Fasada, mokre zdi

Autor: Olga Svihalkova (3 příspěvky)
Kategorie: Zateplení fasády
9. 11. 2013
7 komentářů
Dotaz

Zdravim,

pisu z dcery prihlaseni.

Potrebuju poradit, mam starej barak, 90ky zdi, kamen, cihla, kazdejch 5 let menime fasadu, pada. Ve vnitr v dome od spodu opadava omitka, je to mokry, vlhky. Co s tim? Kazdy mi radi neco jineho.

Letos jsem okopal barak, odvetral, polozil perforovanou trubku, zasypal sterkem. Co s tim dal? Jakou fasadu na to? dolu bych chtel sokl, premyslim o plastu, aby to vetralo.

Zatepleni polystyrenem, o tom nepremyslim, myslim, ze to nema cenu, kdyz je to vlhly?

Poradi mi nekdo?

dekuji

Mates15. 4. 2016 16:48:41

Doporučuji rozhodně nezateplovat. Polysytren na vlhkém zdivu spíše uškodí. v tomto případě je nutné udělat sanační opatření, které může zahrnovat podřezání zdiva, chemické napuštění zdiva a zabránění tak vzlínání metodou MASSARI, natažení drenážního potrubí podél vnitřní stěny (ovšem toto nezabrání vzlínání 100%) a v neposlední řadě použití sanačních omítek WTA. Ty sice nezabrání vzlínání, ale eliminují riziko opadávání omítky díky pórům o větším poloměru. Jak na sanační omítky najdete na http://stavimbydlim.cz/kdy-pouzit-sanacni-omitky/ nebo zkuste poradnu na stejné adrese. problém by měly vyřešit zdarma na Váš konkrétní případ.

Jan Kráčmer5. 8. 2014 18:20:02

zkušenosti mého kamaráda:uvnitř okolo obvodové zdi vykopat kanály pro žluté trubky jak píšete a vytvořit proudění vzduchu z vyústěním ven z domu, obsypat štěrkem a přebetonovat, to přetáhnout lepidlem se sítí a položit dlažbu, řešení je mnoho, je to trošku o penězích, ale ne v tomto případě.

Petr15. 1. 2014 14:08:52

Dobrý den, naši známí měli podobný problém jako vy a na internetu našli řešení nazývané elektroosmóza. Zadejte si tento výraz do googlu, kde je to detailně popsané včetně firem, které toto řešení nabízejí. Viděl jsem rozdíl na vlastní oči a opravdu to funguje, náklady na elektřinu jsou naprosto zanedbatelné. Navíc se jednalo o dům zasažený krátkodobou záplavou, takže účinek byl o to víc překvapující.

Olga Svihalkova15. 1. 2014 12:13:21

kameny zaklad, ale in nad terenem je nekolik kamenu, napr. pod okny. Vnitrni parapety mame zhruba metr, pod nim je kamen.
Drenazni trubka, nevim ted nazev, zlute barvy, zhruba 10cm mit bude prumer. Vetrani v rozich mam.
Destova voda se k vykopu se strkem nedostane. I kdyz zastresi neni tak velke, ale rynama je odvedena.
Premyslim o tom polysytenu z venku. Ale pada i vnitrni. Budu menit za nejaky cas zlazbu v chodbe, pravdepodobne i vnitrek, zasazene mista oklepu na cihlu a zkusim s tim neco udelat.

Pavlína a Antonín

Pavlína a Antonín15. 1. 2014 7:31:11

Podobný problém jsme řešili i my. Starý dům, vlhké zdi, opravená omítka vydržela vždy cca čtyři roky a pak se začala odlupovat. Vyřešili jsme to (mimo jiná opatření) polystyrénem a udělali něco jako odvětrávanou fasádu. Opadávající omítku jsme osekali na cihlu a nalepili polystyrén. Ovšem ne celoplošně, ale pouze na tzv. body tak, aby mezi zdí a polystyrénem vznikla vzduchová mezera. Nakonec jsme na fasádu osadili na spodní a vrchní stranu větrací mřížky aby mohl proudit vzduch. Tuto fasádu máme již osmým rokem a žádný problém. A vlhkost se také snížila.

mach

mach11. 11. 2013 11:45:01

Píšete kámen, cihla, předpokládám, že se jednalo o kamenné základy a zdivo nad teránem cihelné. Nevím, jaký průměr drenážní trubky jste použil, zda alespoň 100 mm, škoda, že jste v rozích neudělal větrací šachty,aby vlhkost v létě byla odváděna i větráním. Z vnitřní strany to co píše pan architekt o podlaze, nebo z vnitřní strany podél obvodové stěny udělat taktéž provětrání. Mimochodem, máte zajištěno, aby vám dešťová voda netekla do výkopu se štěrkem?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber10. 11. 2013 16:32:56

Není jedna univerzální cesta, jak všechny problémy vyřešit, ale předpokládám, že vlhkost ve Vašem domě sníží takové opatření, které odvede vzlínající vlhkost minimálně od zdiva v úrovni bytu.

To znamená například "podřezání zdiva, Vámi zmiňované vysoušení základové konstrukce drenáží a provětrávání nopovými fóliemi, případně také rekonstrukci podlahového souvrství na provětrávaný typ.

Tepelná izolace a povrchové úpravy (např. sokl) nemá smysl dělat dříve, než se vyřeší problematický fakt vzlínání.

Fakt, o kterém se málo mluví je, že cihelné stěny tloušťky 90cm izolují poměrně slušně, pokud jsou opravdu suché, ve chvíli, kdy se jejich póry zaplní vodou, jedná se o dokonalý vodič tepla zevnitř ven.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama