Obytné podkroví v bungalovu

Autor: Blanka a Petr (11 příspěvků)
7. 3. 2014
5 komentářů
Dotaz

Ahoj stavebníci :-)

právě jsme koupili pozemek a vybíráme projekt. Určitě chceme bungalov (i ze zdravotních důvodů) a líbí se nám představa, že by se v podkroví v budoucnu (třeba 10-15 let), dali dodatečně dodělat dva pokoje se sociálkou. Ze zkušeností známých, kteří už mají děti v pubertě, víme, že děti budou chtít mít své soukromí s vlastní koupelnou. Anebo bychom tento prostor využili jako ložnici - pro naše soukromí :-) a děti by zůstali dole. Protože jsme stavebnictvím nedotčení :-), nedokážeme si zatím představit, o kolik bude taková stavba náročnější (oproti klasickému bungalovu). Máte s tím někdo zkušenost? Děkuji za tipy :-)

Projekt cca takto, bungalov se sedlovou střechou:

http://www.euroline.cz/cz/projekty/rodinne-domy/detail-domu/RD-Bungalov-1279.html

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber9. 3. 2014 9:22:27

Mimochodem, ten dům, který se Vám líbí, bych rozhodně nedoporučoval řešit jako jednopodlažní "bangelou", ale jako klasický český typ s prozatím prázdným podkrovím, skoro tak, jak jej jeho tvůrci zformovali, do něhož je vždy možná bezproblémová instalace nových technologií a nových pokojů. S ohledem na drobné dimenze dispozic bych tam zesílil pár nosných zdí či doplnil průvlaky a strop může být velmi snadno řešen stropními nosníky s vložkami na menší rozpony. Ostatní stavebníci mi určitě potvrdí, že hrubá stavba je oproti všem dalším fázím poměrně levná, takže rozdíly mezi dřevem, cihlou nebo betonem jsou, ale nezatěžují Váš rozpočet natolik, aby mělo význam komplikovat si tím další rozvoj domu.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber9. 3. 2014 9:09:39

Známý má částečně pravdu.

Dřevěné stropy se prohýbají podle zatížení a díky tomu Vám může pracovat nosný rošt sádrokartonů a ten pak vytváří ty trhlinky na kontaktu s omítkou. Dříve se totiž stropy z dřevěných trámů stabilizovaly tím, že na záklopem zatěžovali třeba cca 10cm nějakého hutného materiálu, většinou škváry. Tato vrstva působil ale jednak jako požární izolace, ale hlavně jako vrstva roznášející tlak při chůzi. Trámy byly zatěžovány rovnoměrněji, což vedlo k tomu, že měly menší průhyby a skladba podhledu měla menší tendenci se trhat.

Dneska se to takhle nedělá, takže pokud chcete dřevěné stropy, můžete na ně volit například plovoucí roznášecí desku např. anhydritu na nějakém polystyrenovém tepelně izolačním, zvukově izolačním a dilatačním souvrství (což asi není přesně směr, kterým chcete jít) nebo zavěste podhled tak nedoléhal ke stěnám přímo. Tipuji, že budete uvažovat o sádrokartonovém podhledu v barvě bílé, pak Vám tam vznikne nepříjemná tenká škvírka, tu ale můžete krýt nějakou vkusnější lištou.

Dřevěný strop ale můžete také přiznat, podhled neřešíte, tepelnou izolaci a izolaci pro kročejový útlum dáte na záklop stropu a pak řešíte jen čisté a pružné ukončení omítky v místě uložení trámů, to umí vyřešit různé tmely.

Blanka a Petr

Blanka a Petr8. 3. 2014 17:22:29

Zdravím :-)

za projekt k nahlédnutí budeme moc rádi, mail: beatrixe@email.cz. Na kolik vyjde dřevěný strop? Známý nás od dřeva odrazuje, že prý budeme v přízemí pořád chodit se špachtlí a zadělávat praskliny :-( Ale protože s tím nemáme zkušenosti, nevíme, kde je pravda. A hlavně, jak to vyjde cenově :-)

tomas8. 3. 2014 14:56:15

Ahoj, přesně tento baráček se mi taky zamlouval, jen jsem si ho kapku poupravil(rozšířil o půl metru na délku i na šířku) Mohu klidně poslat i projekt k nahlédnutí jak jsem si tento baráček poupravil a podkroví si do budoucna udělám přesně jak píšete. Děti vyrostou, tak bude třeba zhotovit jednu, dvě místnosti v podkroví. Při stavbě je třeba počítat se 2-3 řadami cihel navíc(to Vás tak nezrujnuje) Strop nebudu dělat betonový(to by bylo zas o dost dražší. Bude normálně dřevěný a příčky ze sádroše. Nejdříve si udělám vstup do podkroví přes vytahovací půdní schody a v budoucnu udělám nějaký dřevěný pěkný schody :)

Pat7. 3. 2014 15:10:41

Dobrý den,
je třeba si uvědomit, že bungalov je jednopodlažní stavba, někdy se vyskytuje tzv. půlpatro, podkroví bude v tomto případě nedostatečně vysoké pro vybudování dalších pokojů. Doporučoval bych takzvaný rostoucí dům, kde je předem počítáno s přístavbou dalších místností.

Patrik

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama