Zamítnutí žumpy

Autor: Andrea (1 příspěvek)
Kategorie: Kanalizace a ČOV
1. 4. 2017
4 komentáře
Dotaz

Ahoj prosím nemá někdo zkušenost jak ppstupovat při odvolání- koordinované stanovisko - z hlediska zákona o vodách-vodovodní zákon nám sdělili že žumpa bude vybudována jen v případě že nebude možné vybudování ČOV protože v blízkosti se nachází vodovodní tok.

Jde nějak z toho vybruslit aby jsme nemuseli zřizovat ČOV, jestli existuje nějaká vyhláška třeba v jaké vzdálenosti musí být od domu potok aby tam nemusela být čovka.

Děkuji předem za případné rady. Andrea

lukysz11. 6. 2017 19:28:48

146 jawm bral průměrnou spotřebu 4členné rodiny.Jste 2 a vic nebude. Tak si to prostě spočítejte. Kolik je to vývozů s plastovým septikem, kolik s betonovým septikem a kolik jeden odvoz stojí. COV je cca 4tis rok.

Marouš

Marouš10. 6. 2017 19:47:31

146m3 za rok? To je někde propočítáno? My jsme dva a máme roční spotřebu cca 50m3, takže 4 lidi do 100m3, nemluvě, že se nějaká voda vybryndá na venek. Marek

lukysz9. 6. 2017 19:07:36

COV je vsak vyhodnejsi. Betonova zumpa stoji priblizne jako COV. Pri 4 obyvatelich je to 146m3 za rok. Tzn. 15x Vám někdo musí vyvézt zumpu do místní cisticky odpadnich vod. Zjistete si cenu, kolik u vas jeden vyvoz stoji. Naproti tomu si vemte domaci COV a naklady rocne vyjdou cca do 4tisic. Zakon o odpadnich vodach se bude jeste zprisnovat, takze bych nespolehal, ze si date zumpu a vyvyzet nebudete, protoze to proste nekam vypustite. Takze za mne je domaci COV jasna volba.Take jsem ji realizoval.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber8. 6. 2017 22:09:09

Dobrý den, vůbec Vás nepotěším, ono je to totiž tak...

Kvůli vysokým cenám, které se platí specializovaným firmám za vývoz žumpy, se někteří uchylují k vypouštění odpadní vody do přírody. Vyprazdňování žumpy musí být totiž prováděno pravidelně podle objemu akumulačního prostoru žumpy a ne každý má desítky kubíků v dokonale nepropustné jímce a ještě navíc dokonale oddělenou tzv. šedou a tzv. černou splaškovou vodu.

Orgány ochrany životního prostředí se tedy tomuto desítky let trvajícímu ničení vod brání, s novými zákony ovšem už docela účinně. Pokud totiž akumulujete odpadní vody v bezodtoké jímce, jste povinna zajišťovat jejich zneškodňování tak, aby nebyla ohrožena jakost povrchových nebo podzemních vod a na výzvu vodoprávního úřadu prokázat jejich zneškodňování v souladu s vodním zákonem (doklady o pravidelných vývozech k likvidaci na ČOV). Pravomoc kontrolovat nakládání s odpadními vodami má kromě vodoprávního úřadu také Česká inspekce životního prostředí. V případě kontroly jste povinna předložit množství dodané pitné vody (například z faktur vodárenské společnosti) a také doložit adekvátní množství vývozů žump firmou, která má „oprávnění“ odebírat tyto odpadní vody a dále je pak předávat na ČOV ke zneškodnění. Tyto písemné doklady je povinnost uchovávat po dobu min. 3 let.

Mimochodem, fyzická osoba, která vypouští odpadní vody do vod povrchových nebo podzemních v rozporu s vydaným povolením, případně nezajišťuje likvidaci odpadních vod ze žump v souladu s vodním zákonem, se vystavuje sankčnímu postihu až 50 000 Kč. K tomu se nachomýtnuvší firma pak až do výše 10 milionů.

Pokud si budete chtít tu žumpu vyhádat, potom předpokládám, že se Vám to podaří, když doložíte důkladný výpočet pro rozumnou periodicitu vývozů, projekt na postavení této opravdu velké podzemní nádrže a zajistíte k ní dostupnost pro odčerpávání. Pak úřadům jiná možnost legálně nezbude, připravte se ale na velmi důslednou kontrolu. A odčerpávání na fakturu nebude rozhodně levné. O podzemní nádrži nemluvě.