Skutečně prospěšný web?

Autor: jogin (3 příspěvky)
11. 9. 2015
9 komentářů
Dotaz

Zdravím, momentálně stavíme také svépomocí domek, proto jsem byl z těchto stránek z počátku nadšený. Ovšem původní euforie opadla. Co zde člověk opravdu najde? Je sice fajn že zde můžou stavebníci přispívat, ale k čemu je to dobré? Najde se zde opravdu jen hrstka článků, které jsou k něčemu. Když někdo například napíše článek "naše hrubá stavba" K článku napíše 5 vět kolik lidí pracovalo a jaké bylo počasí, přidá 20 fotek z toho je 5 pozemku a zbytek lidí jak pracujou. Co mi tohle jako stavebníkovi dá? Podle mě jako většina lidí navštěvující tento web hledám postupy návody a podobně. Nedávno jsme zakládali zdivo z porothermu, říkám si že se podívám na tuto stránku jestli něco nenajdu. Nenašel jsem nic, jen to že někdy proběhl sraz na stavbě kde jste ukazovali jak zakládat zdivo, ale bylo to jen pro pár vyvolených. Předpokládám že ti co staví svépomocí nepojedou přez celou republiku aby se podívali. Nebyl by lepší nějaký tutorial jak postupovat? A ještě bych se chtěl vyjádřit ke konferenci která probíhá. Nebylo by lepší udělat alespoň online přenos? Toť můj názor.

Abych jen tento web nehanil, nejvíc informací ci jsem zde našel bylo na fóru a inspiraci jsem také čerpal z pokládky zemnícího pásku. Děkuji a doufám že už web nebude sloužit jen k reklamě a zakládání článku bude mít nějaké pravidla aby alespoň měli nějakou informační hodnotu.

zvirek16. 9. 2015 9:56:47

Prováděcí projekt je věc dobrá, ale musíte už dopředu přesně vědět co chcete, což jde tehdy, když máte nějaké zkušenosti a víte, jaké možnosti jsou. Kdybych stavěl podruhé, také bych si ho možná nechal udělat, záleží od ceny.
Nyní až při každé etapě zjišťuji a od stavebníků/dozora/internetu se dozvídám, že se tohle dá udělat jinak - lépe, levněji ( nebo i hůře, dráž ).
Jen se obávám, že těch informací je tolik, že kdybych je měl všechny zahrnout už do projektu, tak se z toho zblázním.
Př. přesné rozmístění světel/vypínačů volím až po stavbě příček, protože vidím, jak reálně je ta daná místnost velká, světlá a také tuším, kde bude jaký nábytek ( na míru ). To si z projektu nedokážu představit. Musel jsem přidávat/upravovat několik oken kvůli pocitu lepšího světla.
Př: V průběhu stavby přibyly penízky a rozhodl jsem se přidat bazén se zastřešením, musela se tedy upravovat koupelna, aby se z ní dalo jít k bazénu, rozsvítit, atd.
Tyto věci v době tvorby projektu prostě nevím, neznám, nebo je ještě nemám naštudované, prodiskutované. Takže bych si s tím projektem hrál tak 2 roky a stejně by nebyl definitivní a dělalo by se to třeba jinak a začal bych stavět mnohem později ( a děti rostou )

PCA15. 9. 2015 12:15:44

Server určitě prospěšný je, ale detailnější informace pro svépomocné stavebníky chybí. Spoustu informací, jak co dělat nebo (což je mnohem důležitější) jak to nedělat, jsem načerpal od lidí z mého okolí, co si dům stavěli, v mnohem menší míře zde.
Bylo by samozřejmě nejlepší, kdyby každý detailně popsal, jak co dělal, co mu pomohlo, jak by to příště dělal jinak. I takových článků tu několik je, ale bohužel ne mnoho. Nemám ale právo to jakkoli kritizovat, protože bych s aktuálními zkušenostmi také mohl sepsat podrobný elaborát, ale místo toho raději jedu na stavbu a dělám. No a až to bude hotové, tak by sice mělo být více času, ale raději se udělá něco jiného...jsem si skoro jistý, že to nikdy nesepíši... Snad jen jednu věc, na vše mám prováděcí projekt (včetně projektu vzduchotechniky-rekuperace) a nikdy jsem nelitoval té částky, kterou jsem vydal nad rámec projektu pro stavební povolení. Vše jsem s projektanty detailně procházel, optimalizovalo se, měnilo na základě doporučení z konzultací se specialisty + toho co jsem mezitím nastudoval. Myslím, že nakonec byli všichni moc rádi, že už se mne konečně zbavili :-) Nějaké detaily měním sice i za pochodu, ale bez prováděcího projektu by svépomocná výstavba byla mnohem složitější, ne-li nemožná (minimálně v mém případě stavby pasivního domu).

Honza15. 9. 2015 10:46:19

Pokud jde jen o to ověřit si, zda vámi najatý profesionál odvedl svou práci dobře, pak bych se asi opravdu zaměřil na profesionální technický web, protože postupy popsané zde na amatérském blogu asi nelze vždy považovat za ideální. A hlavně bych si vybral firmu se zkušenostmi a dobrými referencemi, které bych prostě věřil. Proto je platím. Nejen za práci, ale i jejich know how. Pokud si člověk vše načte na internetu, pak si tu práci udělat sám je jen dalším logickým krokem.

My jsme celou hrubou stavbu postavili sami a až na pokrytí střechy jsme si teď sehnali pokrývače a jsem rád, že tuto část můžu pustit z hlavy. Nemám potřebu rozporovat jejich postupy, když to dělají už nějaký ten rok. Pán vždycky zavolá, když je problém a řekne mi, jaké jsou možnosti, jaké jsou klady a zápory jednotlivých řešení a společně vybereme.

Určitě se podle internetu nedá postavit kvalitní dům bez chyb. Ale dá se postavit kvalitní dům. Dům bez chyb nepostaví ani firma.. to prostě nelze. Když jsem byl mladší. tak jsem pro stavební firmy pracoval jako brigádník a jsem skálopevně přesvědčen, že náš dům na tom co se kvality týče rozhodně nebude hůř, než kdyby ho stavěla firma. Firma má sice znalosti, pracovníci ale zároveň nemají motivaci pracovat pečlivě.. těm spíš jde o to postavit rychle, aby mohli jít o dům dál.

Jinak ale souhlasím s tím, že i subdodavatelsky zle ušetřit hromadu peněz, takže Váš přístup chápu, sami jsme o tom uvažovali, jen jak už jsem psal výše - když už mi trvalo tolik hodin nastudovat postup, sehnat materiál a vše zkrátka sladit, bylo mi líto tam o víkendu nezajet a neudělat si to sám a podle sebe. Ale chápu, že ne každý ty možnosti má. Zatím nemáme děti a kdybych je měl, asi bych raději trávil čas s nimi, takto ale užitečně trávíme volný čas, dokud ještě nějaký máme :-)

zvirek15. 9. 2015 9:32:40

Jasně, tak tolik peněz samozřejmě málokdo vydělá, chtěl jsem jen říct, že jako zaměstnanec prostě nemůžu být každou chvíli na stavbě, a konkrétně já, i kdybych byl, tak nepoznám, jestli je daná věc udělaná dobře.
Př. - vzduchotechnik řekne, ty rozvody mají být táhnuté tudy a tudy, a dáme tam ventilátor o výkony xy, nepoznám, jestli to tak má být, nebo ne.
Právě proto ověřuji a diskutuji všude možně po internetu a taky mám dozora, který tomu rozumí.
Pokud máte možnost být na stavbě kdykoliv a rozumíte tomu, určitě to postavíte levněji, o tom žádná.
Přesto si myslím, že toto fórum ( a jemu podobná ) má přínos pro oba.
Jen si nemyslím, že pouze podle internetu se dá postavit vlastníma rukama úplně naponejprv a bez chyb kvalitní dům, jak to požaduje první přispěvovatel.

PCA14. 9. 2015 14:59:50

Souhlas. Stavím svépomocí patrový EPD a jsem až překvapen, kolik peněz jsem byl schopen ušetřit jen na hrubé stavbě včetně zateplení. Není to jen o vlastní (manuální) práci, ale i tom, že když si dáte záležet, jste schopni sehnat stavební materiály (i hotové výrobky) za ceny, jako mají menší stavební firmy + domluva s dopravou, bagristou, jeřábem, pumpou - nechci to rozvádět, ale zde se dá taky ušetřit tam, kde firma nemůže. Tyhle věci vám žádná stavební firma do ceny domu nepromítne.
Na dům mám zpracovaný položkový rozpočet a když jsem teď, po půl roce od zahájení stavby, porovnával prostavěné náklady vs nejnižší nabídnutá cena od firmy (a to jsem jich poptal několik), byl jsem až překvapen kolik jsem ušetřil, je to v řádu mnoha statisíců.
Na stavbě jsem měl i dělníky, ale vždy jsem tam byl (a dělal) s nimi, výsledkem je nekompromisní kvalita dle mých představ a to jsem v tomto ohledu detailista. Všechny náklady od začátku tvrdě hlídám, vždy porovnávám cenu vs přidanou hodnotu, snažím se krotit nákupní emoce u toho, kde to není nutné (např. na českých VPC oproti těm německým jsem ušetřil cca 50tis, ale musel jsem mentálně ustát to, že prý nejsou přesné atd. - má zkušenost je, že jsou naprosto v pohodě, rozdíl na půdorysu 10x15m ve výšce 3m byl do 3mm, měřeno nivelákem).
Ušetřené peníze pak mohu s klidným svědomím investovat do technologií a věcí, na které se budu každý den dívat/používat a nedělat kompromisy (dřevěné podlahy, kvalitní dřevohliníková okna, Loxone...)
Ušetření mi vychází skoro 1000kč hodinově (čistého). Pokud vydělává někdo více a má možnost si brát práci domů (tj. nedělat jen 8h v práci, ale i o víkendu a večerech), pak je asi opravdu lepší si najmout firmu a zkušený a nezávislý stavební dozor a věnovat se jiným koníčkům :-)

Honza14. 9. 2015 10:14:29

Já bych si naopak dovolil s tímto nesouhlasit. Konkrétně s výrokem, že většině návštěvníků webu "svépomocí" staví dům firma. To přeci nedává smysl..

Já jsem před stavbou v životě nedržel v ruce zednickou lžíci a na základě zdejších článků jsme se do stavby pustili a nemám pocit, že by tím kvalita nějak trpěla. Spíše naopak.. A to jsem kancelářská krysa a nikdo mi nikdy nic neukazoval. Za týden budeme mít dům pod střechou, začali jsme v květnu a kromě dovolené jsme stavěli převážně o víkendech. Taky nevydělávám zrovna malé peníze, přesto naším přičiněním šetřím cca 100 tis. čistého měsíčně, což jsou peníze, které bych si prací o víkendu případně občas odpoledne po práci těžko vydělal.

Web trochu poslední dobou zkomerčněl, přesto je tu užitečných článků dost. Ideální je si najít dva či tři pečlivé přispěvatele, kteří popisují jejich stavbu od A do Z a naváhají se podělit o své zkušenosti, chyby, doporučení.. pokud je dost fotek, nic nebrání tomu, aby člověk dílo nenapodobil. Pořád je to jen poměrně jednoduchá a intuitivní manuální práce, kterou s příspěním moderních technologií zvládne kde kdo..

Jirka

Jirka14. 9. 2015 8:02:16

Pod tohle, se muzu podepsat:)

zvirek13. 9. 2015 8:31:17

Já se tedy musím webu zastat.
Podle mě přeci nejde chtít se naučit stavět dům pomocí webu. Ať uvidíte tisíc videí a přečtete stejný počet článků, tak vám to stejně musí někdo párkrát ukázat, nebo si to musíte někde zkusit, než to jdete dělat poprvé.
Chápu, že lidé, kteří mají něco společného se stavebnictvím mohou lecos okoukat ( např. elektrikář, či instalatér asi dokáže vyzdít nějakou tu příčku, když to viděl v reálu mockrát, jak to kolegové zedníci dělají ), ale lidé jako já, kteří se stavením nemají nic společného a staví dům poprvé a ( doufejme ) naposledy, to asi nebudou zrovna na svém zkoušet udělat svépomocí, alespoň takové klíčové věci jako zdění.

Je tedy třeba rozlišovat minimálně 2 skupiny lidí - těch kteří sem chodí pro inspiraci a radu ( jako já ), aby měli "jak to vymyslet" ale realizaci udělá potom profík, dle jejich požadavků. A druhou skupinu, která to opravdu udělá svépomocí vč. realizace, ale tito lidé sem asi moc chodit nebudou, neboť to už znají a umějí a maximálně se zde pochlubí fotkami z výsledku ( a ty sem jak tak koukám stejně dávají většinou manželky takto zručných manželů, asi aby si připadaly taky užitečné :-) ). Já je obdivuji, na druhou stranu čas, který bych tím strávil na stavbě, raději strávím v práci, protože tím vydělám víc, než bych ušetřil na stavbě svépomocí.

Pavel Tesárek

Pavel Tesárek11. 9. 2015 19:09:35

Dobrý den Jogine, děkuji za Váš příspěvek. Otevřel jsem si nyní v menu Založení stavby a našel cca 40 příspěvků. Otevřel třeba tento článek, který mi přijde moc pěkně napsaný a stavebníkovi dal mnoho práce a úsilí. http://www.svepomoci.cz/stavba-domu/hruba-stavba/3667-izolace-desky-zalozeni-obvodove-zdi.html

Nedávno proběhla na naší ukázkové stavbě dvě setkání na téma založení stavby (jak jste se správně dozvěděl). Na webu z nich budou brzy videa a článek. Pro Vás již "pozdě", ale pro mnohé další stavebníky snad užitečné.

Budu velmi rád, pokud se rozhodnete přispívat na Svépomocí.cz a popisovat svou stavbu. Vaše články budou obsahovat podrobné postupy a detailní fotografie k věci a budou tak vzorem pro ostatní stavebníky.

Ať se Vám daří
Pavel

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama