Zateplení řadovky

Autor: Mráček (6 příspěvků)
Kategorie: Zateplení fasády
23. 5. 2018
15 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na následující ohledně zateplení řadovky - z každé strany sousedí s domem.

- dům cca 20 roků starý, původní okna/dveře

- výměna oken / dveří za moderní plastová trojskla bez diskuze

- projektant nabízí polystyren 16 cm, aby vyšla dotace NZÚ

- kolega co tomu trošku rozumí navrhuje, ať se provede pouze výměna oken a zapraví/obnoví fasáda z toho důvodu, že na řadovce není mnoho m2 polystyrenu,což nepovede až tak k velkým energetickým úsporám

- nejde nám zas tak o peníze nebo dotaci NZÚ, spíš o to, jestli je to vůbec nutné zateplovat max 40 m2 polystyrenem 16cm.

- pro představu dávám obrázek uličního pohledu, to samé je cca na druhé straně

- jde mi posoudit zateplení řadovky taky z druhé strany - ne jen z hlediska financí / dotací a zakázky pro stav.firmu.

Děkuji za jakýkoliv názor, radu na koho se obrátit

PM.

Přílohy

RD.jpg

cigi31. 5. 2018 6:34:45

Ještě dotaz k hranolům na rošt. Desky na záklop beru přímo z pily. Jsou však prý cca půl roku sušené venku na prokladech, to by mělo být ok. Ale co hranoly, je možno je vzít taky rovnou z pily. Tedy nesušené. Aby se mi v průběhu času, jak budou schnout nezačali kroutit a nehnula se díky tomu i celá podlaha Pokud je připevním k íčkům přes ty texy, včera jsem to zkoušel a celkem to jde a drží to docela pevně, tak budou pevně přišroubované a ke kroucení by dojít nemělo ne?

Co myslíte?
Předem děkuji za reakce

cigi30. 5. 2018 6:53:02

Děkuji moc za užitečné informace, po cca 7-mi týdnech bezesných nocí mám konečně nějaké použitelné řešení. Závěrem bych si dovolil problém shrnout a přidat ještě pár drobných dotazů.

Konečné řešení:
- Kolmo na íčka dám hranoly 6 x 6 cm, 40 cm od sebe
- Hranoly připevním k traverze šrouby TEX 6,3 x 100 s šesti-hranou hlavou, které budu předvrtávat. Do hranolu předvrtám díru, tak aby v ní byl šroub volně. Tuto díru zahloubím, aby se mi do ní schovala hlava šroubu i s bitem. Včera jsem zkoušel ty samo-zapouštěcí a nebylo to ono, šroub se při vrtání viklal a díra v železe nebyla souměrná a po zašroubování šroub v železe nebyl zcela pevný a viklal i přišroubený.
- Tento rošt se pokusím, pokud nebude, se pokusím dát do roviny
- Na něj vrstva desek o výšce 3,5 cm
- Kročejovka 3 cm
- 2 x OSB 15-18 cm
- Hotovo

Nyní ještě zmíněné dotazy:
- Jelikož jsou íčka již použité objevuje se na nich rez. Všechny jsem obrousil, ale jsou tam stále i místa, která obrousit nejdou, a rez tam stále, sice drobná, ale je. Natřel jsem odrezovačem, to udělám min. ještě jednou a pak 2 vrstvy základové barvy. Nebylo by dobré, mezi íčka a hranoly dát ještě nějaký materiál na odseparování kontaktu dřeva se železem? Napadlo mě nalepit v místech kontaktu dřeva se železem kostky Ipy. Nerozhodí mi to však rovinu roštu?
- Jelikož nejsou íčka nová, tak mohou být na některých místech prohnutá. Co jsem kontroloval, tak jsem našel prohyb spíše v šířce(tedy nebyla úplná rovina z pohledu pravá/levá) na výšku se zdají být rovná. Nicméně i při uložení se můžu minout a desky k rošt nebudou dokonale přiléhat, případně nebudu mít rovinu. Jak se takto vytvořený rošt šteluje/cetruje/dostává do roviny? Předpokládám, že se používají drobné klínky, které se v místě nerovnosti vloží mezi železo a dřevo. Mohou tam být jen tak na volno, nebo se musí taky přišroubovat.
- Do jak velkých detailu rovinu řešit?
- Bude stačit pro spoj dřevo/železo jen jeden šroub, nebo mám použít 2 z každé strany íčka
- V jednom pokoji nemůže být první íčko hned u zdi, ale cca 10 cm od ní. Tím pádem tam bude rošt, desky na něm a zbytek podlahy 10 cm v luftu. Je to velký problém. Mám tam raději pro sichr dát rovnoměrně s íčkem třeba na chemickou kotvu vinkl?

Předem upřímně děkuji za užitečné rady

Pavel

Pavel29. 5. 2018 16:22:11

- Klidne texy, ale i to musite predvrtat. Nevim jestli se tak dlouhde delaji. Vratove srouby by mely taky stacit. Zespoda podlozku a matku.
-Hranol klidne. Narezana fosna na uzko je taky hranol :-). Cílem je se zbavit kotveni kazde fosny do zeleza, ale mit kotvenj do dreva. Je to snazsi a rychlejsi. Mozna by pak stacilo fosny i pribit hrebikem, ale sroubovani je jistota.
-kdyz koupite fosny z pily, tak jsou nehoblovane a neni zarucena jejich sila (kolisa to), tak proto je dobre aspon jednu stranj ohoblovat. Stolari tomu rikaji tloustkovacka. Kdyz bhdete kupovat fosny hoblovane, neni co resit.
-pulfalc je neco jako pero drazka u OSB desek. Jenom je to snazsi. Ma to mj. tu vyhodu, ze kdyz se drevo seschne, tak se nevytvori skviry

cigi29. 5. 2018 11:09:31

Děkuji za reakci, mám ale pár dotazů?
- Čím připevnit onu fošnu k íčku, našel jsem, že pro podobné účely se používají šrouby "TEX"
- Je možno místo fošny použít hranol 10x50, šířka Ička je cca 10cm
- Co jste myslel pojmem "ohoblovat na tloustkovacce aby byla zarucena sila"
- Co máte na mysli tím pulfalcem a důvod?

Předem moc děkuji za tipy

Pavel

Pavel29. 5. 2018 10:57:51

Na Icka (podelne) bych pritahl narezane fosny 50mm. Tim vznikne radoby dreveny rost, do ktereho lze uz normalne cokoliv sroubovat. Pak klidne forna 50mm. Pritahnout vrutama do onoho rostu. Vruty do dreva, zapusti se samy. Jenom bych to nechal z jedne strany ohoblovat na tloustkovacce aby byla zarucena sila. Pokud to chcete mit epes rades, tak klidne udelat pulfalc, ale nelepit k sobe. Leda ze by to bylo dostatecne vysusene.

Jiří Kubíček29. 5. 2018 9:40:43

Dobrý den, ta rozteč se použít dá, ale je taková hraniční a obávám se, že jedna vrstva fošen o 2,5 cm by nebyla úplně to pravé ořechové, ale jestli chcete dát dvě vrstvy 2,5 cm fošen na sebe a prošroubovat, pak by to určitě stačilo, v případě jedné vrstvy bych volil sílu nejméně 3 cm. Ještě stojí za úvahu dát mezi ty dvě vrstvy prken slabý mirelon kvůli případnému vrzání. Vruty do kovovoých íček určitě existují, ale osobní zkušenost s nimi nemám, taky je možná ta varianta s těmi navařenými plechy nebo roštem, to záleží na vás, co si vyberete. Hlavičky vrutů nad deskami určitě kročejovému minerálu vadit nebudou, ale můžete je klidně zapustit do desek. Kročejovku bych použil určitě minerální o síle 3-5 cm, minerální vám zároveň vylepší vzduchovou neprůzvučnost, stejně by se ale ještě hodilo, kdyby byl další minerál kvůli vzduchové neprůzvučnosti i mezi íčky nebo nad podhledem (nějakých 10-15 cm). Plovoucí roznášecí vrstvu udělejte z těch dvou vrstev sešroubovaných a slepených OSB desek o síle 15 - 18 mm, samozřejmě s dilatací kolem stěn a jen bude ležet na té kročejovce. Lze použít např. systém akufloor: https://stavba.tzb-info.cz/podlahy/5067-lehka-plovouci-podlaha-akufloor-zaklad-zvukove-pohody-v-interieru. V případě, že prostory nad konstrukcí i pod konstrukcí budou vytápěny, není potřeba žádná parozábrana, jinak by patřila na tu teplejší stranu konstrukce. V případě, že byste se rozhodl pro rošt, klidně ho můžete udělat z těch latí 6 x 4 cm tou slabší hranou na íčkách. Když uděláte rozteč latí 40 - 50 cm, stačila by vám podle mne jedna vrstva 2 cm prken, ale osobně bych použil spíše OSB desky s perodrážkou o síle 18-20 mm (opět by stačila jedna vrstva).

cigi29. 5. 2018 6:04:00

Dobrý den pane Kubíček,

rozteč těch íček bude skutečně taková. Měl jsem na mysli dát kolmo na íčka cca 5 cm fošny, případně 2 vrstvy po 2,5 cm na sebe sešroubovat (rovnoběžně nikoliv kolmo na sebe). OSB desky jsem plánoval až jako vrchní finální vrstvu pod koberec. Mám ale pocit, že ta rozteč je opravdu velká, aby se to příliš neprohýbalo. Tak mne napadlo, že bych na ty íčka udělal rošt a ty desky dal až na něj. Otázkou pak je, jakou zvolit rozteč mezi jednotlivými díly roštu a jak široké a vysoké použít hranoly/latě. Díky tomu by však prkna přibitá k tomuto roštu bylo rovnoběžná s íčky. To je běžný postup? Díky tomu by pak nesly zátěž ty latě a ne íčka, nebo se pletu? Bylo mi doporučeno tam dát latě 6 cm x 4 cm co 40 cm od sebe, ale to se mi zdá docela slabé.

Předem Vám děkuji za odpověď

Jiří Kubíček28. 5. 2018 21:19:09

Dobrý den, co přesně máte na mysli těmi deskami po 5 metrech, co to bude přesně za materiál, jak široký, bude s perodrážkou ? Máte na mysli nějaké fošny, tedy silná prkna o délce 5 m ? Ta rozteč íček 120 - 125 cm platí, nebude menší ? Jde o to, že bych musel najít nějaké tabulky, jak je to s prkny, jestli tedy něco takového najdu, ale např. u OSB desek byste potřeboval při takové rozteči ty nejsilnější, co se vyrábějí, což je snad 30 mm.

cigi28. 5. 2018 9:38:39

Dobrý den pane Kubíček, do tototo topicu můj dotaz zcela naspadá, nicméně to zkusím. Jsem zde na foru poprvé, tak nevím, jak Vám zaslat soukromou zprávu. Dohledal jsem si spoustu vašich reakcí všemožně napříč internete a zdá se, že jste v oboru znalý a mohl by jste mi poradit. Jedná se o skladbu podlahy v patře RD. Dělám rekonstrukci a náhodou jsem narazil na problém s trámy, které jsem měl zcela sežrané. Ty jsem tedy všechny odstranil a chci je nyní nahradit železnými Ičky, na které chci lehký strop/podlahu. Proč tam nechci beton neřešme. Mám tedy následujcí dotazy

Kombinaci železné ička a dřevěný záklop.

V zásadě se jedná o tři pokoje o rozměrech
- místnost A - 5 x 4m
- místnost B - 5 x 4m
- místnost C - 5 x 3,4 m

Nechal jsem si udělat statický výpočet na betonovou skladbu stropu/podlahy, tedy na Icka trapez s armaturou a na to beton. Dle výpočtu jsem zjistil, že statik požaduje výšku betonu 15 cm, což mi přijde příliš na starý dům. Mám strach aby mi to pod tou tíhou nezačalo praskat. Dle tabulek jsem si spočetl množství toho betonu a vyšlo mi, že by bylo potřeba cca 9 m3 betonu, tedy cca 21 tun.

Proto jsem se rozhodl jít cestou dřevěného stropu/podlahy. Ička mám již koupené, dle výpočtu se jedná o I20. Rozteč mezi nimi je 120-125 cm. Dle rozměrů místností uvedené výše, jsou Ička vždy položená na delší straně stěny, tedy na těch co mají délku 5m. Kapsy na uložení iček mám již připravené a tak bych je rád zachoval.

Moje představa je tedy na tyto železa dát kolmo desky v délkách po 5ti metrech. Na ně dát kročejovou izolaci a na to 2 x osb cca 15-18mm.

Moje dotazy jsou následující

- Jakou zvolit výšku desky, aby se mi na těch 120-125cm mezi íčky neprohla, případně mě napadlo vložit ještě mezi ička nějakou desku na výšku 4x10 aby se průhyb eliminoval.
- Jak připevnit desky k ičku, našel jsem, že existují samořezné šrouby do železa, šrouby tex. Připadně mě napadlo na ičko na výšku navařit plech, vodorovně s ičkem k tomuto plechu přišroubovat 4x4 trámek, trámek bude zároveň s horní hranou ička a do něj desky připevnit. Další alternativou je na ička udělat rošt, ale tomu bych se rád vyhnul.
- V případě, že by se použili ty tex šrouby, může vyčnívat hlavička šroubu nad desku, nebude to vadit kročejovce, která by na ty šrouby byla položená, nebo se ty hlavičky do te kročejovky zapustí/vytlačí
- Jakou použit výšku kročejovky, co jsem dohledal na internetu, tak se běžně používá výška 3cm
- Jakou použit finální výšku osb desek, dle internetu jsem dohledal 15-18mm

Ze spodu bude sádrokartonový strop/podhled.

Předem Vám moc děkuji.

Jiří Kubíček24. 5. 2018 9:34:11

Lambda té starší cihly by měla být kolem 0,6 W/mK a součinitel prostupu tepla zdiva o síle 50 cm (omítky + 44 cm cihla) kolem 1 W/m2K. Když to zateplíte pomocí 16 cm EPS, dostanete se na hodnotu 0,2 W/m2K, což je výrazné zlepšení. Jelikož se však jedná o celkovou plochu "pouze" 40m2, tak TZ vašeho domu klesnou asi "jen" o 1 kW, což při vytápění kondenzačním plynovým kotlem dělá za rok přibližnou úsporu cca 3.000,-Kč. Není to sice žádné terno, ale vy jednak budete dávat nová okna a stejně dělat omítku, takže má rada je takové, že bych to zateplení rovnou udělal. Okna si necháte umístit tak, aby nebyly moc zapadlé, zateplí se i špalety, a na EPS vám už stačí dát jen stěrku s tenkovrstvou omítkou, určitě použijte nějakou dobou silikonovou, nepoužívejte akrylátovou. Hlavní výhodou toho zateplení nebude tedy ani tak ta úspora, jako omezení nebo odstranění tepelných mostů a hlavně se vám tím zvýší vnitřní povrchová teplota zdiva, čímž se podstatně sníží možnost tvorby kondenzátu a plísní na vnitřní povrchu zdiva. Nesmíte zapomenout, že novými okny se taky dům více utěsní a omezí se infiltrace, čímž i při správném větrání stejně o něco stoupne vnitřní vlhkost, takže to zvýšení vnitřní povrchové teploty zdiva se vám bude jedině hodit. Další otázkou je, jakou omítku byste používal bez zateplení a jaký by byl vlastně cenový rozdíl v porovnání se systémem se zateplením, možná by to nebylo nic podstatného. Prostě to zateplete, je to jen 40 m2, a to zateplení vám přinese jen výhody.

Mráček24. 5. 2018 9:17:36

- Ano - děrovaná cihla CD 440
- obec Kroměříž

Děkuji

Jiří Kubíček24. 5. 2018 8:51:19

Zdravím, měl jsem na mysli, v jaké obci nebo městě ten dům stojí kvůli určení klimatického pásma a venkovní výpočtové teploty. Jinak u těch cihel předpokládám, že je to děrovaná cihla CD 440 ?

Mráček24. 5. 2018 8:24:57

Dobrý den,
- topení plyn - kondenzační kotel
- zdivo 50 cm přesně z projektu opsáno CD 440/240/140 na MC 50
- ta fotka z ulice - vstup do domu je orientován na severozápad
- ano, novou fasádu dělat budeme i když by se nezateplovalo, nevím ale přesně z čeho/jakou/můžete doporučit ?

Děkuji za odpověď a Váš čas.

Jiří Kubíček24. 5. 2018 8:05:38

Dobrý den, mám pár dotazů:
- čím v domě topíte ?
- to zdivo je jak silné a z jakého přesně materiálu ?
- kde ten dům stojí ?
- budete dělat novou fasádu, i když by se nezateplovalo ?

Po zodpovězení těch dotazů vám mohu sdělit, o kolik vám přibližně klesnou TZ domu a náklady na vytápění po zateplení těch 40 m2 zdiva. Další věcí je, že zateplení zdiva není jen o nějaké úspoře, ale taky o tom, že vám stoupne vnitřní povrchová teplota zdiva a obzvláště po utěsnění domu novými okny pak tolik nehrozí možnost kondenzace a plísní na vnitřním povrchu zdiva.

Pavel

Pavel23. 5. 2018 11:31:00

Vyrazne vice uzitku by vam nejspise prineslo navyseni izolace strechy na dnesnich standardnich 40 cm vaty (nebo ekvivalent). Takto si sice v zime oblecete kozich, ale bez cepice vam to moc nepomuze.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama