Stavba bungalovu - výběr typu vytápění

Autor: meiilax (6 příspěvků)
8. 1. 2016
9 komentářů
Dotaz

Ahojte stavebníci,

jsme v projektové části bungalowu a řešíme klasickou a milionkrát omílanou otázku – jaký způsob vytápění ? I přes to, že se o tom často a všude píše, nemáme v tom úplně jasno. Projektant nám doporučuje přímotopné elektrické podlahové vytápění celého domu, údajná tepelná ztráta domu bude 5-6kW. Jal jsem se tedy zjišťovat a studovat jak to s přímotopem je, protože jsem nějak automaticky předpokládal, že budeme mít teplovodní podlahový otopný systém a palivem bude plyn, o elektrice nemám moc jasno, jen všichni říkají jak je to drahé, nejdražší a tak podobně. Bohužel nikdo ze známých přímotop nemá, všichni jedou na plyn, takže nemám nikoho, kdo by mi předal praktickou zkušenost opřenou o skutečné faktury. Na srovnávači

http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info

vychází přímotop celkové nejlevněji v případě, kdy do plateb započítáme i investice do topení a údržbu, které jsou v případě přímotopu zlomkové v porovnání s plynem (není kotel, přípojka na plyn, komín, dražší teplovodní otopná soustava), u přímotopu je také snadnější a přesnější regulace, na nízký přímotopný tarif jedou i všechny ostatní spotřebiče domu, takže se taky něco ušetří. To jsou obecně deklarovaná pozitiva (asi hlavně výrobců elektrických podlahových roštů a elektrárenské lobby:-D Na druhou stranu u elektriky nemáte už možnost změnit surovinu pro vytápění a jste tak fakticky rukojmím elektrárenských společností a nevím co bude za 10 nebo 20 let - to je myslím pro spotřebitele velké negativum.

Problémem pro mě je to, že když se ptám známých na faktury za topení a ohřev vody plynem – a všichni mají zateplené novostavby - tak to prostě s těmito výpočty na tzb-info.cz nesedí a to i u na teplo poměrně extrémně spořivých lidí a platí podstatně víc, než pro topení a teplou vodu vyleze v tabulce tzb-info. Nemám pak vůbec jistotu, že čísla, která se týkají podlahové přímotopu, jsou objektivní. Nemáte nějaké zkušenosti s přímotopem nebo jste se také rozhodovali a realizovali, měli jste nějaké věcné argumenty proč zvolit to anebo to nebo máte už praktické zkušenosti ?

Díky moc za každou radu.

Milan

Jiří Seifert15. 1. 2016 14:40:16

Dobrý den,

s dovolením přispěji svou troškou zkušeností a podělím se o ně. Máme přízemní dům, s podlahovou plochou cca 120 m2. Vytápění jsem zvolil plynové, všude vodovodní podlahové, pouze v koupelně navíc žebřík a v garáži (dalších 25m2) zavlažovací radiátor.
Abych pravdu řekl, o elektrickém vytápění jsem neuvažoval. Mé rozhodování bylo mezi plynem a TČ.
S p. Kubíčkem zde souhlasím a jeho výpočty jsou správné. Já jsem ještě navíc zohlednil:
počet obyvatel, protože u provozu a "návratnosti" TČ je zapotřebí počítat se spotřebou veškeré el. energie (výhodný tarif) a spotřebou teplé vody. Jelikož jsme pouze dva, tak se tato investice oproti plynovém kondenzačnímu kotli natáhla na 10-12 let. Tedy pokud bych nešel do nějakého Čínského. Plynovou přípojku a plynový rozvod do domu vyšel cca 30 tis. A pak je ještě potřeba zohlednit to, že peníze máme na hypotéku a tím se větší investice ještě prodražuje o úroky. Tak jsem za ten rozdíl raději pořídil rekuperaci a krbovou vložku.
Tu máme rohovou- Flamen- Alfa R S, výkon 4- 8 kw, menší jsme v tomto provedení nesehnali. Zkušenosti jsou takové, na podzim a na jaře super, na večer k tv a posezení krásná atmosféra a "trenýrková " teplota i při plném naložení a otevření. V zimně, kdy je podlaha naakumulovaná topíme v krbu výjimečně a obezřetně, jinak se dá udělat během dvou hodin slušná sauna- měli jsme tu i 29°C :-D Takže přikládat pomalu, dost pomáhá rekuperace s rozvodem vzduchu do ostatních místností- Krb nemá cenu moc škrtit, pak nehoří a sklo je začuzené. Takže tam máme občas zapálenou velkou svíčku a je to také fajn.
Takže rozhodování není jednoduché ale pořád lepší mít na výběr, než brát z nouze cnost. Řekl bych, že jsou někdy rozdíly tak malé, že je to spíše o pocitu co je lepší a je vám bližší.
Jirka

meiilax12. 1. 2016 21:15:53

Děkuji pane Kubíčku za vyčerpávající odpovědi, až budu znát skutečnou TZ, pak se rozhodnu finálně, ale zatím mě nejvíce přesvědčilo Vámi navrhované TČ.

Gregora12. 1. 2016 13:28:46

zajímavé informace

Jiří Kubíček12. 1. 2016 12:46:54

Zdravím, můj názor z předešlých příspěvků na vytápění el. podlahovkou domu o TZ kolem 5-6 kW znáte, osobně bych dal teplovodní. Co se týká výkonového rozsahu vložky 4-8 kW, tak nesmíte zapomenout, že většinu topné sezóny budete pokrývat TZ někde kolem 2,6 kW a taky záleží na tom, jak dobře se vám bude teplý vzduch dostávat do celého domu a jestli především nebudete vložkou vytápět jen určitou část domu, což by znamenalo ještě větší TZ. Pak je tu otázka, jak často a na kolik hodin denně se bude v krbu topit. Určitě to nebude rovnoměrné plně komfortní vytápění a většinou byste se snažil vložku udržovat jen na spodním výkonu. Akumulace domu toho moc nenabere, protože to bude normálně trvale vytápěný a užívaný dům a né žádná vymrzlá chalupa. Osobně bych spíše volil výkonový rozsah někde mezi 2-6 kW, než 4-8 kW.

Jiří Kubíček12. 1. 2016 12:19:24

Zdravím, omlouvám se, vůbec jsem nechtěl zpochybňovat vašeho projektanta, bylo to myšleno s nadsázkou, nevěděl jsem, v jaké jste fázi plánů a projektování. Každopádně nechápu, jak vám může projektant říci, že teplovodní podlahovka s TČ je pro vás nevýhodná, když ještě nejsou pořádně známé TZ domu, to by se mělo řešit až po přesném výpočtu TZ, které jsou určující a jsem přesvědčen, že do domu o TZ 5-6 kW prostě čistě el. vytápění nepatří. Navíc, co je přesně zahrnuto v té údajné ceně 300.000,-Kč ? Nevím, jakou máte vytápěnou podlahovou plochu, ale nové podlahy s izolací a plovoucí roznášecí deskou stejně budete dělat, též by něco stála ta el. podlahovka. Takže teplovodní podlahovka je pouze o ceně trubek, příchytek a rozdělovače, což je pár korun, vše ostatní stejně budete dělat tak i tak. A cena slušného TČ i s ohřevem TUV a zásobníkem je cca 150.000,-Kč. Takže pořád nechápu, kde se bere v porovnání s tou el. podlahovkou + el. bojler rozdíl 300.000,-Kč ? Navíc bivalence u slušného TČ vzduch/voda, obzvláště u inverteru, který má určitý výkonový rozsach a může se mírně předimenzovat, vypomáhá jen velice málo, v mírnějších zimách vůbec, takže to, že občas připne ve velkých mrazech elektropatrona, vás vůbec nemusí trápit, je to zanedbatelná záležitost v celkovém roční provozu TČ. Celé mi to připadá, že váš projektant je proti TČ nějak zaujatý a má o tom dost zkreslené představy.

Jinak nevím, o čem jste se kde přesvědčil ? Každý dům je jiný, má jiné TZ, jiný způsob užívání, jinou spotřebu TUV, navíc poslední dvě zimy byly dost mírné. Též vůbec nevíte, jak často a jakým zdrojem se v domě vytápěným jen elektřinou přitápělo. Nemůžete vůbec porovnávat váš dům s jinými, když nemáte všechny údaje o těch domech a hlavně ani o svém. Můžete být pak velice zklamán provozními náklady, znám dost takových, co se nechali přesvědčit pro vytápění elektrokotlem nebo přímotopy a pak od toho rychle utíkali. Ten, kdo má teplovodní podlahovku, alespoň může změnit zdroj vytápění, ten kdo ji nemá, může maximálně vytápění ulevit pomocí klimošky. Takže nenechte se zmást nějakými řečmi o tom, kdo kolik elektřinou protopí, protože taková porovnání jsou naprosto irelevantní. Prostě si nejdříve pořádně nechte spočítat TZ domu a podle toho se rozhodujte, jsem osobně přesvědčen o tom, že do domu o TZ větším jak 4 kW čistě elektrické vytápění nepatří.

Honza11. 1. 2016 13:43:39

Taky stavíme bungalov a nakonec jsme se vylučovací metodou rozhodli pro ten nedoporučovaný plynový kotel.

Chci mít možnost změny vytápění. Technologie jde dopředu mílovými kroky a co já vím - za pár let můžou být třeba výkonnější soláry, účinnější tepelná čerpadla, úplně jiné technologie.. a já se nepřipravím o možnost je využívat. Takže elektrická podlahovka šla z kola ven, přestože několik sousedů jí má a nemůže si ji vynachválit. Plusem bude asi nízká pořizovací cena a snadná a pohodlná regulace.

Tepelné čerpadlo - zavrhli jsme kvůli nenávratnosti investice u nízkoenergetického domu. Nechci nějakou levnou Čínu, kvalitní čerpadla jsou dost drahá. Obecně vzduch voda má nízkou účinnost v zimě, kdy se jako na potvoru nejvíc topí :-) Takže kvalitní země-voda + celý systém podlahovky už by vyšel dost draho. Takže jsme pokládali za nerozumné dát půl mega za systém, když roční náklady na vytápění uvažujeme v řádu 20 tis. To se přece nemůže nikdy vrátit. Jak říkám - buď peníze narvu do zateplení nebo extrémně úsporného vytápění. Do obojího je blbost a my jsme si vybrali první variantu.

Na skladování tuhých paliv není místo a obecně touha po komfortu nás dohnala k rozhodování mezi plynem a elektrokotlem v kombinaci s teplovodní podlahovkou v celém domě.

Nakonec jsme zvolili kondenzační kotel, protože si dobře rozumí v podlahovkou díky nízké provozní teplotě systému a vytápění by mělo být velice úsporné. Dále se mi líbí úspora místa v technické místnosti - kotel je zavěšený na zdi a má zabudovaný 46 l bojler, který by se měl být schopný kontinuálně dohřívat, takže by měla být neomezená zásoba teplé vody a nikde nepřekáží bojler či akumulační nádoba. Přípojka plynu byla u nás v ceně pozemku, takže nás to zatím stálo cca 45 tis. za kotel a 5 tis. za odkouření. Plyn nám od přípojky do domu dovedl tchánův kamarád, cenu neznám, neplatil jsem.

Kdyby přípojka nebyla v ceně pozemku, asi bych volil jinak, takhle jsem ale rád, že máme plyn, považuji ho za rozumný kompromis ve smyslu pořizovacích nákladů, provozoru a komfortu užívání. Zatím nemáme hotovo, takže reálné zkušenosti nemůžu nabídnout, jen mou logiku uvažování. Kotel nám montoval tchán a ze zkušeností říkal, že roční náklady jsou 20 - 25 tis. včetně ohřevu vody při běžném komfortu tzn. kontinuální vytápění domu.

Ke kotli bude ještě krbová vložka, ale bez rozvodů vzduchu a bez akumulace. Znám několik lidí, co koupilo elektrorohože, jako zálohu dali vložku, ze strachu z nákladů na podlahovku dali rozvody, akumulaci.. ve výsledku do vložky vrazili tolik peněz a topení elektrikou bylo tak drahé, že topí v krbu a podlahovku zapínají jen při zvláštních příležitostech.

My to chceme přesně naopak ;-)

meiilax11. 1. 2016 12:17:16

Pane Kubíčku, já v prvé řadě chci velice poděkovat za rozsáhlou odpověď, která mě nasměřovala k tomu, abych o TČ přemýšlel a okoukl pořádně výhody/nevýhody. Chtěl bych k tomu ještě dodat, že se jedná o zkušeného projektanta nejen RD a nemám důvod zpochybňovat jeho úvahy, které vycházejí ze zkušeností. To, že pouze zatím odhaduje TZ je dáno tím, že zatím vůbec projekt není dodělaný a ještě řešíme dispozice, takže to ještě nemůže přesně spočítat a já jsem tu cifru chtěl pouze odhadem vědět jen pro tabulku na tzb-info. Až budu znát přesnou hodnotu TZ, tak se finálně rozhodnu pro typ vytápění. Jinak v domě ještě budeme mít krb.

Dnes jsem s ním mluvil o úvaze nad teplovodním podlahovým oběhem s TČ, on a uvedl několik pádných argumentů proti TČ, řešili jsme to si 20 minut a pro mě ten hlavní je jeho přesvědčení, že teplovodní systém a TČ do naší novostavby je investičně nevýhodné, a investice cca 300000 by se jen těžko vracela - jak známo - účinnost tohoto zdroje se dramaticky snižuje při nižších teplotách a TČ vypomáhá nebo jej zcela nahrazuje elektrokotel.

Každopádně k vyvrácení Vašeho tvrzení o nesmyslnosti návrhu přímotopného podlahového topení do novostavby mám kontakt na jeho klienty s novostavbou, kde se mám sám osobně přesvědčit, jak to s tímto typem vytápěním je a jak je provozně a investičně drahé.

Je to zajímavé - co odborník, to jiný názor na věc :-)

BeasT11. 1. 2016 10:59:41

Dobrý den pane Kubíček,
jelikož sleduji Vaše příspěvky a dle nich jsem usoudil, že záležitostem ohledně vytápění dost rozumíte, měl bych na Vás podobný dotaz jako kolega nademnou. Já už jsem tedy ve fázi, že na jaře kopnem konečně do země a projekt máme hotový, ale řešil jsem přesně to samé, co kolega nademnou. Máme také bungalov o obytné ploše 107 m2 a TZ 5,3 kW. Zvažoval jsem veškeré možnosti na vytápění, ale některé jsem ihned zavrhl, jako například plyn a TČ přesně z těch důvodů, které jste zde uvedl. Zůstala mi tedy možnost elektrokotel a vodní podlahovka nebo topné kabely. Po velice dlouhém zvažování jsem se rozhodl pro topné kabely a to z důvodů malé prvotní investice, bezúdržbovosti, snadné regulace apod. I přes velkou a dle mě jedinou nevýhodu, kterou je nemožnost výměny zdroje do budoucna (z toho mám pořád trochu vítr). Nebude to ovšem jedinný zdroj vytápění. Už z toho důvodu, že by to neprošlo PENB. Ale v každém případě jsme chtěli krb a když už ho tam budem mít, tak jsem se rozhodl i pro teplovzdušný rozvod po celém domě. Navrženou krbovou vložku od projektanta máme Flamen Beta F S (Regulační rozsah 4 - 8 kW) + by kolem měla být akumulační obestavba. Zajímal by mě Váš názor na toto řešení a případně tento výběr krbové vložky (nerad bych měl např. z domu saunu). Bohužel s vytápěním nám projektant prakticky nijak neporadil a jen se zeptal, čím bysme chtěli vytápět... Dnes už bych se na něj neobrátil. Děkuji.

Jiří Kubíček10. 1. 2016 14:36:51

Zdravím, co to znamená údajné TZ ? To to projektant přesně neví, jaké máte TZ domu a ještě vám do domu o TZ 6 kW doporučuje čistě elektrické vytápění ? Tak takové projektanta bych okamžitě vyměnil, Jednak do domu o takových TZ doporučovat nákladově nejdražší vytápění bez možnosti výměny topného zdroje považuji za nesmysl, a další věcí je, že takový dům by vám ani neprošel PENB, co se týká limitů měrné neobnovitelné primární energie, takže stejně musíte mít v PENB započítaný další zdroj vytápění s menším faktorem neobnovitelné primární energie, než má elektřina ze sítě, nebo zdroj, který odebírá energii z prostředí.

Takže to chce nejdříve pořádně ověřit TZ domu a jestli máte už vyhotovený PENB, tak po sdělení čisté vnitřní vytápěné plochy, kde se dům nachází a celkových měrných TZ prostupem (jsou uvedeny v protokolu PENB v tabulce s konstrukcemi v jednotkách W/K) vám obratem TZ sdělím.

Vy jste v situaci, kdy vytápění pouze elektřinou je už provozně drahé a vytápění TČ zase už dost investičně nákladné, jedině, e byste sehnal nějaký levnější stroj s celkovou cenou instalace i s ohřevem TUV maximálně cca do 150.000,-Kč. Plyn většinou u novostavby vůbec neberu v úvahu, jelikož nebudete mít nižší sazbu EE a hlavně si spočítejte, na kolik vás takové vytápění v konečném důsledku vyjde (cena přípojky až do domu, cena komína, plynového kondenzačního kotle, zásobníku na TUV, veškerého instalačního materiálu až do dovedení k topné soustavě - nejlépe rozdělovači podlahovky, cena práce), podle mne minimálně 100.000,-Kč to bude. To už rovnou můžete pořídit nějaký levnější TČ s invertorem, např. nějaký Panasonic v ceně kolem 150.000,-Kč a budete na tom lépe, protože na nákladech za celý dům se vám to brzy vrátí. Jinak s tou kalkulačkou na TZB je hlavně potřeba umět zacházet, mnoho těch přednastavených hodnot je špatných, obzvláště, co se investic týká, dále od nového roku do kalkulačky naskočili neúplné ceny EE v NT a VT, které je potřeba přepsat, zatím to nikdo neopravil (např. u elektřiny jsou hodnoty EE cca 1,6 a 2,-Kč, ale mělo by to být podle vašeho dodavatele EE přibližně 2,2 a 2,7,-Kč).

Takže mé doporučení je, všude jednotný teplovodní systém vytápění s jednotným teplotním spádem, nejlépe podlahovku díky nižší teplotě topné vody, k tomu už pak můžete připojit jakýkoli zdroj vytápění. Dále buď levnější TČ vzduch/voda s ohřevem TUV nebo elektrokotel a ohřev TUV řešit podle předpokládané spotřeby a osob v domě buď el. bojlerem nebo bojlerem s integrovaným TČ (cena takového bojleru kolem 30.000,-Kč, ohřev TUV vychází maximálně za poloviční náklady než elektřinou). Nákladům na vytápění elektrokotlem pak můžete jednoduše ulevit nějakou klimatizací, kterou dáte do největšího otevřeného prostoru v domě, ta vám bude v létě chladit a v zimě vypomůže za malé náklady s vytápěním (princip TČ vzduch/vzduch), cena cca 30.000,-Kč, rychlá návratnost. Kdybyste náhodu uvažoval o rekuperaci, můžete pořídit nějaký kompakt s aktivní rekuperací a elektrokotlem, která bude levně ohřívat TUV, přitápět vzduchem a v létě chladit, není to nic levného, ale zaručuje to nízké provozní náklady a maximální komfort. Co se týká případného krbu pro radost, tak jen s vytápěním do vzduchu a s malým výkonem (většinu topné sezóny budete pokrývat jen poloviční TZ a krb nebude ani vytápět celý dům, takže žádný velký výkon, který by vám z domu dělal saunu a sálavé teplo prakticky nejde vyvětrat.)

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama