větší izolaci v podlaze, než 5 cm a v tom případě už byste snížení TZ pomocí dalšího zvyšování izolací kdekoli v domě dosahoval jen těžko nebo jen nějakou malou hodnotu (v podlaze by ale celkově minimálně těch 15 cm mělo být a to i se započítáním případné systémové desky nebo izolace pod základovou deskou - někdo třeba používá pěnosklo atd.). Takže více už by vám TZ snížila jen rekuperace, ale nevěřte nějaké 90% účinnosti a podobně, v reálu ta průměrná účinnost bude o něco menší a taky vám něco uteče bez rekuperace různou infiltrací, takže reálné snížení TZ větráním je maximálně 50%. Řekněme tedy, že z původních TZ 4,7 kW byste se po instalaci rekuperace a třeba nějakém drobném navýšení izolace v podlaze dostal na reálné TZ někam mezi 3,5 - 4 kW.
TZ do 4 kW už jsou takové, že by připadalo v úvahu el. vytápění, a je jedno jaké, zda přímotopy, olejové radiátory, el. podlahovka nebo teplovodní s elektrokotlem (u té jediné byste měl v budoucnu kdykoli možnost výměny topného zdroje, kdyby se vám nelíbily ceny EE a ty půjdou nyní stále nahoru - dostavba jaderné elektrárny, zvyšující se ceny emisních povolenek atd.). Jenže platí nějaké limity neobnovitelné primární energie. Nějaké má výpočet PENB a tam by bylo potřeba do domu ještě třeba zahrnout do největšího otevřeného prostoru obyčejnou levnou klimatizaci, což je v principu TČ vzduch/vzduch, v létě by chladila, v zimě by v části domu levně topila, zbytek by se dotopil elektřinou. Taky záleží na spotřebě TV v domácnosti, při vyšší spotřebě, zpravidla od 4 osob a více se už vyplatí třeba klimatizace napojená přes výměník na zásobník TV nebo bojler s vestavěným TČ.
Jenže vy abyste dosáhl těch TZ do 4 kW, budete muset instalovat rekuperaci, která něco stojí a je hlavně o komfortu než o úsporách. Ale je tu velký háček, NZÚ v oblasti podpory B0 jednak vyžaduje tu rekuperaci, ale taky má ještě přísnější limity neobnovitelné primární energie než výpočet PENB, takže zcela určitě by těmto limitům nevyhovoval dům vytápěný jen elektřinou, i kdyby měl rekuperaci. Asi by byl i problém při kombinaci rekuperce + el. vytápění + klimatizace do největšího prostoru + úspornější zařízení k ohřevu TV, než el. bojler, pravděpodobně byste stejně musel zvolit TČ, ale musel by to někdo ověřit přesným výpočtem. Nebo by to možná vyhovovalo při kombinaci aktivní rekuperace s ohřevem TV, přitápěním a chlazením, ale do toho bych nešel, stačí vám pasivní rekuperace, aktivní je podstatně dražší a ty výkony chlazení a vytápění jsou velice malé, hlavně s tím vytápěním byste byl dost zklamán a stejně byste většinu vytápění musel řešit elektřinou, ale papír snese všechno, takže by to možná vycházelo.
Majkííí a Kačka7. 3. 2019 9:17:22
Rozhodně bych zvedl izolaci podlahy. 5 cm je strašně málo.
Reklama
Reklama
Buďte v obraze
Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...
Reklama
Reklama
Svépomoci
Copyright © 2009 - 2024 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajůZměnit nastavení cookies
A&B12. 3. 2019 14:43:13
pane Kubicek, vypadate jako odbornik, je mozne se na vas obratit ohledne konzultace? email ikone (zavinac) seznam tecka cz
diky