Řešení vlhkosti v bytovém domě

Autor: Speeder (2 příspěvky)
8. 6. 2015
23 komentářů
Dotaz

Zdravím stavebníci a rekonstruktéři. Chtěl bych se zeptat, jestli by jste neměli nějaké tipy jak se zbavit vlhkosti v takovéhle bytovce. Jsou to ty vojenské bytovky asi z 50.let. Cihlové, podsklepené, bez zateplení. V r.2002 vytopeno schod pod byt, ale plísně byly i předtím. Bydlíme v prvním nadzemním patře (viz foto). Trpíme na plísně, hlavně v rozích domu. Vlhkost naměřím tak 65-75%, ale to se dost liší podle větrání atd. Každopádně máme půlroční dcerku a ty plísně nám vadí. Myslím, že je to zemní vlhkost tahaná zdí nahoru. Chtěl bych na schůzi nadhodit nějaké možné řešení. Obyvatelé pravděpodobně nebudou chtít investovat velké peníze, protože hlavně těm v horních patrech to bude asi úplně jedno. Já jsem četl něco o elektroosmóze, což by nemuselo být ani tolik nákladné a s malými zásahy do konstrukce. Má někdo zkušenost, nebo jiné tipy? Děkuji.

Přílohy

20150608_162501.jpg

IvoSpa16. 1. 2019 23:22:55

Dobrý den, mohl bych se zeptat, jak jste to nakonec vyřešili? Momentálně máme podobný problém, ale zatím jsme to se sousedy neprobírali a rádi bychom jim rovnou dokázali předložit nějaké konkrétní řešení. Alternativně nás napadlo, že bychom si do bytu koupili odvlhčovač vzduchu.. hodně nás například zaujal tento: https://www.vzdusin.cz/Odvhcovac-Sinclair-CFO16-E .. ale stejně bychom to radši vyřešili přímo v rámci celého domu :)

Smisek10. 9. 2018 10:58:43

Dobrý den. My jsme si na problém s vlhkostí pozvali odborníky. Máme starý dům a dlouhodobě jsme měli problém s vlhkostí. Pracovníci ze Saronu nám dům přijeli prohlédnout, zjistili příčinu vlhkosti a navrhli co s tím. Cena byla v pohodě, takže jsme využili jejich služby i v případě samotného odvlhčení.
http://www.statickezajisteni.cz/vlhkost-budov.html

Honza Neuri25. 2. 2018 22:11:21

A nechal sis dělat nějakou předběžnou kalkulaci ?

Kořka24. 2. 2018 18:46:39

Tak toto je hodně individuální .. záleží jaké prostory se budou odvlhčovat

Honza Neuri21. 2. 2018 14:57:37

Kolik za to v osmodry chtějí jestli můžu vědět ?

Haban4. 2. 2018 21:43:10

to co spotřebuje přístroj je fakt pakatel. Firma Osmodry nám odvlhčovala domek v loňském roce a naštěstí to pomohlo.

Speeder26. 1. 2018 7:09:18

Díky za opravení. Zkrátka to proměří :)

Jiří Kubíček25. 1. 2018 22:03:22

Zdravím, do zdiva prostupuje jedině vzlínající vlhkost, tvorba kondenzátu na chladném povrchu zdiva je pouze povrchová záležitost, taková vlhkost nikam do hloubky zdiva neprostupuje.

Speeder25. 1. 2018 20:48:36

Oni by měli udělat měření vlhkosti zdiva v různých výškách od země a tím zjistí, odkud vlhkost do zdi prostupuje, jestli jde o zemní vlhkost nebo problém tep.mostů.

Jiří Kubíček25. 1. 2018 19:05:27

Dobrý den, jen bych upozornil na to, že v případě, že nějaký takový přístroj bude fungovat (nabízí to více firem), tak to může řešit pouze vzlínající vlhkost do zdiva, když dům nemá vodorovnou hydroizolaci zdiva. Ale v žádném případě to neřeší problémy s kondenzací vlhkostí na vnitřním povrchu stěn, kdy při zvýšené vnitřní vlhkosti dochází ke kondenzaci v místech, kde je nízká povrchová teplota stěn, především v místě tepelných mostů (často styku vodorovných a svislých konstrukcí) a slabších nezateplených stěn.

Kořka25. 1. 2018 18:22:59

Jo tak to si přesně nepamatuju, to bych kecal, ale tady to budou mít určitě napsané www.osmodry.cz/caste-dotazy.php

Radovan24. 1. 2018 20:19:43

Ty bláho, tak to je mazec .. a jakou má spotřebu ten jejich přístroj ?

Kořka23. 1. 2018 18:34:11

Měření proběhlo po 9 měsících a hodnoty byly takovéto z 16% klesla vlhkost na 3%

Radovan19. 1. 2018 20:37:02

po jak dlouhé době byl naměřen rozdíl a o kolik vlhkost v poměru s počátečním stavem klesla ?

Kořka26. 12. 2017 20:11:17

Na odvlhčení jsou machři www.osmodry.cz. I já s nimi mám zkušenost a klobouk dolů, co dnešní technika dokáže.

Radovan10. 12. 2017 21:30:12

Na vašem místě bych normálně kontaktoval nějakou firmu, která vám dům odvlhčí.

honzaj.5. 12. 2016 21:21:38

My jsme tuto situaci taky řešili před pár lety. Nedělali jsme si to ale sami, ale měli jsme na to . Musím říct, že to byla ale nejlepší volba, protože oni tomu rozumí mnohem více než my a já, kdybych to dělal sám použiji asi naprosto nevhodný přípravek.

Mirek.S9. 6. 2015 13:12:37

Dobrý den,
předem bych chtěl upozornit, že na danou problematiku nejsem odborníkem, mám jen tu osobní zkušenost. Před rokem a půl jsme měli v rodinném domku pravidelně vlhkost kolem 65%-70%, ačkoliv jsme neustále větrali a manželka dodržovala všechny zásady, jak se bránit proti vlhkosti v domě (vaření, sušení, atd.), z čehož jsem dovodil, že to bude asi vzlínavá vlhkost. Nechtěli jsme provádět žádný stavební zásah, bylo to pro nás finančně poměrně náročné a navíc jsme nechtěli mít rozkopaný dům. Přečetl jsem několik diskuzí a udělal jsem si nějaký obrázek o "zázračných lustrech" a dalších metodách. Přesto mi to nedalo (chtěl jsem si vytvořit opravdu nezávislý názor) a postupně jsem se sešel se zástupci několika firem, kteří provádí sanaci na základě elektroosmózy, magnetokineze, apod. Po tomto absolvovaném kolečku, jsme u nás nainstalovali přístroj na bázi elektroosmózy, který jsme platili až při prokázaném snížení vlhkosti (což mi přišlo dobré, proto jsme si vybrali i tuto metodu, dopředu jsem platil zálohu, která se vrací, při nenaplnění podmínek, což se nestalo). Není to všelék na všechny typy vlhkosti, takže je třeba to první zkonzultovat, ale ta diagnostika byla zadarmo a nikdo mě nenutil podepisovat žádné smlouvy. Vlhkost je nyní u nás v domě konečně v normě (kolem 53%). Nebyl to bytový dům, ale rodinný domek, raději to zkonzultujte s tím technikem, já bych nerad říkal nějaké nepravdy, že je to pro Vás to nejlepší řešení, apod. Protože jsem však byl spokojený, můžu Vám metodu i firmu jen doporučit - www.osmodry.cz. Kdyby Vás cokoliv zajímalo tak se mi ozvěte na mirek.skacelik@seznam.cz.
Miroslav Skácelík

Jiří Kubíček8. 6. 2015 20:57:09

Je to vždy těžké se s někým zatvrzelým, kdo má svou pravdu a podstatě věci vůbec nerozumí, hádat. Kdyby venkovní zateplení neprošlo, tak máte ještě možnost ty nekritičtější stěny zateplit alespoň zevnitř. Jen vzhledem k průběhu kondenzace v konstrukci není dobré volit pro vnitřní zateplení klasické materiály, jako třeba EPS, ale chce to něco porézního a speciálně určeného pro vnitřní zateplení, jako např. ytong multipor WI. Jsem přesvědčen o tom, že např. 5 cm takového materiálu by hodně vašim problémům pomohlo, jen to není nic levného. Masivnější venkovní zateplení je však lepší řešení, tepelné mosty vám zmizí úplně (tedy za předpokladu zateplení i soklu a nejlépe pod úroveň zeminy) a tepelné ztráty vám to též sníží více.

Speeder8. 6. 2015 20:40:41

Bohužel tady v minulosti domovník byl proti zateplení, když se to řešilo. Prý si oběhal pár okolních domů a zjistil, že nemají úsporu na vytápění. Je mu už přes 85 let a nenechal si nikdy ani vyměnit okna. Letos mu ale končí mandát a už to prý dělat nebude. Na schůzi bych tohle téma rád znovu otevřel.

Jiří Kubíček8. 6. 2015 18:12:18

To, co popisujete, je typické pro kondenzaci vlhkosti v místech tepelných mostů, navíc, kde nedochází k dostatečnému větrání. Nejčastěji je to na severních stranách nezateplených objektů, kde je navíc u stěn nábytek. Chce to dát dál nábytek od kritických stěn a nejlépe zvýšit povrchovou teplotu kritických míst, takže zateplením nebo více topit. Ale je to jen předběžný závěr, klidně se vám mohly spojit dva problémy dohromady, tedy ten již popisovaný a k tomu ještě i to vzlínání vlhkosti. To se dá ale ověřit jen hloubkovým změřením vlhkosti zdiva.

Speeder8. 6. 2015 17:55:00

Problém máme v rozích domu nebo tam, kde je na obvodové zdi nalepený blízko nábytek (v ložnici postel). Plíseň se objevuje ve větší míře v rozích na podlaze. Z toho jsem nějak usuzoval, že to asi tahá zemní vlhkost. Ale jistě to samozřejmě nevím. Větráme myslím dost a v obou pokojích, kde problém s plísní máme prádlo nesušíme ani nevaříme. V koupelně není problém, ta není na kraji budovy. V ložnici, kde spí dcerka jsem umístil alespoň Ceresit chlorid vápenatý, takže tam už to něco srazilo.

Jiří Kubíček8. 6. 2015 17:42:11

Zdravím, jestli je váš hlavní problém vzlínající vlhkost, nebo něco jiného, tak to je otázka, na kterou vám nikdo jednoznačně na dálku neodpoví. Měl byste si nechat předně na několika místech změřit vlhkost zdiva. Podle toho, jak problém popisujete, tak mi to spíš připadá jako kondenzace a tvorba plísní v místech největších tepelných mostů, což ale nemá se vzlínáním nic společného. Jaká máte okna, jakým způsobem větráte, jak sušíte prádlo, jak vaříte atd. ? Problém, který popisujete, vzniká hlavně u utěsněných domů nebo bytů., kde se vyměnila okna, ale nedošlo k zateplení objektu. Pak totiž nastává ten problém, že sice vám neuniká tolik tepla, ale zároveň přicházíte o infiltraci a při nedostatečném větrání (občas ale ani větrání nepomůže, obzvláště u severních stěn atd.) máte v bytě větší vlhkost, ale jelikož obvodové zdivo není zateplení, tak jeho vnitřní povrchová teplota je nižší, než kdyby zatepleno bylo, a tím jednodušeji dochází ke kondenzaci a tvorbě plísní, hlavně v místech největších tepelných mostů, jako jsou rohy místností. Na to ale neexistuje žádné jednoduché řešení, nejvíce by pomohlo zateplení obvodového zdiva, dále je potřeba pravidelně a intenzivně větrat, nesušit v bytě prádlo, používat digestoř a v koupelně po koupání nebo sprchování ihned pořádně vyvětrat.