Izolace + rekuperace

Autor: Pavel (1 příspěvek)
Kategorie: Rozvody rekuperace
29. 3. 2016
2 komentáře
Dotaz

Zdravím - jsem naprostý začátečník s čistě načtenými znalostmi (sice mnoha - ale stejně ) takže se předem omlouvám za případné nesrovnalosti:)

V letošním roce nás čeká zateplení + fasáda na RD. Zároveň máme v plánu vyměnit plynový kotel za tepelné čerpadlo vzduch - voda a ideálně ještě zapracovat rekuperaci. Narazil jsem na drobný problém a to jaký druh izolace vybrat. Kolik lidí - tolik názorů.

1) Klasický polystyren je u některých opěvován nicméně co jsem vypozoroval tak u lidí, kteří v poslední době postavili cokoliv co se blíží nízkoenergetickému standartu moc oblíben není.

- jako hlavní důvody jsem si vyslechl nepropustnost a občas nedostatečné větrání vlhkosti

2) Lisovaná minerální vata

- kvalitní materiál dle dostupných informací s výbornými vlastnostmi jak větrání, tak izolace

- nicméně dražší a náročnější na práci a nutné opravdu dobré provedení

3) Stříkaná izolace PUV

- většinou jsem narazil na zateplení podkroví nicméně v některých případech jsem našel i na zateplení kompletních RD

- trochu mě zarazilo, že v některých komentářích je uváděno (vzduchotěsné) což mě překvapuje vzhledem k tomu, že RD musí "dýchat" aby se nezačaly dělat plísně atd...

Druhý dotaz bych směřoval na rekuperaci - máte někdo zkušenosti s doděláváním rekuperace do rozestavěných patrových domů? Tepelné čerpadlo nebude problém, máme podlahovku, na kterou se pouze napojí ale rekuperace potřebuje rozvody. Zatím si dovedu představit sádrokartonové řešení přízemí, ale třeba existuje i "lepší" řešení.

Je možné vést rekuperační rozvody přímo pod izolací ve zdech hrubé stavby a pouze udělat vstupy do jednotlivých pokojů se sádrokartonovým podhledem?

Za každou radu či názor jsem předem vděčen. RD máme patrový a je postaven z 44 pálených cihel (původní stavař přesvědčil majitele, že nebude potřeba nic izolovat a pouze dát 5cm fasády, protože jsme přeci v mírném pásmu takže izolace bude dostatečná). Dům v této chvíli z venku neomítnut připraven na zateplení.

Pavel30. 3. 2016 10:43:28

Děkuji za reakci.
Pravdou je - že v ideálním případě bychom to rádi řešili jako komplexní systém tedy rekuperace + čerpadlo + zateplení (protože jedno navazuje na druhé).

Jenže na takto komplexní řešení najít někoho aspoň trochu osvědčeného je dost problém, což potvrzují všichni, kteří postavili - staví...

Dohledám přesné informace o zdivu a zároveň údaj, který jsem uvedl o stáří stavby "nedávno" nebyl přesný - jde o stavbu starou cca 5-7 let jen došli původnímu staviteli peníze. Z toho jsem trochu nervní, protože stavba v "nezavřeném" stavu prodělala několik zim a to určitě neprospívá. Na druhou stranu se v ní temperovalo takže nikdy nevymrzla opakovaně ani nedošlo k žádnému dalšímu problému spojenému s neobydlením. Majitel se velmi dobře staral o to, aby nedošlo ke znehodnocení.

Jiří Kubíček29. 3. 2016 14:24:51

Zdravím, vezmu to postupně:
1) To, jakou můžete použít izolaci, je dáno především tím, jaké a jak silné máte zdivo, tedy jaké jsou difúzní a tepelněizolační vlastnosti zdiva. V kombinaci se 44 cm plných pálených cihel můžete prakticky použít cokoli, jen to musí být o dostatečné síle a zdivo nesmí být mokré od vzlínající vlhkosti. Z hlediska difúze a případné kondenzace ve zdivu nic nehrozí ani s tím polystyrenem, což je nejlevnější varianta. Důležité jen je, aby to bylo pokud možno provedeno bez tepelných mostů, tedy nejlépe se zátkami kotev, bez hliníkové zakládací lišty a se zateplením soklu a základů nejméně 30 cm pod úroveň zeminy. Takže klidně na takový dům můžete dát i EPS, předpokládám, že použijete sílu izolace minimálně 15 cm.

2) Je vtipné slyšet takové názory, jako že zdivo z pálených cihel se nemusí zateplovat, protože dům stojí v mírném pásmu, takovém člověku asi nic neříkají termíny, jako součinitel prostupu tepla, tepelné ztráty atd. Samozřejmě taky záleží na tom, čím se topí, a jaký je návratnost takového zateplení, ale ono to zateplení není pouze o ekonomické návratnosti (viz. další body).

3) Pořád stále dokola se setkávám s názory, že EPS je nepropustný, že kvůli němu vznikají v domě plísně, že dům nedýchá a podobné nesmysly. EPS není žádná parozábrana, jen má horší faktor difúzního odporu, než třeba vata, ale vlhkost jím normálně projde, takže se správnou kombinací zdiva, EPS a síly EPS vůbec nic nehrozí, co se kondenzace ve zdivu týká. Problémy mohu nastat pouze u kombinace se zdivem s mimořádnými tepelněizolačními vlastnostmi, nebo když zvolíte hodně malou sílu EPS, ale ani jedno u vás nehrozí. Dům tedy "dýchá" úplně normálně, i když to slovo dýchá nemám rád, protože zdivem prochází jen velice malé procento vlhkosti v rámci celého domu. Co se týká plísní uvnitř domu na zdivu, tak je to právě úplně naopak, díky zateplení, a je jedno čím zateplíte, se zvětší vnitřní povrchová teplota zdiva, takže k té kondenzaci dochází mnohem méně nebo vůbec, je proto důležité dům zateplit komplexně a né jen nějaké části. Samozřejmě, že když se do domu dají nová okna, zateplí se strop s parozábranou atd., pak je dům mnohem více utěsněn a je potřeba řádně řešit větrání a upravit určité zvyky. Žádný EPS ale vůbec nemá vliv na to, jestli se vám v domě na stěnách budou dělat plísně, právě tomu spíše zamezí a když nebudete dostatečně větrat, tak je úplně jedno, jakou izolaci na venkovní zateplení použijete, ty problémy uvnitř budou stále. Chce to tedy používat digestoř, nesušit v domě prádlo, koupelnu po použití vždy dobře vyvětrat, nebo pořídit rekuperaci, ke které se vám bude muset vyjádřit někdo zkušenější.

Mimochodem, jaké přesně máte ty cihly (výrobce + typ cihel), nějak se mi nezdá, že byste měl dům postavený z klasických pálených cihel, když byl stavěn nedávno ?

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama