Demolice a rozebrání domu na cihly

Autor: Radomír Černoch (1 příspěvek)
Kategorie: Rekonstrukce domu
24. 10. 2013
6 komentářů
Dotaz

Rád bych stavěl na pozemku, kde nyní stojí prvorepublikový dům, který je v dezolátním stavu. Je postavený z pálených cihel, které bych rád zachoval jednak pro stavbu samostatné garáže a na vnitřní příčky nového domu. Také bych rád ušetřil za skládkování suti.

Chtěl bych se zeptat, jak nejlépe postupovat. Je potřeba dům rozebrat, nebo je možné jej nechat zbořit a nerozbité cihly vysbírat?

Existuje v Praze firma, která by mi s tímto plánem mohla pomoct? Na internetu jsem žádnou nenašel; všechny nabízí jen zbourání a rovnou odváží suť.

Syki5. 11. 2013 20:41:53

My jsme dům bourali svépomocí. Střechu nejdřív a pak stavbu. Pozvali jsme rodinu na brigádu a za dva dny byl dům rozebrán (bez střechy). Měli jsme domluvený bagr (bez dokladu asi 10 tisíc). Rovnou jsme se snažili materiál třídit. Takže vznikla hromada se dřevem, další s kamenem a betonem, pak hromada cihel a nakonec hromada hlíny - kotovicových (hliněných) cihel. Dřevem se zahřejeme, cihly postupně škrabem - už z nich máme vyzděné příčky ve sklepě a postavený plot, postupně plánujeme další využití. Kámen jsme použili do základů a hliněné cihly po přesití použijeme ke srovnání pozemku. Nestihli jsme cihly očistit hned, některé se po zimě rozpadly, ale tak 70% je použitelných. Na skládku jsme poslali eternit (nebezpečný odpad) a dva menší kontejnery cihel - asi 6 tisíc. Při bourání firmou by byla cena úplně někde jinde. ;)

Radomír Černoch5. 11. 2013 11:15:58

Děkuji za informace. 1 paleta za den (plus minus autobus) je přesně to, co jsem potřeboval vědět.

Václav a Májenka

Václav a Májenka3. 11. 2013 16:55:07

Dobrý den, záleží, jak moc na demolici chvátáte a co chcete zachovat. Nejvíce cihel zachráníte ručním rozebíráním. Ve většině případů na to nepotřebujete prakticky nic, protože dům je zděný spíš než na maltu na hlínu. Na očištění ve většině případů stačí zednická lžíce a kladívko. Je to ale dost časově náročné. Zachráníte ale prakticky většinu cihel.I půlky a čtvrtky cihel při stavbě také pak dál zpracujete. Otázka je, jestli se to finančně vyplatí. Z mé zkušenosti za den jeden člověk v průměru udělá jednu paletu cihel ( rozebrání a očištění ). Jinak jsem zakoupil také objekt z roku 1922, z cihel, v dezolvátním stavu, zastavěná plocha cca 350 m2, všechno bourám ručně jen sám. Za rok jsem v polovině demolice. Ale nevěnuji se tomu každým dnem. Nad jedním objektem je nový krov, tak ten chci zachovat, podbourávám a vyzdívám z očištěných cihel na nových a izolovaných základech. Je důležité si propočítat, kolik by stála demolice firmou a odvoz na skládku nebo takováto dá se říct recyklace domu. Nejdražší u tohoto je lidská práce.

mach

mach24. 10. 2013 18:11:56

Nemám, to bych musel tu stávající stavbu vidět, zkusit si kladivem useknout kousek omítky, zjistit stav zdící malty, kam padne zdivo a z jaké výšky .... Není zbourání tou nejhorší prací, spíše čištění. Podvejte, když to rozumně zbouráte, mělo by 60 - 80% cihel zůstat OK.

Radomír Černoch24. 10. 2013 18:01:35

Dík za reakci. Právě nevím, jestli se zbouráním zničí 10% nebo 90% cihel. Nemátě nějaký, alespoň o oka střelený odhad?

mach

mach24. 10. 2013 11:26:28

Je možné obojí. Při demolici zbouráním se však více cihel poškodí. Tak jako tak (pokud je trochu kvalitní malta) Budete muset cihly "dočistit" ručně. Chce to cenové nabídky a zvážit, co zvládnete sám, ono každý má z počátku "velké oči".

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama