Dobrý den,
chci vás zkušenější stavaře požádat o radu týkající se účelu užívání stavby. Provádím rekonstrukci RD v Brně. Tento RD měl původně 2 bytové jednotky a po rekonstrukci bude mít celkem 3 bytové jednotky. K nové bytové jednotce jsem našel parkovací místo a chtěl jsem aby dům měl stále status RD nikoliv bytový dům.
Nyní jsem navštívil pana úředníka na SÚ a ten mi vnuknul docela zajímavou myšlenku. Podle něj bych mohl velmi jednoduše stávající dispozici domu rozdělit tak, aby v RD bylo celkem 5 bytových jednotek. Znamenalo by to však změnu užívání stavby na bytový dům.
Ví prosím někdo jaký je mezi těmito statusy rozdíl?
Jaké jsou podmínky bytového domu?
Prosím poraďte mi, nevím si rady zda mám dům rozšířit a mít tak bytový dům. A co by to pro mne znamenalo v souvislosti s vyřizováním, například nová parkovací místa a podobně.
Děkuji všem za odpovědi.
Petr.B
ing. arch. Martin Veber28. 7. 2015 20:27:17
Jednak jsou zde jiné podmínky na dodržování norem (v RD jsou v zásadě dobrovolné, v případě bytových domů jsou posuzovány výrazně důkladněji - výšky, schodiště, oslunění, plošné výměry atd.) a také se k domu vyjadřují další dotčené orgány, jako hygiena, jiné jsou požadavky od hasičů. I vymezení soukromých a společných provozů je složitější a jak správně poznamenáváte, vyhláškou, územním plánem nebo obecnými požadavky na výstavbu mohou vznikat požadavky na počet stání. Zvláště nejste-li v historickém centru, kde platí jisté výjimky, může být problém na pozemek dostat dost parkovacích míst. Je to komplexnější, než aby se dalo vyčerpávajícím způsobem poradit takhle na dálku. Při splnění požadavků z těch různých směrů je vyřízení přímo na stavebním úřadě už jen formalita.