Podlahové topení - co si lze udělat svépomoci?

Autor: Kavalenka (9 příspěvků)
28. 11. 2013
10 komentářů
Dotaz

Hezký večer milí stavebníci.

Prosím o radu. Kdo máte podlahové topení....

Co lze udělat svépomoci, na čem se v této otázce dá ušetřit?

Musí se zalévat jen anhydritem nebo bude mít dobré vlastnosti i levnější varianta betonového potěru?

Poptávám cenu podlahového topení a zatím jsou ceny naprosto infarktové.

U nás se jedna cca o 160m2 přízemí a patro, ale je to šílené.

Prosím o vaše zkušenosti či odkazy na články ze stavby.

Děkuju a přeju fajn večer.

bar11. 1. 2014 18:07:49

dobrý den, podlahové topení jsme dělali svépomocí, jen při pokládání trubek a spojení trubek, měděných trubek od radiátorů a bojleru s kotlem s násypkou, byl topenář. Vybrali jsme staré podlahy, dali izolaci, beton, polystyren podlahový 10cm, na něj sponkami podlahové trubky, beton. Ceny internetové. Technické parametry nevím, ale udělat to jde. Anhydrid je drahý neb k nám je to daleko- drahá doprava.
Zatím topíme tuto zimu a topí, hřeje a vysušuje, starý domek, mokrý a nyní 56% vzdušné vlhkosti.

Jakub Marconi7. 1. 2014 14:59:34

Taktéž prosím o kontakt na Vás jaque21@centrum.cz

Tomas Cerny2. 1. 2014 14:22:00

Já jsem dělal podlahové topení (teplovodní) svépomocí pro koupelny a zádveří cca 24 m2 se třemi okruhy a materiál komplet stál 13 tis. Kč. Z toho mi zbylo spoustu spon, folie i trubky. Vzhledem k malé ploše jsem nijak dramaticky nezkoumal jestli by to nešlo pořídit o něco levněji ale počítám že u 160 m2 se lze určitě dostat pod 500 Kč/m2 (to je samozřejmě bez zdroje tepla, oběhového čerpadla atp.)


Musím říci, že ze svépomocných věcí je to ta jednodušší. Není potřeba prakticky žádné nářadí a za odpoledne to bylo hotové. Samozřejmě to chce nějakou přípravu, načrtnout si plánek položení trubek atd.

Podlahy jsem nechal udělat betonové - pro podlahové topení to je o něco horší než anhydrid, ale je to levnější a já té podlahovky zas tolik nemám...
Kupil jsem 2 palety cementu, 3 tatrovky kvalitního písku a borci měli 320 m2 hotových za 2 odpoledne. Cenu si teď nepamatuji, ale žádná extra cena to nebyla něco jako 260 Kč/m2. Kvalitou to bylo super, akorát obkladač nadával, že jsou vysoko všechny rohy...

Petr Koblic30. 12. 2013 9:16:45

Dobrý den, prosim o kontakt na lité anhydritové podlahy, na e-mail koblic8@seznam.cz

Děkuji Koblic

mach

mach30. 12. 2013 8:07:02

Každopádně, v případě jakéhokoliv problému s pevností proti odtržení povrchové vrstvy člověk NEMÁ oporu v normě a NEMÁ šanci uplatnit reklamaci. Pro mě dost podstatný problém.

Sydny Grygera

Sydny Grygera28. 12. 2013 11:11:04

To je pravda, ale pokud se omete šlem, nebo se přebrousí nemělo by se stát, že by dlažba nedržela, může se ještě penetrovat.

Sydny Grygera

Sydny Grygera28. 12. 2013 11:06:36

No a co se týče položení trubek, je na internetu plno návodů na systém uložení a vypočítání potřebných parametrů, napojení trubek do rozdělovače taky není těžký úkon. Aby trubky dobře držely je potřeba mít dobré spony. Ze zkušenosti bych dopručoval tento tvar, drží nelépe http://www.1-topeni-levne.cz/deploy/files/fixacni-prichytka-prichytky-sponka-hacek-podlahove-topeni--2-.jpg . Samotné lití, to už si musí zvážit každý sám. Někteří dodavatelé litých potěrů vám přistaví transmix či silo půjčí vám laser můžete jít na to. Máte potom pocit, že jste ušetřili pořádný balík. Ale až do zjištění, že u nich stojí tuna suché směsi to co nás kubík namíchaného potěru. Problém je, kubík spolyká skoro 2 tuny suché směsi plus voda. Někdo to dokonce dotáhne dál a zajistí si materiál z polska, samozřejmě bez dph, má super cenu za tunu! Kluci mu to vylijou za super cenu, samozřejmě v případě problémů je už neuvidí! Zaplatí jen 50 000, kdežto já jsem mu poslal nabídku za 49 000 s DPH a 5 letou zárukou... Důležité je hlavně mít vylitou podlahu kvalitně, ať už se dělá jakkoliv a dělá ji kdokoliv, protože už jsem brousil a niveloval některé obzvláště povedené díla! Ale nikdy to už není tak rovné jako kdyby se to udělalo hned pořádně. Samozřejmě i my jsme už něco zbabrali, i když né vlastní vinou. Někdy i ten materiál stojí za hovno.

Sydny Grygera

Sydny Grygera28. 12. 2013 10:50:56

Dobrý den, u stavebních činností je mnoho úkonů na kterých se dá velmi ušetřit oproti realizaci firmou, ale já jsem přesvědčen, že u litých podlah to tak úplně není a to v poměru cena/kvalita provedení podlahy. Provádím lité podlahy, ale nechci tady dělat reklamu, je to web pro stavbu svépomocí. Můžete svépomocí udělat 1) položení polystyrenu (tady pozor na třídu polystyrenu - někdo je ochotný si dát do podlahy fasádní, nebo 30 let starý v rozměrech 4x2 m) důležité je zaměřit podklad v domě, podkladní beton, nebo stropy můžou být betonovány s odchylkami několika cm výšky na 1m délky, proto se může stát, že jeden roh pokoje je o 5 cm výš než druhý. Na spoustě staveb je položen polystyren systémem v projektu jsou dvě pětky do kříže tak se to tak bouchne a hotovo. To že anhydrit je samonivelační a v jednom koutě máte 2 cm a v druhém 9 cm silnou vrstvu už toho kdo skláda nezajímá. Systémové desky a různé polystyreny v roli s nalepenou alu folií - asi jsou to dobré věci ale spíše šodí, hlavně proto, že málo kdo je umí pořádně položit a připevnit, navíc jsou dost drahé 2) Přilepení okrajové dilatace- mirelonu nebo jeho přibití. Pro anhydrit stačí tenčí, pro cementový potěr je třeba hrubší (8, 10 mm). Pro anhydrit se můžou přesně vyrýsovat rohy, na cemenťák je dobré nechat vůli, čili jakoby tupé rohy. Dobrá technika je ta, že se strana s igelitovým límcem přibije ke stěně, ten límec leží ohnutý pod mirelonem směrem do pokoje. 3) Položení separační fólie - častá chyba je, že se fólie nalepí po celém obvodu k mirelonu, po zalití se z toho udělá jakoby vana a pevné spoje stáhnou mirelon od stěny a vznikají nevzhledné mezery u stěn. Pokud mirelon drží u stěny pevně, vzduch pod folií uzavřený přelepením spojů udělá bubliny, nedostane se ven a ztenčuje tlouštku anhydritu. Proto se rohy folií dají připíchnout hřebíčkem a lepí se jen spoje. Pozor na levné hliníkové folie, mohou chemicky reagovat s anhydritem a snižují prudce kvalitu potěru.

mach

mach2. 12. 2013 8:17:08

Nezapomeňte na 2 nevýhody anhydridu při rozhodování. Jeho špatná odolnost proti vlhkosti a NEMÁ garantovánu (normový požadavek) pevnost proti odtržení povrchové vrstvy. Takže např. můžete mít problém s nalepením dlažby, pokud budete chtít mít garanci od obkladačské firmy.

Lucka a Jirka

Lucka a Jirka29. 11. 2013 6:16:00

tak svepomocí jde udělat vše od položení polystyrenu, trubek a betonování jen se to musí umět. Já chtěl původně pokládat polystyren sám, ale když mi kluci co to zalívali anhydritem řekli, že mi ho za 3000 položí tak jsem neváhal a nechal je to udělat, není to pěkná práce. Pak jsem s kamarádem co dělá topení položili trubky asi za půl dne a nechal zalít anhydritem. Ono sice beton vyjde o něco levněji ale pak se musí někde dávat samonivelační stěrka, a ta není nejlevnější a když to sečtete tak to vyjde nastejne a anhyrit je ale hotový za 2 hodiny což u betonu nehrozí

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama