Ahoj,
potřeboval bych poradit, případně nějaký postřehy. U domu máme dvůr s cca 3m vysokou kamennou zdí, nad ní zahrada. Protože jsme dům víceméně zrekonstruovali, přišla řada i na venek - a než uděláme dvůr, chceme vyřešit zeď. Ta je původní, kamenná a v minulosti z nějakýho důvodu částečně vybetonovaná a zatočená do dvora (pravá strana).
No a o co mi jde:
Zeď nějakým způsobem zpevnit (nepadá, ale ve spárách jsou kousky cihel apod.), sjednotit, srovnat (pravá část se "ubere" a zarovná do přímky) a zvednout nad horní část terénu; schody budou napravo (je tam vidět pozůstatek lávky, pod ní vydrolíno.
Napadlo mě:
- pravou uhýbající část zdi rozebrat, srovnat a znova vyskládat z kamenů (možná bude problém, protože dvůr půjde cca 30cm níž, než je teď a předpokládám, že základy zeď mít nebude) a horní část taky vyskládat z kamenů, nebo
- před současnou zdí udělat základy (jak hluboko?) a zeď postupně vyšalovat a vylít betonem komplet se zachováním toho, co již je
- udělat před tím, co je zeď ze ztraceného bednění
- vyskládat před tím , co je, ještě novou zeď z kemanů - samozřejmě počítám se základy.
Jinak samozřejmě bych náklady udržel rád v rozumných mezích (takže třeba gabiony ne-e), práci zvládnul sám (s pomocí kamarádů a během letrních prázdnin). Samozřejmě třeba kameny by se mi líbily víc, než betonová zeď, ale počítáme, že ji stejně necháme porůst asi břečťanem.
Prosím tedy o jakékoliv rady nebo postřehy.
Díky.