Osvětlení chodby - malé světýlka nad podlahou

Autor: Gooo (31 příspěvků)
6. 1. 2018
9 komentářů
Dotaz

Zdravím

Máme 9 metrů dlouhou chodbu, která nemá žádné okna. Uvažujeme, že ve stropě budeme mít několik světel, ale ne vždy se hodí takové osvětlení, takže bych mimo jiné rád osvětlení několika malých světýlek nad podlahou (viz https://www.alfa-svitidla.cz/fotky20560/skoff_2.JPG)

Montáž chápu, ale jak je řešeno svícení těchto světel? Buď svítí pořád (pokud jsou to nějaké LED, asi bude spotřeba zanedbatelná, ale za rok to může být třeba vyšší částka), nebo se rozsvěcuje nějakým impulsem (buď nějaké čidla, nebo klasický vypínač).

Nemáte někdo poobné řešení, případně zkušenost?

hanzz13. 1. 2018 14:53:01

Tak zdroje jsou zapnute oba dva, ale oddelene diodama

Jura8. 1. 2018 8:47:37

Asi nějaký relé, který odepne druhej zdroj s PIR po zapnutí vypínačem... šlo mi hlavně o to, aby to tak někdo fakt nezapojil a pak se nestačil divit...

hanzz8. 1. 2018 8:43:31

Zapnuty je vzdycky jen jeden zdroj. Uprimne uz si nepamatuju jak je to konkretne zapojene. Nekde ve slozce ke stavbe mam schema. Otec je elektrikar a tyhle veci mi po vecerech navrhne a doda se schematy ve slozce :). Je to v krabici v mezistropu a tam se mi ted nechce lezt to zjistovat...

Jura8. 1. 2018 8:28:34

A když je to světlo zapnutý vypínačem a aktivuje se i PIR? To se připojí oba zdroje? Pokud jo, tak to je celkem veselé řešení, který ty zdroje musí milovat :) (s ohledem na vyrovnávací proudy mezi zdrojema, který jsou tím pádem paralelně a každej má jiný napětí a vnitřní odpor)

hanzz8. 1. 2018 8:20:26

Mame mala svetylka na schodisti u kazdeho tretiho schodu. Na strope nad schody je PIR cidlo, ktere je zapne kdyz jdeme nahoru.

Na chodbe pak mame klasicka zapustna svetla do SDK na 230V, ale misto zdroje co k tomu byl dodavany (v podstate dela z 230V nejakych 60V) mame 2 zdroje, kdy jeden je na 60 voltu a druhy na min. Vedle svetel je PIR cidlo, ktere sepne druhy zdroj, takze je svetlo tlumene. Pokud ale zapnu svetla vypinacem, tak se zapne tech 60V a je to normalni plne svetlo.

zero27. 1. 2018 19:24:37

Je otázka, v jakém stádiu výstavby jste.
Pokud již máte hotovou elektroinstalaci a už se vám nechce tahat další kabely, pak řešení přes chytrou elektroinstalaci asi už nebude moc aktuální.
Pokud ale ještě toto nemáte úplně uzavřeno, je to jedno z řešení. Sice Loxone Miniserver stojí asi 13 tisíc plus nějaké další výdaje, ale pokud je dobře uděláno, můžete tím ovládat i další věci, zvláště regulaci topení, žaluzie a podobně.
Pokud si v tom nechcete hrát sami, existují firmy, co to navrhnou a zprovozní. Je fakt, že ty náklady některé odradí, ale pokud by se to využilo v celém domě, pak by se to mohlo řekněme vyplatit.
Podobných systémů je více, doporučovaný Loxone má určité výhody co se týče připojování i jiných zařízení, ne jen těch od výrobce systémů (tj. těch obvykle předražených).
Řešení mimo chytrou elektroinstalaci by se asi skutečně smrsklo na PIR čidla a ty světla, tam už moc na výběr není. Tj. udělat si jeden okruh jen na tyto světla, pro jistotu tam dát i normální vypínače (tj. zapojit k nim PIR čidla jako podružné, něco na způsob schodišťového zapojení - pokud více PIR čidel, pak je dát paralelně, aby jedno z nich zaplo obvod), normální vypínač bude řešit situaci, kdy budete chtít mít světlo bez ohledu na pohyb. Tohle by slušný elektrikář mohl vymyslet a zapojit.
Ještě je tu řešení mimo eletrické osvětlení, přes světlovod.

Jura7. 1. 2018 13:47:28

No hotové řešení si v elektroinstalaci uplně nedovedu představit. PIR v sobě má časovač a měřič osvětlení a pak se přes něj spínají ty světla - to je normální elektroinstalace, jen PIR je místo vypínače. Úprava intenzity přes dimmer je řízená přes loxone miniserver. To je mozek inteligentní elektroinstalace a to už je maličko vyšší dívčí (ale taky to jde svépomocí, jento už je více samostudia a nebo si nechat udělat od firmy, ale to je pálka...).
Jinak bych ti doporučil to dělat na 12V, je to většinou levnější řešení než 220.

Gooo7. 1. 2018 12:56:05

Ahoj

Děkuji za reakci. To co popisuješ, to je možné již jako hotové řešení, nebo je to nějak zbastleno?

Jura7. 1. 2018 8:11:03

Možností je asi milion... PIR čidla ve stropě, optická závora na vstupu do chodby (to se hodí ale spíše na schody, kam se dá přijít jen ze dvou stran), časovač podle denní doby - pokud je tam vidět aspoň přes den, PIR v kombinaci se spínačem podle aktuálního osvitu - zase když je tam aspoň trochu vidět. Vypínačům bych se vyhnul, to už si můžete rozsvěcet rovnou hlavní světlo. Jinak jsou to snad vždycky LED a výkon kolem 2W na jedno je více než dostatečný.
Osobně mám PIR s časovačem a měřením osvitu, rozsvěcuje v šeru a v noci a pokud pohyb ustane, svítí ještě 20vteřin než vypne. Navíc mi dimmer nastavuje různou intenzitu podle denní doby, tak abych se v noci o něco nezabil a současně to nebylo zbytečně silný, když si jdu jen odskočit a zase večer aby to bylo o něco silnější (ale to už řeší Loxone).