Zdravím Vás stavebníci.
Řešíme vytápění a ohřev TUV v domku na krásném, slunečném, jížním svahu v jihomoravském kraji... A jelikož se v tom totálně ztrácíme prosím o rady...
- bude to patrový domek
- obvodové zdi z Ytong Lambda YQ 500mm, bez dodatečného zateplení
- střecha bude plechová
- určitě bude krb - jako dodatečný zdroj tepla
- vytápění chceme teplovodní podlahové
1) Jako první varianta bylo TČ + přídavný el. kotel... - bohužel přiliš vysoká cena...
2) Druhá varianta byl plynový kondenzační kotel jelikož připojka je na hranici pozemku... - plyn moc nechceme...
3) Elektrický kotel, bojler a krbová kamna s výměníkem... - hmm možná...
4) Pro mě novinka co jsem našel - Bojler s integrovaným tepelným čerpadlem... - tahle varianta se mi hodně líbí. Nevím jestli by to dokázalo ohřát TUV a zároveň i zvládnout podlahové topení, nebo by byl potřeba na podlahovku elektrický kotel... ?
Díky za vaše názory !
Jiří Kubíček7. 2. 2019 17:19:09
Dobrý den, vy ale neuvádíte pro určení ekonomicky nejvýhodnější varianty ten nejdůležitější údaj a to jsou tepelné ztráty domu, bez toho se nikam nehnete. Obecně platí, že orientačně při TZ do cca 3,5 - 4 kW můžete topit elektřinou, ale musíte nějak řešit limit neobnovitelné primární energie, což může být řešeno např. obyčejnou klimatizací v nějaké části domu, což je v principu TČ vzduch/vzduch, nebo nějakým úspornějším zařízením pro ohřev TV, což může být bojler s vestavěným TČ nebo klimatizací napojenou přes výměník na zásobník TV. U toho bojleru s vestavěným TČ je ale potřeba řešit nasávání a vysávání vzduchu s přepínáním mezi interiérem a exteriérem podle ročního období, protože když to bude celý rok jen vysávat a nasávat vzduch z interiéru, tak to moc význam nemá, jelikož odebrané teplo bude vždy z interiéru a to vy zase zpět musíte dotopit a vysávání stále do interiéru vám vnitřek ochlazovat, prostě v konečném důsledku by to nic neuspořilo. S napojením na topnou soustavu bych moc nepočítal, sice by to bylo v případě volby bojleru s výměníkem možné, ale výkon těch vestavěných TČ je většinou docela malý (v ideálním případě do 2 kW), což je pro ohřev TV a vytápění málo, navíc v zimě, kdy potřebujete aby to pracovalo nejlépe, bude ten výkon ještě menší při nasávání vzduchu z venkovního prostředí, a když budete nasávat vzduch z vnitřního prostředí, tak budete z toho vnitřního prostředí odebírat teplo, které budete muset zase dotopit, podle mne to u naprosté většiny domů nemá význam, jedině, že byste měl nějaký nulový nebo pasivní dům s hodně malými TZ, třeba kolem 1-2 kW, tam by to možná trochu něco uspořilo.
Když budete mít TZ domu větší jak, těch cca 3,5 - 4 kW, začíná už stát za úvahu klasické TČ vzduch/voda, při TZ nad nějakých 5-6 kW už bych jedině volil TČ vzduch/voda. Píšete, že za TČ je vysoká investice, ale jde o to s čím to porovnáváte, cena za TČ je většinou cena se vším, i s ohřevem TV a veškerým materiálem až po rozdělovač podlahovky. Když to samé spočítáte v plynu i s komínem a dovedením plynu až do domu, tak ten plyn bude přes 100.000,-Kč a ještě budete mít horší sazbu EE, takže plyn do novostavby se zpravidla nevyplatí. Samozřejmě ale nesmíte počítat cenu TČ třeba přes 200 - 250 tis. a vybírat jen mezi těmi nejdražšími značkami, slušné TČ značek jako Panasonic, Fujitsu, LG atd. seženete za cenu kolem 160.000,-Kč se vším všudy.
Pořizovat do novostavby s malými TZ kombinaci elektrokotle, krbu s výměníkem a bojleru považuji úplně za blbost. Když budete mít např. TZ 5 kW, tak většinu topné sezóny bude pokrývat aktuální TZ kolem 2,5 kW a v místech, kde bude krb ještě menší. Ten krb bude mít nějaký výkon do vzduchu a nějaký do výměníku. Jak zajistíte, aby se vám nějaké části domu nepřetápěli ? Kam budete dávat veškeré přebytky tepla ? Takový systém v takovém domě by se zcela určitě neobešel bez pořádně velké AKU nádrže a i tak by některé části domu trpěly na přetápění a nekomfort. Celé by to bylo v konečném důsledku investičně drahé a ještě byste kolem toho musel skákat, uklízet skladovat dřevo a kdyby vás to nebavilo a pravidelně to nevyužíval, topil byste nakonec drahou elektřinou a ta investice by byla k ničemu. Osobně bych od takového řešení u novostavby s malými TZ hodně rychle utekl. Krb je sice fajn, ale když už ho chcete tak jen pro radost pro občasné zatopení, nějaký levný, bez výměníku a s malým výkonem, třeba jen kolem 3-4 kW. Dům s malými TZ si jednoznačně zaslouží plně komfortní a jednoduché vytápění. Vyvarujte se toho, abyste nakonec nedopadl tak, že pořídíte drahé zařízení, které ale v zimě moc výkon mít nebude a bude většinou topit na elektřinu a pak ještě na to nenapojoval další buď nenávratné nebo nekomfortní zdroje, jako je právě krb s výměníkem nebo soláry. Celý systém by byl přeplácaný, investičně předražený a ještě by měl problém s úsporným provozem nebo by byl nekomfortní. Taky se může za určitých okolností stát, že na ohřev TV budete potřebovat více energie, než na vytápění.
Takže chce to zjistit TZ domu a doplnit počet osob v domě, podle toho bych pak volil mezi dvěma variantami:
1) teplovodní podlahovka + TČ vzduch/voda s ohřevem TV a s možností chlazením do podlahovky + naprosto obyčejný a levný krb bez výměníku pro radost
2) vytápět elektřinou (elektrokotlem do podlahovky nebo třeba i přímotopy nebo el. podlahovkou) + do největšího otevřeného prostoru v domě dát obyčejnou klimatizaci za pár korun (v létě chladí, v zimě levně topí, zbytek domu se dotopí elektřinou) + podle počtu osob v domě el. bojler nebo bojler s vestavěným TČ nebo např. toto zařízení: https://baxx.cz/deleny-ohrivac-teple-vody-swh-200ir-swh-35era + ten obyčejný a levný krb
Osobně bych hrubým odhadem TZ vašeho domu odhadoval na cca 4,5-5 kW bez rekuperace, s případnou rekuperací o cca 0,8 kW méně. Ještě jsem se nezmínil o možnosti čerpání dotace v programu NZÚ pro novostavby v oblasti podpory B0, kde je to celkem tuším 185.000,-Kč a nepotřebujete žádný pasivní dům, ale je tam přísný limit pro neobnovitelnou primární energii a musíte mít rekuperaci, ale stačí i pasivní. V případě této dotace byste musel dát domu nejlépe nějaké TČ, ale i tu rekuperaci.