podlahové teplovodní topení

Autor: eva.strakova (2 příspěvky)
4. 9. 2017
4 komentáře
Dotaz

Dobrý den, potřebujeme poradit. Budeme stavět bungalov s celým podsklepením a podkrovím. Chtěli bychom krbovou vložku do obýváku, podlahové teplovodní topení nebo k tomu přidat kombinaci radiátory? Bude stačit pouze samotné podlahové topení s krbem? A jak daleko se instalují trubky, aby stačila výhřevnost celého jednoho podlaží? A jaká varianta je levnější.. nakoupit materiál v Polsku za třetinové ceny a nechat položit topení podlaháře a pokud ano jaké byste nám doporučil? Nebo to celé nechat na podlahářích. Rádi bychom si vše udělali sami ale jde o dost podstatnou věc. Něco málo jsem si o tom přečetla někdo doporučuje systémovou desku a někdo naopak ne, tak nevím. A kolik myslíte, že by nás to vyšlo cenově s kotlem na dřevo, tepelné čerpadlo, nákup materiálu a práci podlahářů? Děkuji za odpovědi Straková

Přílohy

Pdorys_I._NP.pdf

Lukáš a Hanka4. 9. 2017 21:36:22

Ahoj doporučuji nechat si udělat víc nabídek od kvalitních topenářů, většinou mají zkušenosti s určitým materiálem a ten doporuči, mají ho za dobrou cenu včetně zdarma nacenění, návrhů na montáž na vzdálenosti trubek, případných akumulačních nádrží (pokud nebude stačit obsah podlahovky) a dalších potřebných věcí, je potřeba taky ale již vědět typ budoucí podlahy, tloušťku izolací podlah, zdivo atd., podle toho již ví tepelný ztŕaty a stanoví potřebný kotel v tomto případě je to trochu loterie, někdo doporučuje kotel lehce naddimenzovat, někdo si zas stojí za názorem rovno,či lehce pod ztráty(hlavně kvůli nižší cenové nabídce).Prakticky systémová deska je dražsí, pro topenáře lehčí práce, výkon podle srovnání horší( ta se špuntama). Jinak podlahovku udělejte všude, max v koupelně žebřík(kombinovaný s elektrikou)Kdybych nyní znovu stavěl zkušenosti už mám, podlahovku už bych si udělal sám. Předtím mě spíš tlačil čas. Cena se stanovuje těžko, typl bych podlahovka cca kolem 130 tis. s izolací, kotel na dřevo cca kolem 80-100, bojler na teplou vodu cca 25, případně tč vzduch voda s bojlerem 250, tč země voda s bojlerem 230+ 50kolektor, případně 160vrty.

Jiří Kubíček4. 9. 2017 10:22:04

S cenami vám moc neporadím, kotle ani TČ neprodávám ani neinstaluji. V první dotaze jste psala, že "budete stavět", proto jsem tak rozsáhle reagoval na vaše dotazy. Nyní píšete, že už je to postaveno, ale asi to není doděláno. Jak už jsem uvedl, měli byste zvolit jednotný a jednoduchý topný systém a bez výpočtu TZ (nejlépe TZ i jednotlivých místností a projektem na topný systém - zde budou navrženy síly trubek, délky okruhů, průtoky, rozteče atd.) se stejně nikam nehnete, ale taky to stejně můžete celé udělat od oka a doufat, že to bude nějak a hlavně dobře fungovat. Jinak jestli nebudete to podkroví používat jako obydlené, tak vřele doporučuji zateplit podlahu v podkroví, alespoň 20 cm izolace, použít můžete např. systém isover stepcross.

eva.strakova4. 9. 2017 9:52:19

Jedná se o dům postavený.. sklep ze ztraceného bednění, kde by se topilo kotlem na dřevo(viz příloha). Ostatní obvodové zdi by byly z zdivo z cihelných bloků porotherm 50 T profi na zdící pěnu porotherm. V 1.podlaží u kuchyně jednoduchou krbovou vložku jako záložní zdroj, kdyby se v budoucnu porouchalo teplovodní podlahové vytápění. A podkroví máme v plánu vyvýšit zdi, aby se tam mohlo popřípadě i bydlet např. za 20let, ale momentálně jej máme v plánu používat jako půdu. Tepelné ztráty si nedokáži momentálně spočítat. Ještě toho tolik nevím. Rekuperaci nezvažujeme, protože se nejedná o pasivní dům, ale aktivní. A nenašla jsem odpovědi zda je lepší si koupit materiál na podlahové teplovodní vytápění a pozvat si podlaháře nebo zaplatit práci i materiál, který by si dovezli. Popřípadě koho byste mi doporučil. Ještě jsem koukala ze kterých trubek se instaluje topení.. zase je jich povícero a nedokážu zhodnotit ty nejlepší tady je stránka https://www.topenilevne.cz/podlahove-trubky-c1421/. A na kolik myslíte, že by nás to vyšlo..kotel na dřevo,krbová vložka, podlahové topení a tepelné čerpadlo, které po pohánělo vodu do teplovodního topení? Klidně ty cenové položky můžete rozepsat. Děkuji

Jiří Kubíček4. 9. 2017 9:10:33

Dobrý den, předně by bylo potřeba zjistit tepelné ztráty domu. Navíc mi není úplně jasné, co myslíte tím podkrovím, ale kdyby bylo vytápěné a obývané, tak už to není bungalov. Jestli ale bude vytápěné a obývané jen to 1NP, tak vám vychází energeticky vztažná plocha 168 m2 a čistá vytápěná kolem 130-135 m2. Sice nevím, z jakých materiálů bude dům postaven, jak je zaizolován, a zda třeba nebude mít rekuperaci ale jeho tepelné ztráty budou podle mne maximálně 6 kW, ale spíše menší, třeba i mezi 4-5 kW. V tom případě většinu topné sezóny budete pokrývat TZ jen kolem 2,5 kW. Nemyslíte si, že takový dům by si zasloužil plně komfortní vytápění bez kotelny v obýváku, bez problémů s případným přehříváním domu atd. Sice je to na vás a vašich preferencích, třeba máte dokonce i dřevo zadarmo, ale píši to stále, krb bych si pořídil maximálně jen nějaký pro radost a s malým výkonem, bez výměníku.

Krb s výměníkem bude mít nějaký výkon do vzduchu a další do výměníku, při uvedených TZ budete muset někam to teplo ukládat (tedy jestli nebudete chtít topit jako za dob dědů a babiček, kdy si každý večer celý dům vyhřejete na trenýrkovou teplotu a pak to bude do dalšího večera klesat a další den si to znovu zopakujete), takže bude potřeba pořádná AKU nádrž. Celé je to z mého pohledu nekomfortní a v konečném důsledku investičně drahé, stačí obyčejný krb s malým výkonem za pár korun, ve kterém si občas zatopíte a většinou mám tu zkušenost že v tom pak lidi netopí skoro vůbec, ale to je individuální.

Takže je potřeba nejdříve upřesnit tepelné ztráty domu, zda budete mít rekuperaci (v případě, že ano, zda aktivní nebo pasivní) a pak se lze dále bavit o tom, co by bylo pro vás nejvýhodnější, jak případně splnit limit měrné neobnovitelné primární energie atd.

Ještě k topnému systému. Vřele doporučuji zvolit jednotný topný systém s jednotným topným spádem a dobře si nechat spočítat výkon topného systému vzhledem k TZ domu a TZ jednotlivých místností, ušetříte si pak v budoucnu mnoho starostí. Takže buď dejte všude radiátory dimenzované na nízkou teplotu topné vody nebo podlahovku. Jakmile budete kombinovat dva systémy s různými teplotními spády, a možné to samozřejmě je, bude to celkově složitější na regulaci a dražší, navíc i v případě volby tepelného čerpadla je pro TČ lepší, když všude bude jednotný teplotní spád a nejlépe podlahovka (účinnost TČ klesá se zvyšující se teplotou topné vody). Měli byste si nechat udělat projekt na topný systém, kde budete mít spočítané rozteče trubek, délky okruhů a průtoky. Když tohle bude dobře uděláno, jen si doštelujete průtoky, případně nastavíte topnou křivku a nemusíte se o topný systém vůbec starat a nepotřebujete žádné termoventily a další regulační prvky. Prostě dobře navržená a jednoduchá topná soustava je základ úspěchu, od oka nebo podle hospodských rad bych to doopravdy nedělal. Takže správně zvolená rozteč trubek je dána především tepelnými ztrátami jednotlivých místností a jestli zvolíte systémovku nebo trubky přichytíte přes fólii k tepelné izolaci, je jen na vaší volbě. Firmy mají raději systémovku, je to pro ně rychlejší, ale pro vás dražší.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama