Z čeho stavět a čím vytápět ?

Autor: Nenapapanec (5 příspěvků)
27. 9. 2016
2 komentáře
Dotaz

Jsem ve fázi rozhodování potřebuju poradit. Mám dva dotazy

1.Rád bych na rok začal stavět přízemní domek s garáží o rozměru 17m na 10m. Má představa by byla stavět z bílého Ytongu a pak zateplit asi minerální vatou. Ale čtu různé názory a jsem zmatený. Může my tu někdo trochu zkráceně napsat názor z jakého materiálu by stavěl a čím zateploval? Popřípadě kdybych zvolil ten Ytong s tou vatou na co si dat pozor děkuji. A můj 2. dotaz je čím pak vytápět rodinný dům? V plánu mám mít kuchyň a obývací pokoj dohromady, kde bych chtěl krb a dále v ostatních místnostech podlahové topení popřípadě v dětském pokoji ještě el. přímotop. Určitě Vás tu bude dost, kteří to máte řešené stejně, tak bych rád věděl jestli se to dá rozumně vytopit za normální peníze nebo raději zvolit jinou variantu. Jsem lajk a budu rád za jakoukoli radu nebo názor předem děkuji Laďa

Nenapapanec

Nenapapanec27. 9. 2016 22:50:19

Děkuji za odpověď

mates27. 9. 2016 20:56:16

Ad 1. Šel bych na to obráceně. Nejprve si stanovte, na jakou hodnotu ztrát domu se chcete dostat a proč. Pak si stanovte, jak chcete, aby dům vypadal (bungalov obdélník, L, podkroví, 2 patra, 3 patra,... + velikosti oken a orientace ke svět. stranám). Z těchto parametrů můžete (nebo s pomocí projektanta apod.) dospět k možným variantám skladeb obvodových stěn, podlahy a střechy (stropu). Pak si vyberete podle ceny/životnosti/možnosti dozateplení za xx let apod. Např. já bych dnes sáhnul na některé z plněných (vata/ps) cihel bez vnějšího zateplení. V tloušťce 44 cm dostáváte na dnešní dobu velice slušný tepelný odpor (> 7 m2K/W). Pokud to za 20 let bude málo, vy nebo vaši potomci to mohou dozateplit (v té době už třeba nějakou levnou fenolickou pěnou s lambda 0,02;-). V druhé řadě bych asi sáhnul na koncepci tenká stěna (statické minimum) + zateplení o velké tloušťce za rozumnou cenu.
Ad 2. Volba vytápění záleží na úhlu pohledu. Někdo preferuje ekonomické kritérium, jiný se chce chlubit, že na to má, a někdo jiný zase vlastní lesy a spoustu času aby se mohl věnovat kotelničení. Tohle si musíte rozhodnout nejdříve. Na ekonomiku to dnes začíná stavbou s malými ztrátami a topení plynem (když je) popř. nějakou biomasou s automatikou (nebo ručně, když mám hodně volného času - rozdělávat/udržovat oheň a odnosit ty kubíky biomasy se prostě musí). Hlavní vytápění domu krbem v kuch/obýváku si nedovedu představit. Stačila mi dvoutýdenní dovolená v roubence s kamnama a z původní romantiky se stala práce kotelníka na poloviční úvazek. A ten binec. Fakt je, že to patří mezi investičně nejlevnější řešení. Pokud nejste v balíku, volil bych nějaké optimum mezi minimalizací nároků na obsluhu a ekonomickou náročností. Nemá asi cenu příliš prožívat výpočty návratnosti investic do topení (pokud teda vyloženě neustřelíte), neznalost vývoje ceny komodit, poruchovosti zařízení a pokřivení trhu dotačními praktikami tohoto státu způsobují, že nejistota výpočtu doby návratnosti je v řádu mnoha let a stačí jen malá změna vstupních parametrů na to, aby výpočty byly zcela naruby.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama