Dobrý den všem, obracím se na Vás s prosbou o radu.
Vlastníme RD z roku 1928 na Starém Spořilově v Praze. Pro ilustraci přikládám fotografie.
Rodinný dům má zdi 45 cihly a budeme jej přistavovat a přístavbu zateplovat. Zruší se garáž, která se zapustí do země a nad ní vyrostou další dva pokoje.
Zásadní otázku, před kterou jsme teď postavení je, zda zateplovat nebo nezateplovat starou část, konkrétně severní a jižní stěnu o celkové velikosti cca 70 m2.
Pokud bychom NEZATEPLILI:
bylo by to zejména z estetického důvodu ponechání budovy tak, jak byla kdysi postavena, vychází to tak z architektonické studie, fasáda břízolit, přístavba by byla přiznaná nová, betonový obklad. Na přístavbu bychom pak použili nejspíše cihly Heluz 2 v 1 44, které už zateplení mají v sobě.
Ve staré části budeme určitě měnit okna za dřevěná špaletová, lépe izolovaná.
Vzniknou tak dvě řizika:
Případný posun rosného bodu a může pak vzniknout plíseň v ostění či v rozích místností. Navíc nevíme, jak je to s případnou lokální nekvalitou zednické práce - díry ve zdivu nahrazená maltou, nekvalitní zdivo, atd.
PENB - riziko, že energetický štítek, jako součást projektové dokumentace, na jejímž základě se vydává stavební povolení, nevyjde. To potom nevím, jak by se dalo zpětně dořešit.
Pokud bychom ZATEPLILI:
chtěli bychom zvolit co nejtenší variantu, jelikož nechceme starý domek moc "nafukovat" a zároveň bychom rádi ponechali původní kamenný sokl. Volili bychom nejspíše New Therm 7 - 8 cm nebo Grey wall 8 - 10 cm. Tu samou izolaci bychom pak museli použít i na přístavbu z důvodu napojení izolací staré a nové části
Starý dům doteď dobře funguje a náklady na vytápění jsou cca 3.000 Kč měsíčně. Nikde není žádný problém, i když v minulosti byla polovina oken původní majitelkou vyměněna za plastová. Úspora energií při zateplení je ovšem 30 - 40 %.
Stará část domu má cca 1 m vysoký kamenný sokl, který bychom chtěli ideálně zachovat.
Byl by problém, kdyby bychom zateplili zdi a sokl nechali nezateplený? Pro představu sokl tvoří strop sklepu, takže se do domu jde po několika schodech.Řada domů v okolí nijak sokl nezateplovala, i když zateplovali dům, nevím ovšem, jaké s tím mají zkušenosti.
Pak by se nejspíše musel strop sklepu odizolovat, maximálně však 6 cm, tak aby se napojila na nadpraží okna. Finální světlá výška by pak byla 2100mm.
Sokl:
Návrhem projektantů je stáhnout izolaci fasády o 32 cm dolů, tak abychom se dostali alespoň na úroveň spodní hrany izolace v suterénu. Z těchto 32 cm tvoří 14 cm římsa a 18 cm sokl. Římsa v dnešní době navazuje přímo na horní schod, tedy podlahu). Kamenný sokl by se tak v přední části snížil z 93cm na 75cm. V zadní části by se s izolací sjíždět nemuselo, protože zde není podsklepená část, sokl by tak mohl zůstat na původní výšce, v opačném případě by zcela zmizel. Sokl nejspíše není čisté kamenivo, což by bylo na prostup tepla horší než kdyby to bylo 45 cm zdi a 10 cm kamenného obkladu (myslíme, že to je ta druhá lepší varianta).
Kamenný sokl budeme nejspíše obkopávat a aplikujeme nopovou fólii.
Při zateplení, doporučovali byste zařídit také rekuperaci?
Předem Vám moc děkuji za Váš čas a jakékoliv informace či rady v tomto, pro nás zásadním, rozhodnutí.
S pozdravem,
Waclaf
Jiří Kubíček17. 12. 2017 13:18:22
Dobrý den, jen bych upřesnil jednu věc. Hodně lidí si plete kondenzaci vlhkosti na vnitřním povrchu stěn s kondenzací vlhkosti uvnitř konstrukce. Každá z těch věcí má úplně jinou příčinu a nesouvisí spolu. Důležité je, aby bylo zdivo suché a nevzlínala tedy do něj vlhkost, na takové zdivo pak nepatří žádné kontaktní zateplení a je jedno, jestli je to vata nebo polystyren. V případě, že do zdiva vlhkost nevzlíná, tak ve složení starého zdiva s mizernými tepelně izolačními vlastnostmi a jakéhokoli izolantu, k žádné kondenzaci a tvorbě plísní uvnitř konstrukce nedochází, a je celkem jedno, jakou sílu izolantu člověk zvolí. Platí, že čím má zdivo lepší izolační vlastnosti, tak je potřeba při jeho případném zateplení použít z hlediska kondenzace větší sílu izolace, ale u starých cihel síla izolantu nehraje roli, pouze z izolačního hlediska. Problém s případným kondenzátem v konstrukci tedy souvisí pouze s průběhem difúze vodních par a složením konstrukce, tedy s izolačními a difúzními vlastnostmi jednotlivých za sebou jdoucích materiálů.
Zatímco vznik kondenzátu na vnitřním povrchu stěn je způsoben kombinací vnitřní vlhkosti a vnitřní povrchové teploty zdiva, takže riziko stoupá se zvyšující se vlhkostí a snižující se povrchovou teplotou zdiva. Z toho jasně vyplývá, jakékoli zateplení zdiva, jakýmkoli izolantem toto riziko snižuje, protože se tím zvýší povrchová teplota zdiva. S difúzí a difúzními vlastnostmi konstrukce tento problém tedy nemá vůbec nic společného, navíc difúzí vám stěnami v průměrném domě projde jen velice malé procento vnitřní vlhkosti. "Nafukování" domu tedy nemusí být nějak drastické a lze použít i materiály s lepší lambdou, než má obyčejná vata nebo EPS. Jinak pro vysvětlení, proč nereaguji na otázky tazatele. Už jsem to probírali přes email, tazatel chtěl patrně znát ještě názor někoho dalšího. Samozřejmě též obecně souhlasím se zateplením takového domu, a to pokud možno všech ochlazovaných konstrukcí a s co největším omezením liniových tepelných mostů.