Vytápění v novostavbě!

Autor: Masterjay (6 příspěvků)
9. 9. 2017
11 komentářů
Dotaz

Prosím o radu, zadávám projekt na RD (užitná plocha bude okolo 130m2) a úplně nevím čim vytápět.

Projektantovi jsem zatim řekl že bych chtěl krbovou vložku a po celém domě podlahové vytápění (teplovodní). Ptal se mě proč nechci el.podlahové vytápění. Myslim si že el.vytápění bude měsíčně nákladnější než teplovodní.

Prosím o radu a hlavně jestli má někdo zkušenosti.

Předem děkuji

Jiří Sova3. 12. 2023 22:54:46

Dobrý den, právě řeším výběr krbové vložky do novostavby našeho domu. Chci se zeptat, jestli mi můžete poradit jaký krb vybrat?

René Loutocký5. 12. 2023 18:47:00

Jste rozmyšlený, zda budete do novostavby dávat teplovodní nebo teplovzdušnou krbovou vložku? Já jsem chtěl co nejlepší z hlediska vytápění, a proto jsem zvolil krbovou vložku od krby-bef.cz Doporučím se podívat na jejich stránky, kde najdete kompletní výběr. Je to český výrobce a krbové vložky mají opravdu zmáknuté. Mají velmi dobře řešené spalování, takže v podstatě za minimum dřeva dostanete hodně tepla.

savabee26. 8. 2020 9:21:00

Dobrý den.
Mně to přijde jako dost zajímavé řešení...Vůbec jsem netušil, že to jde napojit přímo z kamen. Až teď jsem narazil tu na článek o tom viz. https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/krbova-kamna-s-vymenikem-do-podlahoveho-topeni/
Za mě super.

Honzulka2. 1. 2019 13:02:16

Pane Kubíčku, poprosil bych Vás o Váš nazor. Stavíme bungalov z cihel Porotherm 38 cm + zateplení 12 cm polystyren. Tepelná ztráta vychází 7,5 kW. Obytná plocha 147 m2 - podlahové vytápění, +2 radiátory v garáži - které tam budou, jen kdyby náhodou. Bylo mi doporučeno TC acond 12 kW, za celkovou cenou 220 tis. Předpokládám, že El kotel s bojlerem by mě stál cca 50 tis. Plus budeme mít krbovou vložku na přitápění. Děkuji za Váš názor.

Honza

Jiří Kubíček6. 4. 2018 17:02:05

Tak tím je to pak jasnější, to jsem nejdříve nevěděl, že do užitné plochy patří i nevytápěná garáž. V tom případě se pak reálné TZ budou pohybovat mezi 4 - 4,5 kW, skoro bych řekl, že spíše k těm 4 kW a radil bych zateplit stěnu mezi garáží a obytnou vytápěnou částí domu (nevím, jak zde máte řešenou příčku). Krbovky radím pouze jen obyčejné bez výměníku a s malým výkonem, důvody jsem už popisoval (přetápění domu - většinu topné sezóny budete pokrývat asi jen poloviční TZ, než jsou výpočtové, potřeba AKU nádrže, celkově drahé a nekomfortní). Ta klimatizace se vám určitě vyplatí, u 3 osob stačí zatím jen obyčejný bojler. Ono by tepelné čerpadlo vzduch/voda mělo problém s návratností, zemní TČ s kolektorem ještě větší a zemní TČ s vrty je naprosto nenávratné, i u domů s vyššími TZ je nesmysl pořizovat vrty.

dobbyczech16. 4. 2018 15:29:40

Dobry den dekuji za rschlou odpoved. Celkova EVP je dle PENB 144,4 m2 (dum je ctverec 14,3x14,3m s garazi a zastresenou terasou, zbytek je zminenych 144 m2 obytne a uzitne plochy kde budou vsechny mistnosti vytapeny elektrokotlem. Tato plocha ma rozmer cca 14,3x9,81m. Rekuperace neni. Jak jsem psal v puvodnim prispevku bude elektrokotel + krbova kamna vzhledem k tomu ze pracuji v lese tak drevo bude vzdycky a zadarmo. Co se tyce TC tak to jsme puvodne planovali ale vzhledem k tomu ze jsme ma skale a trem firmam ktere prijely nezavisle na sobe se nepodarilo provrtat hloubeji nez do 6metru, upustili jsme od toho. Jinak v dome jsme 2 dospeli a mala dcerka. Vice lidi uz u nas nebude. Nad klimatizaci uvazujeme do obyvaciho pokoje ltery ma 42,3 metru, coz jste mi taky pomohl s rozhodovanim jestli ano nebo ne. Dulezite pro me vykon kotle, protoze tech 20kw se mi zda nejak moc. Potvrdil mi to i vodar ktery bude delat rozvody vody ale preci jen jsem si to chtel overit v nejake diskuzi "-)

Jiří Kubíček6. 4. 2018 15:13:20

Dobrý den, v případě, že ta užitná plocha je celá vytápěná, tedy vnitřní plocha vytápěné zóny, pak vám TZ větráním při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h vycházejí cca 1,5 kW (bez rekuperace). Neznám všechny údaje o domě (půdorysný tvar, plochu jednotlivých ochlazovaných konstrukcí, zda bude mít rekuperaci atd.), abych mohl přesněji ověřit TZ domu, k tomu by se mi hodil PENB, ale předpokládám, že energeticky vztažná plocha by mohla být kolem 170 m2. Udělal jsem jen rychlý předběžný výpočet TZ prostupem pro EVP 170m2 a obdelníkový půdorysný tvar domu a vyšly cca 3,5 kW, celkové tedy cca 5 kW, což je jen malý rozdíl oproti tomu, co píšete.

Každopádně, jak už jsem psal, tak TZ 4 kW jsou obecně takové, při kterých přestává být z hlediska provozních nákladů výhodně topit pouze elektřinou. Z mého pohledu máte dvě rozumné možností, buď rovnou pořídíte TČ vzduch/voda, ale něco za přijatelnou cenu, co bude mít alespoň trochu návratnost, což určitě nejsou systémy nad 200.000,-Kč, spíše maximálně do 160-170.000,-Kč (při TZ 5 kW a 4 osobách v domě vám TČ oproti elektřině na vytápění a ohřevu TV uspoří cca 16.000,-Kč ročně), nebo sice pořídíte ten elektrokotel, ale abyste si snížil náklady na provoz domácnosti a splnil limit neobnovitelné primární energie, dal bych do největšího otevřeného prostoru v domě obyčejnou klimatizaci (principiálně je to TČ vzduch/vzduch, v létě můžete chladit, v zimě levně topit, pouze by to nebylo rovnoměrně v celém domě, ale je tu rychlá návratnost) a podle počtu osob v domě (od 4 osob už se to vyplatí) bych místo el. bojleru nebo zásobníku pro elektrokotel zvolil bojler s vestavěným TČ (je dobré k tomu udělat přepínání podle ročního období nasávání a vysávání vzduchu mezi interiérem a exteriérem). I když elektrokotel netrpí na cyklováním, tak podle mne určitě při vašich TZ stačí elektrokotel o výkonu do 10 kW, 20 kW by se uplatnilo pouze pro rychlý ohřev TV do nějakého malého zásobníku, jinak je to bezpředmětné, a stejně by bylo dobré kdyby ten elektrokotel s vysokým výkonem dokázal svůj výkon modulovat už od nějakých nízkých hodnot.

dobbyczech16. 4. 2018 12:09:44

Dobry den pane Kubicek,mohl byste posoudit nasledujici - novostavba (drevostavba) 144m2 uzitna plocha nepodsklepeny bungalov. podlaha 15cm polystyren, obvodova zed 16cm vata mezi kvh hranoly +14cm vata na fasade. strop 2x20cm vata. topeni mame teplovodni vytaoene elektrokotlem. alternativa kamna haas sohn skive 2 bez vymeniku v obyvaku. okna 3skla 6komor PKS ram 84mm. tepelna ztrata dle projektu - 4.5kw. kraj Vysocina okres Trebic. Moje otazka - jak silny elektrokotel zvolit? v projektu mam.20kw (ano dvacet kw) a zda se mi to strasne moc. vsiml jsem si toho az ted a projektant je na dovolene nekde v danovem raji :-)))))) jsou me pochyby na miste a stacil by napr 9kw nebo je tech 20kw spravne?

Jan25. 9. 2017 8:43:16

Dobrý den, pane Kubíčku,

na jaře začínáme stavět a měl bych prosbu ohledně tepelných ztrát. V projektu se nám zdají ztráty velké, mohl by jste se na to kouknout ? Zaslal bych Vám projekt. Vybíráme vhodné vytápění a potřebujeme se odrazit právě od TZ.
Zde můj kontakt janulip@centrum.cz.
Jestliže budete mít čas a chuť prosím o reakci na uvedený email. Děkuji

Jiří Kubíček9. 9. 2017 11:26:29

Dobrý den, vaše úvahy i úvahy projektanta jsou brané za špatný konec. Základem všeho je výpočet reálných TZ domu a teprve od toho se můžete odpíchnout. O vašem domě mimo užitné plochy zatím neuvádíte nic (klimatické pásmo, počet podlaží, složení a plochy ochlazovaných konstrukcí, zda bude mít rekuperaci atd., ale TZ lze lehce dopočítat z PENB), ale i podle té užitné - čisté vytápěné plochy si dovolím předběžně tvrdit, že dům nebude mít větší TZ jak 5 kW, což znamená, že většinu topné sezóny budete pokrývat TZ kolem 2,5 kW a v části domu, kde by byl krb budou aktuální TZ ještě menší.

Úplně není z vašeho příspěvku jasné, zda chcete jen obyčejný krb bez teplovodního výměníku, nebo zda s výměníkem, ale ve spojitosti s tou teplovodní podlahovkou to na mne dělá dojem, že asi s výměníkem. Osobně bych vám vřele doporučil jen nějaký obyčejný krb bez výměníku a s malým výkonem, prostě jen krb pro radost. Krb s výměníkem bude mít nějaký výkon do vzduchu a další do vložky, což znamená, že při jeho použití bude mít přebytky tepla, které byste měl někam ukládat a i tak mohou nastat díky výkonu do vzduchu problémy s přehříváním domu. Takže k takovému krbu by bylo potřeba pořídit i pořádnou AKU nádrž. Navíc k tomu všemu je podlahovka nízkoteplotní, zatímco krb nikoli, takže to znamená, že budete muset zařizovat směšování a další regulační prvky. Celý takový systém s kotelnou v obýváku se podle mne do domu s malými TZ nehodí, je to v konečném důsledku drahé a nekomfortní. Ale každý má jiné preference, třeba i dřevo zadarmo a nevadí mu mu v novostavbě topit jako za dávných dob u domů s velkými TZ, tedy každý večer si vyhnat teplotu v domě na trenýrkovou, do toho třeba ještě větrat, pak to nechat pomalu klesat a další dny to opakovat. Jak jsem psal, proti krbu s malým výkonem bez výměníku pro radost nic nemám, ale systém s krbem s výměníkem bych nepořizoval.

Takže zvolení topného zdroje je závislé především na TZ domu, které neuvádíte. Obecně platí, že u TZ do 4 kW se dá topit elektřinou, a je jedno, jestli to bude elektrokotlem do teplovodní podlahovky, nebo pomocí el. podlahovky nebo třeba pomocí přímotopů. Problém je pouze v tom že dům vytápěný pouze elektřinou, kde je ohřev TV řešen též pouze pomocí el. bojleru, neprojde v PENB limitem měrné neobnovitelné primární energie, takže musíte dát do domu ještě nějaký zdroj, který si bere energii z prostředí nebo má malý faktor primární energie. Když ten dům bude mít malé TZ, může výpočtově stačit i právě jako doplněk jen ten obyčejný krb, ale většinou to nestačí, takže je ještě potřeba zvolit např. bojler s vestavěným TČ nebo do největšího otevřeného prostoru v domě obyčejnou klimatizaci (princip TČ vzduch/vzduch), která v létě chladí a v zimě levně část domu vytopí.

U větších TZ jak 4 kW už se začíná vyplácet tepelné čerpadlo, samozřejmě taky záleží na značce a na ceně, aby to mělo nějakou rozumnou návratnost. Plyn se většinou u novostavby nevyplácí, protože když si spočtete veškeré výdaje: dovedení plynu až do domu, komín, plynový kotel, zásobník TV, veškerý instalační materiál až k rozdělovači podlahovky a cenu práce, býváte většinou minimálně na 100.000,-Kč, a když k tomu připočtete horší tarif EE pro domácnost, tak zjistíte, že s TČ nebo při vytápění elektřinou při malých TZ jste na tom lépe. Jinak je jedno, jestli máte el. podlahovku nebo přímotopy nebo tepelné čerpadlo nebo elektrokotel, pořád máte stejný tarif EE a to D57d, pouze s plynem máte obyčejný D02d.

Masterjay9. 9. 2017 10:41:52

Díky za odpověd. Krbová vložka, obecně krb má svoje kouzlo. To dělá dům domem, můj názor. Zpět- k podlahovému vytápění. Pořádně ještě proberu s projektantem. Kouka jseml když je el.vytápění podlahovky, tak je jiný tarif na el. Tak to ještě pořádně prostuduji na netu...

Děkuji za odpověd

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama