Ahojte stavebníci,
jsme v projektové části bungalowu a řešíme klasickou a milionkrát omílanou otázku – jaký způsob vytápění ? I přes to, že se o tom často a všude píše, nemáme v tom úplně jasno. Projektant nám doporučuje přímotopné elektrické podlahové vytápění celého domu, údajná tepelná ztráta domu bude 5-6kW. Jal jsem se tedy zjišťovat a studovat jak to s přímotopem je, protože jsem nějak automaticky předpokládal, že budeme mít teplovodní podlahový otopný systém a palivem bude plyn, o elektrice nemám moc jasno, jen všichni říkají jak je to drahé, nejdražší a tak podobně. Bohužel nikdo ze známých přímotop nemá, všichni jedou na plyn, takže nemám nikoho, kdo by mi předal praktickou zkušenost opřenou o skutečné faktury. Na srovnávači
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info
vychází přímotop celkové nejlevněji v případě, kdy do plateb započítáme i investice do topení a údržbu, které jsou v případě přímotopu zlomkové v porovnání s plynem (není kotel, přípojka na plyn, komín, dražší teplovodní otopná soustava), u přímotopu je také snadnější a přesnější regulace, na nízký přímotopný tarif jedou i všechny ostatní spotřebiče domu, takže se taky něco ušetří. To jsou obecně deklarovaná pozitiva (asi hlavně výrobců elektrických podlahových roštů a elektrárenské lobby:-D Na druhou stranu u elektriky nemáte už možnost změnit surovinu pro vytápění a jste tak fakticky rukojmím elektrárenských společností a nevím co bude za 10 nebo 20 let - to je myslím pro spotřebitele velké negativum.
Problémem pro mě je to, že když se ptám známých na faktury za topení a ohřev vody plynem – a všichni mají zateplené novostavby - tak to prostě s těmito výpočty na tzb-info.cz nesedí a to i u na teplo poměrně extrémně spořivých lidí a platí podstatně víc, než pro topení a teplou vodu vyleze v tabulce tzb-info. Nemám pak vůbec jistotu, že čísla, která se týkají podlahové přímotopu, jsou objektivní. Nemáte nějaké zkušenosti s přímotopem nebo jste se také rozhodovali a realizovali, měli jste nějaké věcné argumenty proč zvolit to anebo to nebo máte už praktické zkušenosti ?
Díky moc za každou radu.
Milan
Jiří Seifert15. 1. 2016 14:40:16
Dobrý den,
s dovolením přispěji svou troškou zkušeností a podělím se o ně. Máme přízemní dům, s podlahovou plochou cca 120 m2. Vytápění jsem zvolil plynové, všude vodovodní podlahové, pouze v koupelně navíc žebřík a v garáži (dalších 25m2) zavlažovací radiátor.
Abych pravdu řekl, o elektrickém vytápění jsem neuvažoval. Mé rozhodování bylo mezi plynem a TČ.
S p. Kubíčkem zde souhlasím a jeho výpočty jsou správné. Já jsem ještě navíc zohlednil:
počet obyvatel, protože u provozu a "návratnosti" TČ je zapotřebí počítat se spotřebou veškeré el. energie (výhodný tarif) a spotřebou teplé vody. Jelikož jsme pouze dva, tak se tato investice oproti plynovém kondenzačnímu kotli natáhla na 10-12 let. Tedy pokud bych nešel do nějakého Čínského. Plynovou přípojku a plynový rozvod do domu vyšel cca 30 tis. A pak je ještě potřeba zohlednit to, že peníze máme na hypotéku a tím se větší investice ještě prodražuje o úroky. Tak jsem za ten rozdíl raději pořídil rekuperaci a krbovou vložku.
Tu máme rohovou- Flamen- Alfa R S, výkon 4- 8 kw, menší jsme v tomto provedení nesehnali. Zkušenosti jsou takové, na podzim a na jaře super, na večer k tv a posezení krásná atmosféra a "trenýrková " teplota i při plném naložení a otevření. V zimně, kdy je podlaha naakumulovaná topíme v krbu výjimečně a obezřetně, jinak se dá udělat během dvou hodin slušná sauna- měli jsme tu i 29°C :-D Takže přikládat pomalu, dost pomáhá rekuperace s rozvodem vzduchu do ostatních místností- Krb nemá cenu moc škrtit, pak nehoří a sklo je začuzené. Takže tam máme občas zapálenou velkou svíčku a je to také fajn.
Takže rozhodování není jednoduché ale pořád lepší mít na výběr, než brát z nouze cnost. Řekl bych, že jsou někdy rozdíly tak malé, že je to spíše o pocitu co je lepší a je vám bližší.
Jirka